دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ 24 July 2017
تماس با ما دربارۀ ما پیوندها RSS
 
 
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۳
۰
سياست هاي به ظاهر شتاب زده و غيرشفاف رئيس جمهور جديد آمريکا را مي توان از نگاهي ديگر نيز تحليل کرد و سخنان آقاي ترامپ درباره اوضاع اسف انگيز آمريکا را فراتر از شعارهاي انتخاباتي و به عنوان واقعياتي تکان دهنده مورد تامل قرار داد. بر پايه اين نگاه مي توان گفت سياستمداران کهنه کار آمريکا مشکلات دروني کشور و خطر فروپاشي را خصوصا پس از جنبش 99 درصد وال استريت جدي گرفته اند و در پي آن هستند تا شايد با برخي چاره جويي ها و تصميمات تند و سريع با آن مقابله نمايند و از سخن «آرنولد توين بي» عبرت گرفته اند که گفته است: «تمدن ها غالبا به دليل مشکلات دروني متلاشي مي شوند نه به سبب جنگ و تهاجم بيروني.»
 
اخبار ویژه :در زمينه مشکلات اقتصادي مردم ايالات متحده، آمارهاي حيرت آوري توسط موسسات متعدد ارائه شده است. به عنوان مثال رئيس هيئت نظارت کنگره در يک برنامه حمايتي در گزارش خود اعلام داشته است که «يک پنجم آمريکايي ها بيکار و جوياي کار هستند، يک هشتم آمريکايي ها محتاج کوپن غذا هستند و هر ماه بيش از 120هزار خانواده اعلام ورشکستگي مي کنند.»
در گزارش ديگري پيرامون بحران مسکن آمده است که در سال2009 تعداد 8/2ميليون خانه و در سال2010 تعداد 3ميليون خانه به دليل ناتواني صاحبان آنها در پرداخت اقساط وام خود مصادره شده اند و گزارشي ديگر درآمد بانک ها از محل مصادره منزل مردم را حدود 447ميليارد دلار برآورد کرده است. قابل توجه آنکه حتي دانشجويان آمريکايي نيز از همان ابتدا در چرخه نظام سرمايه داري گرفتار بدهي مي شوند، به طوري که 66 درصد فارغ التحصيلان دانشگاه ها دوره ليسانس خود را با بدهي و وام 23186 دلاري تمام مي کنند.
 
شدت مشکلات اقتصادي آنچنان مردم را تحت فشار قرار داده است که بر اساس نظرسنجي فاکس نيوز 79% مردم اظهار داشته اند احتمال فروپاشي اقتصادي ايالات متحده وجود دارد. البته فراتر از اين گونه اظهار نگراني هاي مردم، بر اساس گزارش هاي«اف بي آي» و ديگر سازمان ها،تشديد مشکلات موجب پيدايش گروه هاي مخالف نظام آمريکا شده است که حتي بعضي از آنها سازمان هاي شبه نظامي هستند و نامه هاي تهديدآميز براي دولتمردان آمريکايي مي نويسند و خواستار استعفاي آنان مي شوند يا براي کشتن افسران پليس نقشه مي کشند. بر اساس همين گزارش ها، تعداد گروه هاي طرفدار تجزيه ايالات متحده به سرعت بالا رفته است به طوري که در سال 2008 تعداد 149 گروه و در سال 2009 تعداد 512 گروه تجزيه طلب شناسايي شده است. همچنين تعداد گروه هاي نظامي از 42 مورد در سال 2008 به 127 مورد در سال 2009 افزايش يافته است.
 
در ارتباط با زيرساخت هاي کشور هم، آقاي ترامپ با مشکلات اساسي مواجه خواهد شد. به عنوان مثال سيستم آب آشاميدني آمريکا، با طول عمر يکصد ساله در زير زمين، بسيار فرسوده شده و روزانه حدود7 ميليارد گالن آب سالم را هدر مي دهد. نيروگاه ها و شبکه برق هم پيشرفت فني چنداني با يکصد سال پيش نکرده و لذا قطعي برق از چند ثانيه تا حتي چند روزه موجب خسارت 80ميليارد دلاري در سال مي شود. سيستم راه آهن هم در 80 سال گذشته سير قهقرايي داشته است؛ تا آنجا که بر اساس يک تحقيق، مسافرت با برخي قطارها در دهه هاي سي و چهل و پنجاه ميلادي کمتر از امروز زمان مي برده است. جاده ها هم وضع بهتري ندارند و بر اساس گزارش ها، 53% از 42هزار تلفات سالانه به دليل شرايط بد جاده هاست.

همچنينيک چهارم پل ها ناکارآمد يا از کار افتاده هستند و طول عمر متوسط يک پل 50سال است و اين عمر در حال اتمام مي باشد.از طرف ديگر در آمريکا بيش از 85هزار سد با قدمت 51 سال وجود دارد که اگر به سرعت مورد تعمير قرار نگيرد فاجعه زيست محيطي و انساني در پي خواهد داشت.
 
آموزش و پرورش ايالات متحده هم از کشورهاي پيشرفته هر روز عقب تر مي ماند. چندان که طبق رده بندي سازمان توسعه و همکاري هاي اقتصادي، دانش آموزان اين کشور در بين 30کشور توسعه يافته در رده بيست و پنجم رياضي و بيست و يکم علوم قرار گرفتند و 30درصد دانش آموزان موفق به دريافت ديپلمنمي شوند. اين مشکلات اقتصادي و زيرساختي در حالي است که بودجه دفاعي از سال 2000 پنجاه درصد افزايش يافته و اوباما بيش از هر رئيس جمهوري از زمان جنگ جهاني دوم پول صرف جنگ کرده است و ايالات متحده 747 ميليارد دلار از پول ماليات اين کشور را تنها در عراق هزينه کرده است، که با اين پول امکان تهيه مسکن براي 98ميليون خانواده آمريکايي وجود داشت.

اما مسئله اصلي آن است که نظام سرمايه داري آمريکا و آقاي ترامپ راهي براي برون رفت از اين مشکلات و دردسرها ندارند زيرا موثرترين راه براي حل آنها روند دموکراتيک مي باشد. حال آنکه خود روند دموکراتيک در انحصار صاحبان پول و سرمايه قرار گرفته است و سياستمداران همان سرمايه داران و سرمايه داران همان سياستمداران هستند. 
 
شايد اين ها بخشي از دانسته ها اما ناگفته هاي آقاي ترامپ باشد که با شعارهاي آمريکا را با عظمت نگه مي داريم يا خريد جنس آمريکايي و استخدام افراد آمريکايي و کشيدن ديوار در مرز مکزيک و منع ورود پناهجويان و شهروندان به آمريکا مي خواهد با اين انبوه مشکلات مقابله کند و به عنوان ناجي مانع فروپاشي اقتصاد پير ايالات متحده شود. اقتصادي که سالهاست مصرف را بر توليد، قرض کردن را بر پس انداز و تخريب محيط زيست را بر بازسازي آن ترجيح مي دهد.

یادداشت از دکتر فرشیدی 
 
کد مطلب : 49
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 


ارسال