۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب : ۵۸۸۳
هديه ترامپ به نتانياهو "

هدف اصلي آمريکا از تاسيس پايگاه نظامي در اسرائيل چیست ؟

هدف اصلي آمريکا از تاسيس پايگاه نظامي در اسرائيل چیست ؟
اولين پايگاه آمريکايي در اسرائيل رابطۀ ميان اين دو متحد را مستحکم مي سازد.
به گزارش
بیان ما کيارا کلاوسي، در گزارشي در نشريه ايل جورناله (ايتاليا)، نوشت: هدف اصلي اين پايگاه آمريکايي که از يک رادار بسيار قدرتمند برخوردار است، رصد مسير موشک هاي بالستيک و اعطاي سامانه هاي دفاعي و اطلاعات در خصوص مقصد آنها است.
براي اولين بار در تاريخ، آمريکا در تاريخ ١٨ سپتامبر اقدام به افتتاح يک پايگاه نظامي در اسرائيل در قلب صحراي نقب نمود. پايگاه مزبور در درون پايگاه اسرائيلي ماشابيم در نزديکي شهر بئر شوا واقع شده است. هدف اصلي اين پايگاه آمريکايي که از يک رادار بسيار قدرتمند برخوردار است، رصد مسير موشک هاي بالستيک و اعطاي سامانه هاي دفاعي و اطلاعات در خصوص مقصد آنها است. ژنرال زويکا هايموويچ، فرماندۀ دفاع موشکي اسرائيل روز افتتاح در حضور جان گرانسکي، ژنرال آمريکايي اعلام کرد: «اين پايگاه بيانگر اتحاد طولاني مدت ميان آمريکا و اسرائيل است و اين امکان را به ما مي دهد که دفاع خود را در امر تشخيص ، رهگيري و توان نشان دادن واکنش افزايش دهيم». هالموويچ سپس توضيح داد که حضور دائمي يک پايگاه آمريکايي در خاک اسرائيل «پيامي به منطقه و همسايگانمان  به شمار مي آيد مبني بر اينکه دوستي ما با آمريکا حائز اهميت است».
اين تصميم روز بعد از ديدار ميان دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا و بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل در سازمان ملل اتخاذ گرديد. آنها در آنجا به ويژه در خصوص خطر ايران به بحث و گفتگو پرداختند. در آن فرصت نتانياهو اعلام کرده بود: «اتحاد ميان آمريکا و اسرائيل هرگز قوي تر و عميق تر از اين نبوده است». و همينطور هم بود. هايموويچ چنين توضيح داد: «پايگاه جديد ميزبان تعدادي  سرباز آمريکايي خواهد بود. ليکن نيروهاي نظامي آمريکا پيش از اين در اسرائيل مستقر شده اند هم براي انجام تمرينات مشترک و هم براي همکاري روزمره ليکن هايموويچ پايگاه جديد را «تحولي مهم» خواند». پايگاه مزبور اولين پايگاهي است  که آمريکا موشک هاي رهگير خود را در آن مستقر خواهد ساخت.
اين اتحاد نزديک ميان آمريکا و اسرائيل به نظر پيامي مستقيم به ايران، دشمن اسرائيل مي آيد که تهديدي خطرناک براي موجوديت اين رژيم قلمداد مي شود. در دورۀ رياست جمهوري اوباما، اسرائيل به ميزان فراواني با مواضع آمريکا به ويژه به سبب توافق هسته اي ايران، فاصله گرفته بود. ليکن ترامپ با تهران فاصلۀ بسياري دارد و به مواضع اسرائيل نزديک تر است. جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا در ديدار ماه آوريل گذشته از تل اويو اعلام کرده بود: «ايران با موشک هاي بالستيک، فعاليت هاي دريايي و سايبري و از طريق حزب الله لبنان که يک سازمان تروريستي است که به بشار اسد کمک مي کند قدرت را در سوريه حفظ نمايد، همچنان اسرائيل و همسايگان خود را تهديد مي کند. آمريکا به ميزان فراوان و به طور قاطعانه نسبت به  تأمين امنيت اسرائيل  و برتري نظامي اش نسبت به ايران دارد، اهتمام مي ورزد».
سامانۀ دفاع هوايي ضد موشکي اسرائيل بسيار قدرتمند است. اين سامانه شامل گنبد آهنين ( Iron Dome ) که به منظور رهگيري راکت هاي کوتاه برد طراحي شده است، سامانۀ پيکان (Arrow) که موشک هاي بالستيک را در خارج از اتمسفر رهگيري مي کند و سامانۀ دفاع موشکي فلاخن داود (David`s Sling ) که به منظور رهگيري موشک هاي بالستيک تاکتيکي از ميان برد گرفته تا بلندبرد و نيز موشک هاي کروزي که از يک فاصلۀ از ٤٠ کيلومتر تا ٣٠٠ کيلومتر شليک مي شوند، طراحي شده است. پس از يک فرايند طولاني مدت و با کمک مالي آمريکا، گنبد آهنين با اولين توپخانه اش که در نزديکي بئر شوا استقرار يافته است در آوريل سال ٢٠١١ قابل استفاده گرديد. گنبد آهنين قادر است محاسبه کند که چه زمان مناطق باز مورد اصابت راکت ها قرار خواهند گرفت. اين در صورتي است که تصميم  بگيرد آنها را رهگيري نکند يا اينکه  راکت هاي مزبور چه زمان اهداف غير نظامي را هدف مي دهند. صنايع هوافضاي اسرائيل که اقدام به توليد رادار براي سامانۀ گنبد آهنين مي کند فروش خود را به سراسر جهان گسترش داده است.
پايگاه جديد آمريکايي هم چنين براي تکميل فن آوري هاي اسرائيل با استفاده از فن آوري هاي آمريکا مفيد خواهد بود. ماه آوريل گذشته، سازمان دفاع موشکي اسرائيل براي اولين بار يک سري آزمايش ها را به انجام رساند  که در خلال آزمايش رهگيري موشکي از تعدادي از اجزاي آمريکايي استفاده مي کنند.  آزمايش هايي که در جنوب صورت گرفته اند بر استفاده از موشک تامير، ساخت آمريکا و اسرائيل متمرکز شده اند که قادر به رهگيري تعدادي از گلوله هاي دشمن است که به طور هم زمان از فواصل مختلف شليک مي شوند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار