۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب : ۲۴۹۴
" یک روزنامه اروپایی گزارش داد "

جزئيات توافق ايران، روسيه و ترکيه درباره سوريه

جزئيات توافق ايران، روسيه و ترکيه درباره سوريه
روسيه، ترکيه و ايران در" آستانه " به توافقي در خصوص ايجاد چهارمين «منطقۀ امن» در سوريه در استان ادلب دست يافتند. 
به گزارش بیان ما ،  جوردانو استابيله، در گزارشي در نشريه لااستامپا (ايتاليا)، نوشت:
روسيه، ترکيه و ايران در آستانه واقع در قزاقستان به توافقي در خصوص ايجاد چهارمين «منطقۀ امن» در سوريه در استان ادلب دست يافتند. يک مرکز کنترل با مأموران هر سه کشور و تيم هاي گشتي آميخته به منظور کنترل پست هاي ايست بازرسي ايجاد خواهد شد. به عقيدۀ منابع غير رسمي، ترکيه عملاً ١٣٠ کيلومتر از مرز را به تملک خود در خواهد آورد همان گونه که پيش از اين در منطقۀ جرابلس نيز اين کار را کرده بود و افرادي را به منظور هماهنگي يک نيروي شورشي ميانه رو متشکل از هزاران مبارز به آنجا اعزام خواهد کرد.


مناطق نفوذي
در اين سند خاطرنشان شده است که به هيچ وجه به «حاکميت جمهوري عربي سوريه» آسيب وارد نخواهد شد ليکن واضح است که از اين طريق ترکيه منطقۀ نفوذي خود را به ناحيۀ گسترده اي در شمال غرب کشور گسترش خواهد داد. از اين طريق ترک ها و نيز روس ها قادر هستند به اهداف راهبردي خود دست يابند: آنکارا قصد دارد به زور در ميان مناطق کرد و سوري نفوذ کرده، مانع از آن گردد که آنها متحد شوند و نيز آنها را تحت فشار حتي نظامي نگه دارد. مسکو نيز قصد دارد خود را از آخرين گروه هاي جهادي رها سازد بدون آنکه نيروهاي روسي و سوري را از جبهۀ شرقي انتقال دهد و سپس به مرز عراق برسد.
نابودي القاعده
منطقۀ جديد حائل شش ماه ادامه خواهد داشت و قابل تمديد است. در اين مدت زمان اين سه قدرت محافظ سوريه قصد دارند النصره، شاخۀ القاعده در سوريه را که بخش اعظم استان ادلب و مرکز آن را تحت کنترل دارد، از سر راه بردارند. نيروهاي ترک شورشي بخش دشوار تر يعني حمله به ادلب را بر عهده خواهند داشت. النصره دستکم ٩ هزار پيکارجو به منظور دفاع از شهر در اختيار دارد. ليکن دمشق سعي خواهد کرد بخش شرقي اين استان را که بيشتر به حلب نزديک است نجات دهد تا امنيت را به اين کلان شهر که در ماه دسامبر گذشته بار ديگر تصرف شد، بازگرداند.
شتاب براي دستيابي به مرز عراق
توافقي که در آستانه به امضاء رسيد باعث شد که ششمين دور گفتگوهاي صلح در قزاقستان با نتيجه اي خوب به پايان برسد. سه «منطقۀ امن» ديگر در جنوب اين کشور در مرز با اردن واقع در حومۀ شرقي دمشق و در استان حمص در مرکز کشور قرار دارد و تاکنون به شکل رضايت بخشي موثر بوده است. ارتش بشار اسد و شبه نظاميان شيعۀ متحد اين گونه عليه داعش در شرق کشور متمرکز شده است و تقريباً شهر ديرالزور و بخشي از استاني که با عراق هم مرز است، آزاد ساخته است. ليکن نيروهاي دولتي به رقابت با نيروهاي کُرد که از سوي آمريکا حمايت مي شوند، مي پردازند. آنها قصد دارند بخشي از مرز سوريه و عراق را به تملک خود در آورند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما