۰
تاریخ انتشار
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب : ۴۴۷۱
نقدی بر سخنان روحانی در دانشگاه تهران

فقدان واقع بینی در مواجهه با اقدامات ضد برجامی آمریکا ؛ رئیس جمهور از کدام منافع غیر قابل بازگشت سخن می گوید ؟

فقدان واقع بینی در مواجهه با اقدامات ضد برجامی آمریکا ؛ رئیس جمهور از کدام منافع غیر قابل بازگشت سخن می گوید ؟
بیان ما:آقای روحانی، رئیس جمهور کشورمان در تازه ترین سخنان خود در خصوص توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 به نکات قابل تاملی اشاره کرده است. او در سخنانی در دانشگاه تهران در این خصوص عنوان کرده است :
"در مذاکرات هسته‌ای و در توافق برجام به موارد و منافعی غیرقابل بازگشت دست یافته‌ایم که هیچ کس نمی‌تواند آن را برگرداند.نه ترامپ و نه ده‌ها ترامپ دیگر هم نمی‌توانند منافع غیرقابل بازگشت توافق برجام را برگرداند. ما در مذاکرات هسته‌ای قدرت سیاسی خود را برای جهانیان روشن کردیم و دیپلمات‌های ما به قدری توانمند و قدرتمند هستند که با 6 قدرت بزرگ جهانی به توافق رسیدند؛ توافقی که آن طرف اذعان می‌کند به واسطه آن، کلاه بر سرش رفته است که البته ما این حرف را هم نادرست می‌دانیم چرا که مبنای ما برد – برد بوده است."

همچنین آقای روحانی تاکید کرده است :
" ما قطعنامه‌های سازمان ملل علیه کشورمان را لغو کردیم و در عرصه اقتصادی نیز موفقیت‌های غیرقابل بازگشتی به دست آوردیم به نحوی که در طول 1.5 سال گذشته فروش نفت و میعانات کشورمان 2 برابر گذشته بوده است و سرمایه‌گذاری‌های متعدد خارجی انجام شده و اعتبارات بزرگ و فناوری‌های مهمی از دنیا دریافت کرده‌ایم و این همه قابل بازگشت نیستند...."

در خصوص اظهارات اخیر آقای روحانی نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت:
نخست اینکه همچنان در نگاه رئیس جمهور،ایده آل گرایی نسبت به توافق هسته ای موج می زند. به عبارت بهتر، همچنان شاهد اتخاذ نگاهی واقع بینانه از سوی مقامات اجرایی کشورمان در خصوص توافق هسته ای نیستیم. واقعیت امر این است که توافق هسته ای می تواند به صورت بالقوه یا بالفعل به صورت کامل یا جزئی لغو شود. این اتفاق طی دو سال اخیر نیز رخ داده است. هم در دولت اوباما و هم در دولت ترامپ، شاهد عهد شکنی مقامات کاخ سفید ( خصوصا وزارت خزانه داری این کشور) درخصوص عادی سازی روابط بانکی و تجاری با ایران بوده ایم. شواهد و مستندات موجود نشان می دهد که در دوران ریاست جمهوری ترامپ این روند شدت بیشتری به خود گرفته است. هم اکنون ، بسیاری از شرکتهای تجاری و بازرگانی، از ترس اعمال جریمه و اعمال محدودیتهای شدید از سوی آمریکا، حتی جرات همکاری حداقلی با ایران را ندارند. این قاعده در خصوص بانکهای بزرگ در آمریکا و اروپا نیز صادق است.

نکته دوم اینکه  تحریمهای هسته ای علیه ایران همچنان " لغو" نشده است. این تحریمها قابل بازگشت هستند. اساسا در اینجا، ما با تعلیق تحریمها مواجه هستیم که هر 90 روز یکبار، باید از سوی رئیس جمهور ایالات متحده مورد تایید قرار گیرد!

در غیر این صورت، کنگره می تواند در خصوص وضع دوباره تحریمها علیه ایران تصمیم گیری کند. بدیهی است که در چنین شرایطی نمی توان از لغو تحریمها علیه ایران سخن گفت. در چنین شرایطی، مشخص نیست که آقای رئیس جمهور از کدام منافع غیر قابل بازگشت برجام سخن می گوید!

باید این حقیقت را پذیرفت که اگر دولت ترامپ توافق هسته ای با ایران را لغو کند و حتی به صورت یکسویه از آن خارج شود، تحریمهای یکجانبه ایالات متحده آمریکا علیه ایران باز خواهند گشت.از این رو بهتر است آقای رئیس جمهور به جای ایراد سخنان مبالغه آمیز در خصوص توافق هسته ای، نسبت به واقعیات جاری در قبال برجام هشیار و آگاه باشد. بدیهی است که مقامات آمریکایی هم اکنون برای نقض رسمی برجام خیز برداشته اند. این موضوعف مواجهه واقع بینانه و هم جانبه دستگاه دیپلماسی وس یاست خارجی ما با سیاستهای دولت آمریکا را می طلبد. بدیهی است که در این معادله، ایده آل گرایی جایی نخواهد داشت.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار