چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ 17 January 2018
تماس با ما دربارۀ ما پیوندها RSS
 
 
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۵
۰
 
بیان ما: گرچه طی سه روز اخیر، نرخ اونس جهانی طلا نوسان زیادی نداشته و حتی برخی مواقع روند کاهشی نیز داشته است اما در پدیده ای که بیشتر مختص اقتصاد ایران است، شاهد هستیم نرخ سکه و طلا در داخل کشور روندی صعودی به خود گرفته است! چند روز پیش نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر این افزایش قیمت را مرتبط با موضوعاتی پیرامون کاهش نرخ سود بانکی اعلام کرد و گفت: کاهش نرخ سود بانکی، از عوامل افزایش قیمت و تقاضا در بازار سکه و طلاست.
«آیت محمدولی» به ایرنا گفت:" با توجه به رکود نسبی حاکم بر صنف طلا، فعالان این عرصه امیدوارند با هدایت بخشی از نقدینگی جامعه از بانک ها، شاهد بازگشت رونق به کارگاه های تولیدی مصنوعات طلا باشند." البته تردیدی نیست که بخشی از افزایش قیمت طلا وسکه به افزایش نرخ دلار برمی گردد که تا محدوده سه هزار و 900 تومان نیز رسیده است. اکنون باید از مسئولان ناظر بر بازار سکه و دلار یا به عبارت بهتر ساکنان ساختمان شیشه ای میرداماد پرسید که چه نظارتی بر این بازارها دارند.
آیا عده ای دلال فرصت طلب که بخشی از سکه ها و دلارهای موجود در این بازار را در قبضه خویش دارند باید بتوانند با بهانه هایی همچون کاهش نرخ سود با اقتصاد کشور بازی کنند؟ مگر سود بانکی واقعا کاهش یافته است؟ مگر نرخ سود 15 درصدی که در بخشنامه اخیر بانک مرکزی به اجرای آن تاکید شده است مصوبه لازم الاجرای شورای پول و اعتبار در تیرماه سال گذشته نیست؟ مگر همه بانک های خصوصی و غیر خصوصی فعلی نیز همین بخشنامه اخیر بانک مرکزی را کامل اجرا می کنند؟ چرا عده ای دلال و سرمایه دار فرصت طلبی که همراه آنان هستند باید بتوانند چیزی را بهانه کنند و با آن بازارها را دچار نوسان و هیجان کنند؟ آیا بانک مرکزی نظارتی دارد بر آن چه که این روزها دلالان جلوی پاساژ افشار و سبزه میدان انجام می دهند؟ آیا بر معاملات صدها میلیون دلاری این افراد نظارت و کنترلی می شود؟

منبع : خراسان 
 
کد مطلب : 1895
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 


ارسال