۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب : ۲۰

از تخریب سبک زندگی اسلامی - ایرانی تا عادی‌سازی روابط با نامحرم

از تخریب سبک زندگی اسلامی - ایرانی تا عادی‌سازی روابط با نامحرم
بیان ماتاکنون 16 قسمت از سریال "عاشقانه" در شبکه نمایش خانگی توزیع گردیده و این مجموعه مخاطب نسبتاً بالایی هم داشته است. با این توضیح، چند نکته در نقد محتوایی این سریال تقدیم می‌شود.
 
1 - مُهم‌ترین کارکرد این سریال، اثرگذاری بر سبک زندگی است. متأسفانه رواج نمادهای غیرمذهبی و فاصله دور سبک زندگی عناصر اصلی سریال از مفاهیم اسلامی و حتّی عُرف جامعه متوسط ایرانی، نقطه بزرگ و منفی سریال محسوب می‌شود.
 
2 - در این سریال (حاج یونس) بعنوان فردی خیّر اما هوس‌باز، خیانتکار نسبت به همسرش، سیگاری، اهل زد و بند با گمرک در واردات خودروهای لوکس میلیاردی، بددهان و با صورتی کاملاً تراشیده معرفی شده، حال آنکه خانواده‌هایی که برای حل مشکل اقتصادی نزد وی می‌آیند، چادری و با ریش و ظاهر مذهبی به تصویر کشیده شده و حاضرند دست و پای (حاج) یونس را هم ببوسند! هرچند سوء استفاده از دین وجود دارد و باید با آن مبارزه کرد اما اینگونه تصویرسازی بدون نمایش متنبّه شدن فرد چه سودی دارد و چه هدفی دنبال می‌کند؟
 
3 - در بخشی از سریال، حجاب امری شخصی معرفی شده و بی‌حجاب بودن عروس در کلیپ عروسی که در ملاء عام ضبط می‌شود حق وی شمرده می‌شود. این در حالی است که حجاب در عرصه اجتماعی، جنبه عمومی دارد و باید به قانون رسمی کشور احترام گذاشت.
 
4 - همسر رضا در سریال که عروسک‌ساز است وقتی با ممیّزی مواجه می‌شود با بیان اینکه در اینگونه مواقع فرد یا گوشه‌نشین می‌شود یا از ایران می‌رود می‌گوید: (کسانی که با آرایش عروسک اَبری مشکل دارند بیمارند) و رضا هم پاسخ می‌دهد: (اینها فقط (نه) بلدند و هیچ وقت هم دلیل قانع‌کننده ندارند). جالب آنکه در همین سریال، حجاب و آرایش بازیگران مشمول ممیّزی نشده (!) با این حال زیرسؤال بردن ممیّزی قانونی قابل تأمّل است.
 
5 - در بخشی از سریال به شوخی گفته می‌شود: (اگر شما خانوم‌ها ما مردها رو گول نمی‌زدید زمین نمی‌آمدیم و مشکل حل می‌شد). خوب است بدانیم شیطان با قسم دروغ هر دو انسان نخستین را فریب داد و اینکه حوّا، آدم را فریب داده از خرافات است و مبنایی ندارد.
 
6 - در یک سکانس، شخصیت (پیمان) در پاسخ به سؤال دوست‌دختر جدیدش که (نکنه ایدز گرفته باشی) می‌گوید: (نه بابا ما حواسمون به همه چی هست)! براستی در این سریال با نمایش روابط متعدد با دختران و اینگونه تصویرسازی‌ها چه سبکی از زندگی ترویج داده شده است؟ این در حالی است که به بیان صریح قرآن کریم، دوستی با نامحرم جایز نیست.
 
7 - نمایش زندگی لوکس و مرفّه، بازخوانی ترانه خواننده آن‌سوی آب، آرایش غلیظ بازیگران زن و حجاب نامناسب و نمایش آرایش‌کردن عروس از جمله مواردی است که کفه‌ی نقاط منفی سریال را سنگین‌تر می‌کند.
 
8 - ترویج صریح سگ‌بازی و ترجیح ارزش سگ نسبت به همسر، بنیان یک خانواده را از هم می‌پاشد، حال آنکه به علت این از هم‌پاشیدگی اشاره‌ای هم نمی‌شود.
 
9 - در این سریال، زن و مرد نامحرم یکدیگر را با پسوند (جون) مثل رضاجون و پگاه جون صدا می‌کنند و جالب آنکه همسر خود را اینگونه صدا نمی‌زنند! آیا این تصویر ارائه شده با سبک زندگی اسلامی - ایرانی متناسب است؟
 
10 - بازیگر یکی از نقش‌های غیراصلی در این سریال، چادری است. نکته قابل تأمّل آنکه به او گفته می‌شود: (هنوز بخاطر محسن (همسرت) چادر سر می‌کنی؟ و هنوزم اجازه نمی‌دهد با کسی رفت و آمد کنی؟) تقریباً همه بازیگران در این سریال حجاب نامناسبی دارند و در مورد این یک نفر هم که حجاب حداکثری دارد به بیننده القاء می‌شود که به اجبار حجاب دارد و همسر وی نیز فردی افراطی است.
 
خلاصه آنکه متأسفانه ترویج سبک زندگی غیراسلامی با بهره‌گیری از سوپراستارهای سینما، هنرمندانه انجام می‌شود و در این بین مسئولین محترم تنها نظاره‌گر هستند!
 
و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین
جهان
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما