۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
کد مطلب : ۵۸۸۶
« بیان ما بررسی می کند »

سه ديدگاه متفاوت براي مديريت فضاي مجازي ؛ آیا برچیدن بساط شبکه های اجتماعی راهکاری مناسب است ؟!

سه ديدگاه متفاوت براي مديريت فضاي مجازي ؛ آیا برچیدن بساط شبکه های اجتماعی راهکاری مناسب است ؟!
با مطالعه ديدگاه هاي جامعه علمي و سياسي کشور در خصوص نحوه مواجهه با شبکه هاي اجتماعي به 3 ديدگاه کلي بر مي خوريم.
به گزارش بیان ما ديدگاه اول ديدگاهي است که معتقد به رها سازي فضا و طي کردن مسير طبيعي ظهور و بروز شبکه هاي اجتماعي در کشور است و مي گويند پديده شبکه هاي اجتماعي براي کشور يک تهديد نيست و يک مسئله به حساب نمي آيد.اين عده معتقدند که افراد خود عقل دارند و تشخيص مي دهند که چگونه از شبکه هاي اجتماعي استفاده کنند و نبايد دخالتي در اين موضوع کرد.
آنها اعتقادي به بسترسازي و فرهنگ سازي ندارند و نگاه خوش بينانه اي به شبکه هاي اجتماعي دارند. اين افراد از غلو و بزرگنمايي رسانه‌ها در بازتاب پيامدهاي منفي شبکه‌هاي اجتماعي سخن مي‌گويند و معتقدند شبکه اجتماعي مانند هر پديده جديد ديگري تنها با مقاومت‌هايي از سوي اقشار سنتي و محافظه کار جامعه رو به رو شده است و اين يک فرآيند عادي است که با مرور زمان و با فراگير شدن ‌آن در سطح و عمق جامعه مرتفع خواهد شد.

اما ديدگاه دوم معتقد است که ما با يک بحران فرهنگي،اجتماعي و امنيتي در فضاي مجازي روبه رو هستيم و بايد به شدت و با سرعت با آن برخورد کنيم.روش مبارزه اين دسته برچيده بساط شبکه هاي اجتماعي و به طور دقيق تر معتقد به سياست فيلترينگ صرف هستند.شبکه هاي اجتماعي را يک محصول غربي مي دانند و آن را ضد اخلاق و اعتقادات معرفي مي کنند.ما در اين طرح معتقديم نگاه صرف و مطلق‌گرا به پديده‌هاي هستي قطعاً جز مخاطبان خود قشري را راغب به تفکرات خود نمي‌کنند، حال آنکه هميشه در بين اين سياه و سفيدي‌ها رنگ‌هاي منطقي ديگري نيز جلوه مي‌کند، بنابراين ما معتقديم نگاه سومي هم وجود دارد.

به گزارش بیان ما دسته سوم کساني هستند که شبکه هاي اجتماعي را بالقوه نه مضر مي دانند و نه مفيد بلکه آن را يک تکنولوژي و ابزاري مي دانند که بسته به نوع استفاده انسان از اين ابزار ها مي توانند مفيد يا مضرباشند. از آنجا که تکنولوژي و فرآورده‌هاي آن براي آسايش و آرامش نسل بشر تعبيه شده‌اند به نظر مي‌رسد براي استفاده از آن نيز نياز به نظام‌مند‌کردن اين ابزارها ضروري است؛ چراکه ظهور فناوري‌هاي جديد ارتباطي و اطلاعاتي، به نوبه خود مي‌تواند چالش بزرگ نظام‌هاي سياسي در عرصه سياستگذاري ملي را هم  فراهم کند‌. اين گروه معتقدند مواجهه با اين شبکه‌ها بايد شامل اقداماتي اساسي و بنيادين باشد و صرف فيلتر کردن آدرس آنها، راه کار مؤثري براي مقابله با اين نوع صدمات نيست.اين اقدامات اساسي مي‌تواند شامل دو دسته راهکارهاي فني –زيربنايي و فرهنگي –اجتماعي باشد.

راهکارهاي فني –زيربنايي شامل راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات، راه اندازي شبکه‌هاي اجتماعي داخلي مشابه، در اختيار قرارگرفتن خدمات شبکه‌هاي داخلي با سرعت بسيار زياد و ارزان قيمت باشد و در نهايت پس از انجام آن مي‌توان جهت ايجاد محدوديت و فيلترينگ هوشمند براي شبكه‌هاي اجتماعي رايج خارجي و اقدامات سلبي در باب آنان اقدام کرد.

در بعد فرهنگي –اجتماعي نيز معتقد به فرهنگ سازي و آموزش افراد جامعه است.سواد رسانه اي از بارزترين راهکارهاي اين گروه است.افراد بايد به درجه اي از آگاهي برسند که خود بدون دخالت حاکميت و با اشراف به مضرات برخي محتواهاي موجود از دسترسي به آنها اجتناب کنند.اين دسته افراد ضمن توجه به عوارض شبکه هاي اجتماعي در کشور به مزاياي آن نيز توجه دارند و در نهايت راهکار مديريت فضاي مجازي را ارائه مي دهند.اينها معتقدند که نمي توان مردم را از فضاي مجازي محروم کرد و البته به دلايل فني و غير فني امکان فيلتر کامل اين شبکه ها نيز وجود ندارد و در صورت امکان چنين اقداماتي نمي توان جامعه را قانع کرد که دسترسي به اين شبکه ها نداشته باشند.لازم است به صورت يک واقعيت اجتماعي به پديده شبکه ‌هاي اجتماعي مجازي نگاه شود.

مادامي که در برخورد با يک پديده، فرهنگ سازي صورت نمي گيرد و به علت تفاوت ‌هاي فرهنگي که در عالم مجازي و عالم حقيقت وجود دارد مشکلاتي پديد مي ‌آيد، بايد روش هاي استفاده صحيح از هر پديده‌ اي را قبل از استفاده از آن آموخت.

تنها راه مهار و کنترل فضاي مجازي و همچنين جلوگيري از پلشتي ها و سمومي که بعضاً در دل اين اسب تروا پنهان شده و احتمال دارد به ما آسيب وارد کند،شناخت دقيق فضاي مجازي و مديريت علمي و به لحظه آن است.در حال حاضر و با شاکله موجود، فضاي مجازي يک کار کاملاً علمي، دقيق، جوان، نو و به شدت تاثيرگذار است و به همين دليل مي طلبد که مديريت اين ساختار به دست يک جوان علم باور، جسور، فداکار، با حريت و چه بهتر که از خانواده معظم شهدا باشد که ميزان پايبندي خود را به انقلاب اسلامي و نظام ولايت نشان داده است.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما