چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ 17 January 2018
تماس با ما دربارۀ ما پیوندها RSS
 
 
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۸
۰
 
بیان ما:بنون می گوید انتظار نداشته باشيد که ترامپ در ماه اکتبر پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد کند.

استيون بنون، طراح سياسي پيشين کاخ سفيد در مصاحبه با مجري برنامه شصت دقيقه شبکه تلويزيوني سي بي اس گفت ترامپ قصد دارد از توافق هسته اي خارج شود و به جاي آن با ايران توافق تازه اي منعقد کند يا اينکه از دور نظاره گر اين توافق باشد.

استيون بنون، طراح سياسي ارشد ترامپ که چندي پيش از مقام خود برکنار شد، چند روز پيش در مصاحبه با برنامه شصت دقيقه، نکته مهمي را بازگو کرد: وي گفت انتظار نداشته باشيد که در ماه اکتبر که مهلت نود روزه سوم در دوران رياست جمهوري ترامپ براي ارزيابي توافق هسته اي فرا مي رسد، وي پايبندي ايران به اين توافق را تاييد کند.

بنون در نخستين مصاحبه تلويزيوني خود از زمان کنار رفتن از جمع کارکنان کاخ سفيد گفت با اينکه شوراي امنيت ملي از ترامپ مي خواهد که پايبندي ايران به توافق هسته اي را تائيد کند، اما ترامپ تمايلي به اين کار ندارد.

بنون در مصاحبه با چارلي روز، مجري برنامه شصت دقيقه در پاسخ به اين پرسش که آيا ترامپ پايبندي ايران به توافق هسته اي را تائيد خواهد کرد يا خير گفت، بهتر است روي تاييد پايبندي ايران از سوي ترامپ شرط نبنديد. ترامپ در خلال کارزار انتخاباتي خود و در فرصت هاي مختلف همواره بر کنار گذاشتن توافق هسته اي از سوي آمريکا تاکيد کرده است.

بر اساس توافقي که بين دولت اوباما و کنگره صورت گرفت، کاخ سفيد بايد هر نود روز يکبار کنگره را از پايبندي ايران به توافق هسته اي مطلع کند و از زمان روي کار آمده ترامپ تا کنون ، کاخ سفيد دو بار اين پايبندي را تاييد کرده است.
با اينکه ترامپ يکبار در ماه آوريل و بار ديگر در ماه ژوئيه پايبندي ايران را تاييد کرده است اما تلويحا گفته است که در ماه اکتبر، از تاييد پايبندي ايران به توافق هسته اي خودداري خواهد کرد.

ترامپ در ماه اوت در مصاحبه با روزنامه وال استريت جورنال گفت فکر مي کنم که آن ها به توافق پايبند نخواهند بود. انتظار ندارم که آن ها پايبند باشند. اين اظهارات در پي انتشار گزارشي در نشريه" فارن پالسي " صورت گرفت مبني بر اينکه ترامپ به مشاوران خود گفته است تا نود روز آينده، شواهد و مدارکي پيدا کنند که نشان دهد رژيم ايران توافق هسته اي را نقض کرده است.

ديپلمات هاي کهنه کار آمريکا و مقامات ايران از انتشار مقاله اي در نشريه " تايمز آو اسرائيل" در هفته گذشته به شدت نگران شدند. در آن مقاله آمده بود که با وجود پايبندي ايران به توافق هسته اي و با اينکه بي اعتبار اعلام کردن توافق هسته اي به علت برچيده شدن پادمان( نظارت بي وقفه بر فعاليت هاي هسته اي ايران) پي آمدهاي خطرناکي خواهد داشت و باعث اسيب ديدن اعتبار آمريکا و فراهم شدن زمينه براي گام برداشتن ايران در مسير دستيابي به جنگ افزار هسته اي خواهد شد، اما دولت آمريکا تلاش مي کند تا راهي براي بي اعتبار اعلام کردن توافق هسته اي پيدا کند.

با وجود اين، گمانه زني ها در واشنگتن از آن حکايت دارد که کاخ سفيد در نهايت چنين راهي را در پيش نخواهد گرفت و همانگونه که در مهلت پيشين، رکس تيلرسون وزير امور خارجه، جيمز ماتيس وزير دفاع و مک ماستر، مشاور امنيت ملي توانستند ترامپ را به تاييد پايبندي ايران به توافق هسته اي متقاعد کنند اين بار نيز در اين راه موفق خواهند شد.

در اين مصاحبه تلويزيوين مجري برنامه از بنون پرسيد شايعاتي وجود دارد مبني بر اينکه تلاشي براي بي اعتبار اعلام کردن توافق هسته اي صورت نخواهد گرفت. بنون در پاسخ گفت بي اعتبار نکردن، و مجري در پاسخ گفت بله . بنون گفت من روي اين حرف شرط نمي بندم . مجري گفت اما در اين مورد سخناني بر سر زبان هاست.

بنون گفت اين ها فقط حرف است. تشکيلات از ترامپ مي خواهند که پايبندي ايران را تاييد کند اما ترامپ مي خواهد از توافق خارج شود تا توافقي تازه در اين باره به دست آيد يا اينکه با خروج از آن، فقط از دور نظاره گر اين توافق باشد.
ترامپ در خلال مبارزات انتخاباتي به شدت از اين توافق انتقاد و از آن به عنوان بدترين توافق ممکن ياد کرد اما در عين حال مطالب ضد و نقيضي درباره چگونگي برخورد با ايران مطرح کرده است.

ترامپ در سخنراني خود در همايش کميته روابط عمومي آمريکا و اسرائيل (آيپک) در سال ٢٠١٦ گفت توافق فاجعه آميز هسته اي را بي اعتبار اعلام و با تاکيد بر اجراي سختگيرانه اين توافق، ايران را مسئول نقض آن معرفي خواهم کرد.
اما ترامپ در مقام رييس جمهور آمريکا از بي اعتبار اعلام کردن توافق هسته اي خودداري کرده است اما در عين حال در ماه فوريه تحريم هاي تازه اي را عليه اشخاص و نهادهاي مختلف ايران در واکنش به ناديده گرفتن قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل درباره آزمايش موشک هاي بالستيک ، برقرار کرد.

استيو بنون پس از ترک کاخ سفيد، به وب سايت " بريتبارت" که يک پايگاه خبري راست افراطي است بازگشته است. وي پيش از اوت سال ٢٠١٦ که به جمع اعضاي ستاد انتخاباتي ترامپ پيوست در همين سايت خبري کار مي کرد.
 
کد مطلب : 1990
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 


ارسال