۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۲
کد مطلب : ۲۸۶۴
گزارش بیان ما از تشدید بحران "بیکاری"

طرح دولت برای مقابله با بیکاری چیست؟

طرح دولت برای مقابله با بیکاری چیست؟
تشدید بحران بیکاری در جامعه، مولد آفات و آسیبهای اقتصادی و اجتماعی زیادی به افراد و خصوصا جوانان است. این در حالیست که اعمال سیاستهای حمایت گرایانه ای مانند پرداخت حقوق بیکای حداقلی به افرادی که دارای شغل نیستند نیز نتوانسته است منجر به حل و فصل این بحران شود.
به گزارش سرویس اقتصادی بیان ما در حالی که مسئولین دولت دوازدهم، خود نیز نسبت به وجود بیکاری در جامعه و عدم حل و فصل شدن این بحران اذعان دارند، سوال اصلی اینجاست که دولت چگونه و با اتما به چه سیاستهایی قصد دارد در مقابل این بحران رو به رشد و بنیان افکن مقابله کند؟ سیاستهای کلان، میان مدت و خرد دولت در مقابله با بحران بیکاری چیست؟ اساسا میان سیاستهای اقتصادی دولت در مهار تورم و بی توجهی به رکود چه تاثیری در تشدید بحران بیکاری و جلوگیری از ایجاد مشاغل تازه شده است ؟
آیا دولت توانسته است در راستای تسهیل بوروکراسی پیچیده اداری که مانعی بزرگ دراستخدام افراد جوان و جویای کار می باشد ، اقدامی صورت دهد؟

مقامات دولت دوازدهم خود نیز تاکید کرده اند بیکاری مهم ترین بحران اقتصادی موجود در کشور محسوب می شود. با این حال آیا مسئولین قوه مجریه برای مقابله با این روند اقدام موثری صورت داده اند ؟ بدیهی است که "توصیف شرایط موجود" نمی تواند نسخه ای برای حل  معضلات ناشی از بحران بیکاری در میان جوانان باشد! در این میان باید "هدف مطلوب" ونجوه گذار به این هدف از سوی اقتصاددانان و سیاستمداران ترسیم شود. همچنین در این خصوص لازم است نوعی اعلام برنامه و اقناع عمومی( حول برنامه پیشنهادی) صورت گیرد.

نکته دیگری که در این خصوص باید مدنظر قرار گیرد، بیکاری جوانان است. متاسفانه میان خروجی دانشگاهها و امکانات موجود در بازار کار کمترین تناسبی وجود ندارد. این موضوع سبب شده است تا روز به روز بر تعداد فارغ التحصیلان بیکار در جامعه افزوده شود. برخی فارغ التحصیلان نیز ترجیح می دهند با هدف تامین نیازهای معیشتی خود، در حوزه ای به غیر از تخصص خود به کار مشغول شوند.

بدیهی است که حل بحران بیکاری و مهار آن در جامعه، در گروی ایجاد هماهنگی و تناسب میان برنامه های اقتصادی  و آموزشی دولت است. این اتحاد و هماهنگی هم اکنون در میان دو وزارتخانه کار و علوم ظهور و بروز ندارد. در شرایطی که همچنان در داخل دولت بر سر نحوه اعمال سیاستگذای های کلان اقتصادی اختلاف نظر وجود دارد و در این خصوص رویکرد هماهنگی میان اعضای اقتصادی کابینه وجود ندارد، نمی توان انتظار داشت تا هماهنگی میان سیاستهای اقتصادی و آموزشی دولت به درستی صورت بگیرد!

به گزارش بیان ما ، در نهایت اینکه بحران بیکاری نه تنها از بین نرفته است، بلکه شاهد گسترش نگران کننده آن هستیم. این موضوع زنگ خطر را برای فعالان اقتصادی و اجتماعی در کشور  به صدا درآورده است. بدون شک آفات بیکاری صرفا معطوف به معادلات اقتصادی کشور نخواهد بود و الگوواره های زندگی فردی و اجتماعی شهروندان را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. هم اکنون بهتر است مسئولین محترم دولت، به جای "توضیف شرایط موجود" و ابراز نگرانی و تاسف از بحران بیکاری روز افزون در میان جوانان و سایر اقشار، نسخه کاربردی خود را برای مواجهه گام به گام با این معضل ارائه نمایند. نسخه و دستور العملی که مدتهاست مردم کشورمان و خصوصا جوانان در انتظار مشاهده و رصد آن هستند. 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار