۰
تاریخ انتشار
جمعه ۲۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۲
کد مطلب : ۲۳۵۸
" ترامپ پایبندی ایران را تایید میکند ؟"

فرجام ديوانه بازي ترامپ درباره برجام

فرجام ديوانه بازي ترامپ درباره برجام
دسيسه هايي که دولت آمريکا براي بي اعتبار کردن توافق هسته اي به آن ها متوسل مي شود در نهايت ممکن است به جايگاه خود آمريکا آسيب وارد کند.
به گزارش
بیان ما ، در يک ماه آينده دونالد ترامپ براي بار سوم بايد به کنگره آمريکا در ارتباط با برجام گزارش دهد و  پايبندي ايران به برجام را تاييد کند. در دو گزارش قبلي ترامپ به رغم ميل خود و مخالفت با توافق برجام پايبندي ايران به برجام را تاييد نمود اما اين بار به نظر مي رسد که ترامپ سخت تر بخواهد به اين موضوع تن دهد و گزارش آژانس را تاييد نمايد.

نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل در سفر به وين و ديدار با آمانو  تلاش کرد تا آژانس را مجاب به بازديد از مراکز نظامي ايران کند اگرچه آژانس در گزارش خود  تلويحا يادآوري کرد که در صورت نياز از تاسيسات نظامي ايران بايد بازديد کرد.
روزنامه آمريکايي نيويورک تايمز آورده است: تازه ترين گزارش آژانس يک هفته بعد از اعزام نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل، به وين منتشر شد. هيلي در آنجا با مقامات ارشد سازمان ملل که مسئول بازرسي ها و نظارت بر روند تبعيت ايران از توافق هسته اي هستند، ملاقات کرد. بازرسان سازمان ملل، با اين گزارش تازه خود، اقدامات ترامپ را که مي خواهد ايران را ناقص برجام، توافق هسته اي دو ساله ايران با آمريکا و پنج قدرت جهاني، نشان دهد، با مشکل رو به رو ساختند. آنها اعلام کردند که در تازه ترين بازرسي هاي خود شواهد و مدارکي دال بر نقض اين توافق از سوي ايران نيافته اند.

فدريکو موگريني در جمع سفراي اتحاديه اروپا گفت: بنابراين اکنون که دو سال از توافق هسته اي مي گذرد، پايبندي به توافق از سوي «آژانس بين المللي انرژي اتمي» ..... و نه هر يک از کشور ها به تنهايي، تأييد مي شود. ... و ما بايد در ماه هاي آينده اين را بار ها و بار ها در همه جا تکرار کنيم.»

در همين حال امانوئل ماکرون، رئيس جمهور فرانسه، اظهار داشت:گزينه ديگري وجود ندارد. ... در شرايطي که ما در آن به سر مي بريم، توافق ٢٠١٥ همان چيزي است که امکان ايجاد گفتگويي سازنده و دشوار را با ايران براي ما فراهم مي کند.
ژرار آرود، سفير فرانسه در واشنگتن، نيز در صفحه خود در «توييتر» نوشت: فرانسه از لغوتوافق هسته اي ايران حمايت نمي کند و با اين کار موافقت نخواهد کرد.

سرگي ريباکف، معاون وزير امور خارجه روسيه، اين هفته گفت روسيه در واقع از دولت آمريکا خواسته است در توافق باقي بماند.«اسپاتنيک» روز سه شنبه به نقل از ريباکف گفت: «روسيه در حال حاضر براي متقاعد کردن مقامات ارشد آمريکا به ادامه «برنامه جامع اقدام مشترک» تلاش مي کند. ... ما تلاش هاي خود را روي متقاعد کردن هم پيمانان خود در دولت آمريکا به اين که بايد به وظايف خود بر اساس توافق هسته اي با ايران عمل کنند، متمرکز کرده ايم.

کليف کوپچان، رئيس گروه اورآسيا، گروه مشاوره در زمينه ريسک سياسي، در واشنگتن گفت: «دولت ترامپ به عبارتي اين توافق را دوست ندارد».کوپچان گفت: «آمريکا در ماه هاي پيش روي تلاش خواهد کرد که براي اعلام عدم تأييد تبعيت ايران از توافق هسته اي راهي پيدا کند و به احتمال درخواست آژانس براي بازرسي از تأسيسات نظامي ايران را تا جايي ادامه خواهد داد که براي ايران تحمل ناپذير شود. بايد گفت اين توافق همچنان با دردسر فراوان مواجه است».

ديپلمات هاي آمريکا در ديدارهاي مستقيم با نمايندگان آژانس، اين نهاد بين المللي را براي انجام بازرسي از تاسيسات هسته اي ايران که در برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) بازرسي از آن ها قيد نشده است، تحت فشار قرار داده اند .چنين به نظر مي رسد که ترامپ در پي يافتن راهي براي کنار کشيدن آمريکا از توافق هسته اي است اما آژانس همچنان بر اين نکته تاکيد مي کند که ايران به اين توافق پايبند است و همين مساله باعث مي شود که دولت آمريکا به راحتي نتواند اين توافق را دور بياندازد.

يک مقام آژانس در گتفگو با خبرنگاران در باره رويکردي که آمريکا در پيش گرفته است گفت ما صرفاً براي اينکه پيامي سياسي ارسال کنيم، از مراکزي همچون پارچين بازرسي نخواهيم کرد. وي گفت اگر آن ها مصمم هستند که توافق را از بين ببرند اين کار را خواهند کرد ولي ما نمي خواهيم که چنين بهانه اي به دست آن بدهيم.

مقامات ارشد ايران نيز در واکنش به سخنان نيکي هيلي اعلام کردند تلاش هاي دولت آمريکا براي زير فشار قرار دادن آژانش، خود نقض توافق هسته اي محسوب مي شود. حسن فيروز آبادي از مشاور ارشد نظامي آيت الله خامنه اي رهبر معظم ايران گفت درخواست ها هيلي از آژانس نقض پيوست آي (I) تبصره ٧٤ برجام است.

به گفته هنري بارکي ، استاد روابط بين الملل در دانشگاه ليهاي و مدير پيشين مطالعات خاورميانه در موسسه وودرو ويلسون، سياست آمريکا در قبال ايران در دوران رياست جمهوري ترامپ آشفته و غير قابل پيش بيني بوده و مسيري کاملا مخالف متحدان عمده آمريکا داشته است. متحدان آمريکا در اروپا در اين مورد اتفاق نظر دارند که توافق هسته اي بايد حفظ شود.

بارکي مي گويد: خطري که اقدامات دولت ترامپ در پي دارد اين است که اگر نتوانند شواهد ملموسي درباره فريبکاري ايران در رابطه با توافق هسته اي ارايه دهد ، متحدانش را از خود بيگانه خواهد کرد و در بلند مدت اعتبار دولت آمريکا به خطر خواهد افتاد.

بارکي مي گويد دسيسه هايي که دولت آمريکا براي بي اعتبار کردن توافق هسته اي به آن ها متوسل مي شود در نهايت ممکن است به جايگاه خود آمريکا آسيب وارد کند. وي مي گويد هر چه ترامپ در اين زمينه ديوانه بازي در مي آورد با مقاومت بيشتر متحدان آمريکا و ايران روبرو مي شود به ويژه به اين علت که هيچ گونه اطلاعاتي درباره ناديده گرفتن توافق هسته اي از سوي ايران وجود ندارد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار