۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶
کد مطلب : ۵۵۶۳
" بیان ما گزارش می دهد "

رويکرد مقام معظم رهبري در خصوص فضاي مجازي

رويکرد مقام معظم رهبري در خصوص فضاي مجازي
رهبر معظم انقلاب از سال 1368 با تأسيس مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي، حضوري فعال و تأثيرگذار در فناوري اطلاعات کشور داشته‌اند. اين دورانديشي ايشان در 26 سال پيش قابل توجه است. همچنين در تغيير سياست‌هاي سازمان تبليغات اسلامي و بهره‌مندي از فناوري اطلاعات در اين سازمان نيز توصيه‌هايي مهمي  داشته‌اند.

به گزارش " بیان ما " پس از آن و در تمام سياست‌هاي ابلاغي، ايشان به تمام حوزه‌ها و از جمله حوزه‌هاي فرهنگي، دولتي و قضائي همواره لزوم استفاده‌ حداکثري از فناوري اطلاعات و ارتباطات را گوشزد کرده‌اند. ايشان همچنين در دستورهاي اکيد خود به مجموعه‌ مديران کشور، همواره توجه به حوزه‌هاي مختلف فضاي مجازي را به عنوان امري بسيار مهم و جدي در مکتوبات و تذکرهاي شفاهي مشهود توصيه کرده‌اند.
 
از نظر معظم له اين فضا به اندازه انقلاب اسلامي اهميت دارد.اين فضا مثل يک رودخانه‌ پر از آب و خروشان است که مي‌آيد و دائماً هم بر آب آن افزوده و خروشان‌تر مي‌شود. اگر ما براي اين رودخانه تدبير کنيم و برنامه داشته باشيم؛ زه‌کشي کنيم و هدايت کنيم اين رودخانه را تا به سد بريزد، مي‌شود فرصت. اگر رهايش کنيم و برنامه‌اي براي آن نداشته باشيم، مي‌شود يک تهديد.

ايشان تأکيد بسياري بر اهميت اين فضا و لزوم مديريت آن داشتند؛ به گونه‌اي که همه‌ ارکان نظام بايد نقش خاص خود را با حضوري فعال در اين فضا ايفا کنند.نگاه ايشان به فضاي مجازي يک نگاه فرصت گونه است که مي شود از آن در راستاي اهداف متعالي استفاده کرد.
ايشان مي فرمايند:"اين فرصت تا امروز کِي براي روحانيت وجود داشته؟ علاوه بر اين، ابزارهاي تسهيل‌کننده، مثل رايانه‌ها و ارتباطات اينترنتي و فضاي مجازي و سايبري هم که الان در اختيار شماست. اگر بتوانيد اينها را ياد بگيريد، مي توانيد يک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعي که شما آنها را نمي شناسيد، برسانيد؛ اين فرصت فوق‌العاده‌اي است؛ نبادا اين فرصت ضايع شود."(بيانات در ديدار علما و روحانيون خراسان شمالي،1391/07/19)
 
ايشان معتقدند که بايد فضاي مجازي را مديريت کرد و کنترل آن را در دست گرفت و از برخوردهاي انفعالي پرهيز کرد.معظم له در مورخه 26/09/1381 در ديدار به اعضاء شوراي عالي انقلاب فرهنگي فرمودند:"اينترنت يکي از نعم بزرگ الهي است، اما در عين حال يک نقمت بزرگ هم هست؛ يعني يک چاقوي دو دم و خطرناک... اينترنت الان مثل يک جريان افسار گسيخته است... اين مثل آن است که کسي يک سگ وحشي را بياورد، بگويند قلاده‌اش کو؟ بگويند سفارش کرده‌ايم آهنگر قلاده را بسازد!"
 
فرصت آفريني فضاي مجازي و امکان بهره مندي از آن و اثرات چشمگير آن و البته برخي دغدغه ها و نگراني هاي موجود باعث شده تا ايشان نسبت به تشکيل مجموعه اي مشخص و متمرکز بر اين موضوع اقدام کنند و دستور تشکيل شوراي عالي مجازي را صادر فرمايند.

ايشان در حکم تشکيل شوراي عالي مجازي مي فرمايند:"گسترش فزاينده‌ فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي بويژه شبكه‌ جهاني اينترنت و آثار چشمگير آن در ابعاد زندگي فردي و اجتماعي، و لزوم سرمايه گذاري وسيع و هدفمند در جهت بهره گيري حداكثري از فرصت هاي ناشي از آن در جهت پيشرفت همه جانبه كشور و ارائه خدمات گسترده و مفيد به اقشار گوناگون مردم و همچنين ضرورت برنامه ريزي و هماهنگي مستمر به منظور صيانت از آسيب هاي ناشي از آن اقتضا مي كند كه نقطه‌ كانوني متمركزي براي سياستگذاري، تصميم گيري و هماهنگي در فضاي مجازي كشور بوجود آيد".(حکم تشکيل شوراي عالي مجازي 17/12/90)
 
توجه خاص معظم له به فضاي مجازي در سياست هاي کلي نظام نيز مشهود است.به عنوان مثال در رهبر انقلاب اسلامي در سياست‌هاي کلي نظام در امور «امنيت فضاي توليد و تبادل اطلاعات و ارتباطات(افتا)» بر ايجاد نظام جامع و فراگير در سطح ملي و سازوکار مناسب براي امن‌سازي ساختارهاي حياتي و حساس و مهم در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، و ارتقاي مداوم امنيت شبکه هاي الکترونيکي و سامانه هاي اطلاعاتي و ارتباطي در کشور تاکيد کرده اند و مواردي چون،حفظ فرهنگ و هويت اسلامي- ايراني و ارزش‌هاي اخلاقي،توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات با رعايت ملاحظات امنيتي،ارتقاي سطح دانش و ظرفيت‌هاي علمي، پژوهشي، آموزشي و صنعتي کشور براي توليد علم و فناوري مربوط به امنيت فضاي اطلاعاتي و ارتباطي (افتا)،تکيه بر فناوري بومي و توانمندي‌هاي تخصصي داخلي در توسعه زيرساخت‌هاي علمي و فني امنيت شبکه‌هاي الکترونيکي و سامانه‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي،پايش، پيشگيري، دفاع و ارتقاي توان بازدارندگي در مقابل هرگونه تهديد در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات.فرهنگ‌سازي، آموزش و افزايش آگاهي و مهارت‌هاي عمومي در حوزه افتا تاکيد مي کنند.
 
ايشان در برنامه ابلاغي ششم توسعه نيز تاکيدات ويژه اي بر فضاي مجازي و شبکه ملي اطلاعات و کسب توانمندي در اين فضا داشته اند و در ابلاغيه خود آورده اند:
-كسب جايگاه برتر منطقه در توسعه دولت الكترونيك در بستر شبكه ملي اطلاعات.
-توسعه محتوي در فضاي مجازي براساس نقشه مهندسي فرهنگي كشور تا حداقل پنج برابر وضعيت كنوني و بومي‌سازي شبكه‌هاي اجتماعي.
-ايجاد، تكميل و توسعه شبكه ملي اطلاعات و تأمين امنيت آن، تسلط بر دروازه‌هاي ورودي و خروجي فضاي مجازي و پالايش هوشمند آن و ساماندهي، احراز هويت و تحول در شاخص ترافيكي شبكه به طوري كه 50 درصد آن داخلي باشد.
-حضور مؤثر و هدفمند در تعاملات بين‌المللي فضاي مجازي.
-افزايش سهم سرمايه‌گذاري زيرساختي در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات تا رسيدن به سطح كشورهاي برتر منطقه.

" عباس خسروانی " 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما