۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب : ۲۲۳۱
​"مروری بر اظهارات اخیر سخنگوی دولت"

رشد اقتصادی کشور؛ از ادعا تا واقعیت

رشد اقتصادی کشور؛ از ادعا تا واقعیت
بیان ما:محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت دوازدهم از رشد اقتصادی کشور در بهار امسال خبر داده است. وی در این خصوص اظهار نموده است : " در بهار سال جاری رشد اقتصادی کشور مثبت 7 درصد بود. این آمار بدون نفت است و با نفت به 6.5 درصد رسیده است. برای اولین بار در کشور رشد اقتصادی بدون نفت در کشور بیشتر از رشد اقتصادی با نفت شده که نشان می دهد ما می توانیم بدون نفت نیز رشد بالای اقتصادی را تجربه کنیم. رشد سرمایه گذاری در کشور در بهار امسال نیز رشد 7.1 درصدی داشته است. سرمایه گذاری در دو فصل زمستان پارسال و بهار امسال مثبت شد که در بهار امسال رشد به سرمایه گذاری مثبت 7.1 درصد رسید."

در خصوص اظهارات سخنگوی دولت ، نکاتی وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گیرد : نخستین موضوع، به ارائه ارقام و  آمارهای موجود از سوی دولت باز می گرد. به راستی معیارهای رشد اقتصادی در کشور با چه فاکتورها و مولفه هایی سنجیده می شود؟ تاکنون بارها اعلام شده است که آمار منتشر شده از سوی دولت باید مستند و مبتنی بر داده هایی منطقی و شفاف باشد. به نظر می رسد این موضوع هنوز از سوی اعضای محترم دولت مورد توجه قرار نگرفته است. در هر حال، بهتر است آقای نوبخت و دیگرمسئولین دولت دوازدهم، در کنار طرح مسائلی مانند رشد اقتصادی ایران ، جزئیات این آمارها و ارقام را نیز برای افکار عمومی تشریح کنند.

موضوع دوم در این خصوص، به "نمود اظهارات سخنگوی دولت" بازمی گردد. بدون شک "رشد اقتصادی" باید در زندگی روزمره افراد و کشور " نمود" داشته باشد. با این حال ما شاهد ظهور و بروز رشد اقتصادی 7 درصدی ( مطابق ادعای سخنگوی دولت ) نیستیم! انتقاد برخی رسانه های وابسته به جریان اصلاح طلب نسبت به اظهاراتی از این دست نشان می دهد که دولت حتی در اقناع طرفداران خود نیز در این خصوص ناکام مانده است.

طی 4 سال گذشته، بارها شاهد طرح موضوعاتی مانند عبور از بحران اقتصادی، قرار گرفتن در مدار  رشد اقتصادی و ....از سوی مسئولین دولت بودیم. اظهارات اخیر سخنگوی دولت نشان می دهد که قرار است این روند طی 4 سال پیش رو نیز ادامه پیدا کند.آنچه مسلم است اینکه اگر آثار رشد اقتصادی در زندگی مردم احساس نشود، معیارهای سنجش رشد اقتصادی در کشور با مشکل مواجه است. به عبارت بهتر، دراینجا ما با مشکلی مبنایی مواجه هستیم که اقدامی از سوی دولت برای حل و فصل آن صورت نگرفته است.
از این رو ما هم اکنون با دو بحث " مبنایی" و " مصداقی" در سخنان سخنگوی دولت دوازدهم مواجه هستیم. در بحث مبنایی، نحوه آمارگیری و سنجش رشد اقتصادی در کشور زیر سوال است و در بحث مصداقی، شاهد عدم ظهور و بروز رشد اقتصادی در زندگی روزمره مردم هستم. در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، بسیاری از شهروندان معضلات اقتصادی را اصلی ترین مسئله پیش روی خود دانسته و خواستار حل و فصل آن از سوی دولت بودند. این مطالبه همچمنان به قوت خود باقیست. مطالبه ای که نمی توان با استناد به آمارهایی که با واقعیات جاری در زندگی روزمره مردم همخوانی ندارد آن را به حاشیه راند یا کتمان کرد.

موضوع سومی که در این خصوص مطرح می باشد، بحث رشد سرمایه گذاری در کشور است. پس از امضای توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5، برخی کشورها برای سرمایه گذاری در ایران خیز برداشتند. با این حال بسیاری از توافقاتی که در این خصوص میان ایران و کشورهای اروپایی( و دیگرکشورهای دنیا) منعقد گردید، صرفا بر روی کاغذ باقی ماند. به عبارت بهتر، در صحنه عمل و در بسیاری موارد ، شاهد گردش سرمایه و نقد شدن منفعت ناشی از سرمایه گذاری خارجی در کشور نبودیم. نباید فراموش کرد که همچنان تحریمهای بانکی و اعتباری علیه ایران به قوت خود باقی مانده است. بر این اساس، وزارت خزانه داری آمریکا بر خلاف بند 29 توافق هسته ای همچنان مانع از عادی سازی روابط بانکی با ایران و برداشته شدن تحریمها می شود. این موضوع ، هم در دوران ریاست جمهوری اوباما و هم در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به اصلی ترین قاعده بازی وزارت خزانه داری آمریکا در تقابل با برجام تبدیل شده است.

از این رو "انعقاد قرار دادهای خارجی" هرگز به معنای " گردش سرمایه خارجی" در کشور نیست. "گردش سرمایه" پروسه ای مبتنی بر حصول منفعت ناشی از سرمایه گذاری و گردش اصل و سود آن پول در ساختار اقتصادی کشور است. آیا هم اکنون چنین اتفاقی در کشورمان رخ می دهد؟ پاسخ این سوال مثبت نیست!

در نهایت اینکه " ایده آل گرایی" در حوزه اقتصاد ، به مثابه نقطه آسیبی است که می تواند هزینه های زیادی برای ارکان اقتصادی و تجاری کشور و متعاقبا شهروندان داشته باشد. در خصوص آنچه در معادلات اقتصادی کشور می گذرد، لازم است نگاهی واقع بینانه داشت تا بتوان با موانع موجود در عرصه اقتصاد و معیشت مردم مقابله کرد. این نگاه واقع بینانه باید در حوزه اقتصد به بهترین نحو ممکن تجلی پیدا کند. موضوعی که به نظر می رسد دولتمردان ما همچنان توجه چندانی نسبت به آن ندارند.....
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار