۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب : ۲۶۵۵
" تحولی مهم تا 72 ساعت دیگر در راه است "

هشدارهاي ايران، ترکيه و عراق به بارزاني / آيا رئيس منطقه کردستان عراق بدنبال آتش بازي است؟

هشدارهاي ايران، ترکيه و عراق به بارزاني / آيا رئيس منطقه کردستان عراق بدنبال آتش بازي است؟
رئيس منطقه کردستان عراق درخواست امريکا را براي به تعويق انداختن همه پرسي استقلال، رد کرد. 
به گزارش 
بیان ما مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان عراق، روز شنبه درخواست آمريکا را براي به تاخير انداختن همه پرسي برنامه ريزي شده استقلال کردستان از بغداد، رد کرد. او که در اجتماعي در حمايت از استقلال در شهر شمالي دهوک صحبت مي کرد، گفت پارلمان و مردم منطقه کردستان، تصميم خود را گرفته اند. 

بغداد اين راي گيري را که قرار است 25 سپتامبر (دوشنبه 3 مهر ) برگزار شود، به عنوان اقدامي غيرقانوني و بي ثبات کننده، مردود خواند. کاخ سفيد نيز روز جمعه از رهبران کرد خواست از اين همه پرسي صرف نظر کنند و با بغداد وارد گفت و گوهايي جدي و پايدار شوند. حيدرالعبادي نخست وزير عراق روز شنبه گفت اگر اين همه پرسي به خشونت کشيده شود، از ارتش خواهد خواست مداخله کند. 


شرط هاي مسعود بارزاني 
مسعود بارزاني براي انصراف از همه پرسي استقلال شرط هاي عجيبي مطرح کرده است. مسعود بارزاني که مدت رياست او بر اقليم کردستان عراق رو به پايان است، هشت شرط را براي صرف نظر کردن از برگزاري همه پرسي مطرح کرد. گفته مي شود هدف-افزايش نفوذ سياسي، نظامي و اقتصادي به ضرر معادله متوازن جاري در عراق است که بر اساس آن حقوق کُردها تضمين شده است.
هشت شرط  بارزاني عبارتند از: هشت سال رئيس جمهور عراق باشد، افزايش اختيارات رئيس جمهور، افزايش بودجه اربيل به گونه اي که بودجه اين شهر نصف بودجه بغداد باشد، افزايش بودجه نيروهاي پيشمرگه به عنوان بخشي از نيروهاي عراق و ا فزايش بودجه اقليم کردستان عراق، انتصاب مجدد هوشيار زيباري به عنوان وزير اقتصاد عراق و عذرخواهي رسمي از او، اعطاي وزارت امنيت مستقل به کُردها، تمديد 10 ساله قراردادهاي دو شرکت آسيا تل و کورک توسط وزرات ارتباطات.
اين در حالي است که بارزاني چندي پيش تاکيد کرد، هيچ جايگزيني براي همه پرسي وجود ندارد و بدون تاخير در زمان تعيين شده برگزار خواهد شد. پارلمان اقليم کردستان عراق نيز در نشستي، به اتفاق آراء برگزاري همه‌پرسي استقلال در 25 سپتامبر را تصويب کرد.


همه پرسي در کردستان عراق بازي با آتش است
نخست وزير عراق گفت: برگزاري همه پرسي در کردستان فاجعه بار و به منزله بازي با آتش است.حيدر العبادي در گفتگو با خبرگزاري آسوشيتد پرس گفت: « ما به خواسته شهروندانمان اعم از عرب، کرد و ترکمان احترام مي گذاريم. اما هرگز اجازه نخواهيم داد نتايج مورد نظر يک همه پرسي غير قانوني که با تهديد سلاح برگزار شده است محقق شود حتي اگر اين موضوع ، موضوعي باشد که به کردستان ارتباط دارد. پيش از اين و در سال دو هزار و پنج نيز در پي برگزاري همه پرسي استقلال کردستان بودند اما چيزي حاصل نشد. در اين زمينه بايد جهت گيري ها به سمت گفتگو باشد. اين همه پرسي هيچ دستاوردي برايشان به دنبال نخواهد داشت.»حيدر العبادي نخست وزير عراق در خصوص عواقب همه پرسي به صراحت اعلام کرد، اگر همه پرسي يکجانبه به خشونت بيانجامد بغداد مجبور به مداخله نظامي خواهد شد.

فواد معصوم همه را به خويشتنداري دعوت کرد
رئيس جمهور عراق همه گروه هاي سياسي را به خويشتنداري دعوت کرده است. به گزارش تلويزيون العراقيه، فؤاد معصوم، رئيس جمهوري عراق، با سفراي واشنگتن و لندن درباره پرونده همه پرسي منطقه کردستان گفتگو کرد. در اين گفتگو بر حمايت از گفتگوهاي همه جانبه بغداد و اربيل تاکيد شد. 

هشدار ترکيه 
ترکيه اعلام کرد: همه پرسي شمال عراق با امنيت ملي ترکيه ارتباط دارد.به گزارش خبرگزاري رويترز، بينعالي ييلديريم نخست وزير ترکيه روز شنبه گفت يک همه پرسي جدايي برنامه ريزي شده در شمال عراق مساله امنيت ملي است و ترکيه هرگونه اقدام لازمي را اتخاذ خواهد کرد.مسعود بارزاني رئيس منطقه خودمختار کردستان عراق روز جمعه گفت اين همه پرسي به رغم درخواست آمريکا و ديگر قدرتهاي غربي به تاخير نخواهد افتاد.رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه در مصاحبه‌اي روز جمعه گفت تصميم بارزاني مبني بر عدم تعويق اين همه پرسي "بسيار اشتباه" است. خلوصي آکار نيز اعلام کرد: اجازه تشکيل کشور کردستان را نمي دهيمرئيس ستاد ارتش ترکيه تاکيد کرد، اجازه نمي دهيم در مجاورت مرزهاي جنوب ترکيه کشور کردستان تشکيل شود. 

به گزارش پايگاه اينترنتي روزنامه مليت چاپ ترکيه ، ژنرال حُلوصي آکار رئيس ستاد ارتش ترکيه ديروز در حاشيه نشست کميته نظامي ناتو در تيرانا با ژنرال جوزف دانفورد رئيس ستاد ارتش آمريکا ديدار کرد. در اين ديدار موضوع برگزاري همه پرسي جدايي منطقه کردستان از عراق و تحولات سوريه بررسي شد. آکار همتاي آمريکايي خود را از جزئيات توافق ايران ، ترکيه و روسيه درباره ايجاد منطقه کاهش تنش در ادلب سوريه و  استقرار ناظران نظامي سه کشور در اين منطقه مطلع کرد.  
رئيس ستاد ارتش ترکيه بار ديگر از همکاري هاي آمريکا با نيروهاي «ي . پ .گ» در سوريه ابراز ناخشنودي و تاکيد کرد که ترکيه اجازه تشکيل کشور کُردي را در جنوب مرزهاي خود نخواهد داد. آکار ديروز با روساي ستاد ارتش هاي انگليس ، ايتاليا و روماني نيز ديدار کرد.


اتمام حجت ايران با کردهاي عراق
دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان با تاکيد بر اين که ايران به طور قطع صرفا دولت واحد، يکپارچه و فدرال عراق را به رسميت مي شناسد، گفت: جمهوري اسلامي ايران به عنوان دوست و همپيمان برادران کرد که همواره و در سخت ترين شرايط در کنار آنها بوده، برگزاري رفراندوم را تامين کننده منافع اقليم کردستان ارزيابي نمي کند و با آن مخالف است.

علي شمخاني روز دوشنبه در گفت وگويي درباره موضع ايران در قبال برگزاري همه پرسي در اقليم کردستان عراق، برگزاري رفراندوم در اين اقليم را موجب شکل گيري تهديدات جديد و شکننده عليه اقليم کردستان عنوان و اظهار کرد: در شرايطي که عراق با تلاش و جانفشاني مردم اين کشور اعم از عرب، کرد، ترکمن و... به مرحله پاياني پاک سازي خاک خود از لوث وجود تروريست هاي تکفيري نزديک مي شود، اين اقدامات که وجاهت و اعتبار قانوني نيز ندارند به طور قطع اثرات ضد امنيتي بر منطقه، عراق و به ويژه اقليم کردستان خواهد داشت .

وي با يادآوري نقش تعيين کننده، موثر و قابل توجه کردها در دولت عراق و ضرورت تداوم بهره گيري از اين ظرفيت در مسير تقويت ساختارهاي امنيتي، اقتصادي و سياسي در اقليم کردستان افزود: رويکرد مخالف کشورهاي همسايه عراق با برگزاري رفراندوم در اين اقليم، شرايط پيچيده و دشواري را براي کردستان پس از رفراندوم ايجاد خواهد کرد. 


تحولي مهم درباره همه پرسي روي خواهد داد
اين گزارش در حالي است که سيد عمار حکيم در اطلاعيه اي اعلام کرد : در هفتاد و دو ساعت آينده تحولي مهم در مورد همه پرسي کردستان روي خواهد داد. 
سيد عمار حکيم گفت: هدف ما توقف طرح همه پرسي و يافتن راه حلي مناسب است. وي افزود: موضع نرم دولت آرامشي مهم به اين مساله داده است که مي توان از آن، در چارچوب حل اين بحران به خوبي استفاده کرد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار