۰
تاریخ انتشار
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب : ۴۳۲۳
" نگاهی به ژست ظاهری دموکرات ها "

نکاتی درباره نامه بی ارزش نمایندگان حزب دموکرات ؛دستگاه دیپلماسی فریب نخورد

نکاتی درباره نامه بی ارزش نمایندگان حزب دموکرات ؛دستگاه دیپلماسی فریب نخورد
طی روزهای اخیر، اخبار مربوط به نامه نگاری 180 نماینده حزب دموکرات به دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مبنی بر لزوم حفظ توافق هسته ای، مورد توجه رسانه های آمریکایی و اروپایی قرار گرفته است. این رسانه ها معتقدند که نامه نمایندگان حزب دموکرات به ترامپ در این خصوص نشان دهنده حمایت حزب دموکرات از توافق هسته ای با ایران است.  

به گزارش
بیان ما ، در این خصوص نکاتی وجود دارد که باید نسبت به آنها توجه داشت :
مهم ترین نکته اینکه حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا همگام با حزب جمهوریخواه، نقش به سزا و پررنگی در نقض توافق هسته ای با ایران داشته است. هنوز همگان به خاطر دارند که در دوران ریاست جمهوری اوباما و در سر ماجرای تمدید قانون آیسا، اکثریت قریب به اتفاق سناتورهای حزب دموکرات با سناتورهای جمهوریخواه همراه شدند و برجام را به صورت علنی نقض کردند. از سوی دیگر، همگان به یاد دارند که در ماجرای تصویب محدودیتهای صدور ویزا برای کسانی که به ایران سفر می کنند نیز دموکراتها همراهی مستقیمی با جمهوریخواهان داشتند. در دوران ریاست جمهوری اوباما و حضور افرادی مانند جان کری در وزارت امور خارجه ایالات متحده، برجام چندین بار به صورت علنی نقض شد. ممانعت وزارت خزانه داری دولت اوباما از انجام مراودات بانکی با ایران، از جمله تلاشهای دیگر دولت قبلی آمریکا در تقابل با توافق هسته ای بود.

پس از حضور دونالد ترامپ در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا نیز این روند ادامه پیدا کرده است. سناتورها و نمایندگان حزب دموکرات در جریان تصویب تحریمهای با ظاهر غیر هسته ای اخیر علیه ایران نیز به صورتی یکصدا و هماهنگ، با اعمال این موارد موافقت کردند. حتی هشدار سناتور برنی سندرز ( به عنوان تنها سناتور خالف اعمال تحریمهای جدید علیه ایران) مبنی بر تضعیف برجام توسط کنگره، در نهایت کارساز نشد و تحریمهای جدید بر خلاف مفاد 26 تا 29 برجام علیه کشورمان به تصویب رسید.

هم اکنون 180 عضو دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا دست به نامه نگاری در خصوص حفظ برجام زده اند! بدیهی است که این نمایندگان به جای نامه نگاری به ترامپ باید پاسخگوی عملکرد خود در تضعیف توافق هسته ای باشند. در چنین شرایطی، اساسا تفاوتی میان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نمی توان قائل گردید. هر دو حزب اصلی آمریکا در مسیر اجرای برجام عهد شکنی کرده و توافق هسته ای را دستمایه ای برای تقابل با ملت و نظام ایران قرار داده اند.

نکته مهم و حائز اهمیت اینکه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان این بار نباید فریب ژست ظاهری سران و نمایندگان حزب دموکرات را بخورد. متاسفانه در دولت یازدهم، این باور تا حدودی رواج پیدا کرد که میان دموکراتها و جمهوریخواهان در مسیر تعامل و تقابل با ایران اختلاف وجود دارد و دموکراتها قائل به تعامل با ایران و جمهوریخواهان مخالف این روند هستند. در برهه فعلی، که عهد شکنی هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برای ملت ایران مشخص شده است، دیگر جایی برای تکرار این اشتباه وجود ندارد. در این معادله پیچیده، دو حزب اصلی آمریکا حکم  دشمنان نظام و ملت ایران را دارند و تعریف و تمجید ظاهری دموکراتها از برجام نمی تواند پوشاننده کارنامه سیاه آنها در تقابل با توافق هسته ای با ایران باشد. از این رو نامه نگاری اخیر نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا کمترین ارزشی برای ملت ایران ندارد.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما