۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب : ۷۱۲۹
در حاشیه سخنان رئیس‌جمهور درباره فیلترینگ تلگرام؛

وقتی رئیس شورایعالی فضای مجازی تفاوت «تلگرام» را با «اسنپ» نمی‌داند

آقای روحانی! تا حالا با تلگرام، تاکسی می‌گرفتید که با فیلتر شدن آن دیگر نمی‌توانید؟!
وقتی رئیس شورایعالی فضای مجازی تفاوت «تلگرام» را با «اسنپ» نمی‌داند
به گزارش خبرگزاری بیان ما به نقل از رجانیوز - به دنبال ترویج عملیات تروریستی و کشتار مردم در چندین کانال تلگرامی، این پیام رسان در ایران مسدود شد؛ اقدامی که اگرچه به دلیل وابستگی مردم به آن و عدم برنامه‌ریزی مسئولان برای ارائه جایگزین مناسب ایرانی آن در طول این سال‌ها، مشکلاتی را برای برخی کاربران ایجاد کرد اما به دلیل ممانعت از ادامه اغتشاشات و آشوب‌ها، با استقبال روبرو شد.

با این حال سخنان روز گذشته رئیس‌جمهور نشان داد که دقیقا عدم شناخت اینترنت و مسائل مربوط به آن سبب شده تا امنیت ملی ایران در اختیار یک پیام رسان خارجی قرار بگیرد.

حسن روحانی درباره فیلترینگ تلگرام گفت: «در این چند روزی که یکی از شبکه‌ها بسته بود و گفتم بازش کنند، دیدم چند تا از این‌ها نامه نوشتند که‌ای کاش بسته می‌ماند. شما چرا عجله کردید و فلان. نمی‌گویند چند نفر در این شبکه‌ها اجناس‌شان را به نمایش می‌گذارند و به فروش می‌رسانند. آن طلبه گوشه حجره مدرسه فیضیه هم کتابی را که نمی‌خواهد، از طریق یکی از همین شبکه‌ها به فروش می‌رساند؛ می‌گوید من این کتاب‌ها را دارم و قیمت‌شان فلان مقدار است و هرکسی می‌خواهد، آدرس من این است. آن فردی هم که بخواهد از خانه با تاکسی برود، ترجیح می‌دهد از این فضا استفاده کند.»

این اظهارات آقای روحانی نشان داد که رئیس شورایعالی فضای مجازی کشور حتی تفاوت ساده‌ی میانِ تلگرام و اسنپ را نمی‌داند! اولی یک برنامه پیام رسان است و به مخاطبان امکان ارتباط با یکدیگر را می‌‎دهد و دومی یک برنامه کاربردی برای مدیریت رفت و آمد و استفاده از ماشین‌های مسافربری (نظیر شرکت آمریکایی «اوبر») است.

قطعا زمانی که رئیس‌جمهور اصلا تفاوت میان دو برنامه‌ی کاربردی (اپلیکیشن) را نمی‌داند و با تندخویی، فیلترینگ تلگرام را مانع تاکسی گرفتن مردم می‌داند، انتظار بهبود فضای مجازی و ارائه خدمات مناسب به مردم و کاربران، انتظاری بیهوده است؛ حتی اگر حسن روحانی صدایش را بالا ببرد و از «آزاد گذاشتن مردم در اینترنت» سخن بگوید.

سامانه سفارش خودروی دربستی به صورت آنلاین

کاش مشاوران آقای رئیس‌جمهور به ایشان تذکر بدهند که ذات شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان مبتنی بر اطلاع‌رسانی است و بر همین اساس است که در بسیاری از کشورهای جهان، مقررات و قوانین مدونی برای مدیریت و فعالیت آنان در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، در همین چند هفته اخیر، مدیران دو شبکه اجتماعی «فیس بوک» و «توئیتر» از سوی مقامات امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده مورد بازخواست قرار گرفته‌اند که احتمالا شرایط را برای مدیریت افکار عمومی علیه امنیت ملی و سیاسی این کشور فراهم کرده‌اند.

از سوی دیگر، برنامه‌های کاربردی به استارت آپ‌هایی گفته می‌شود که شرایط را برای ارائه خدمات به کاربران فراهم می‌کنند. مثلا «اسنپ» در ایران برای سفارش خودرو و تاکسی به صورت آنلاین، «چیلوری» برای سفارش آنلاین غذا از رستوران، «بیمیتو» برای ثبت سفارش بیمه خودرو به صورت آنلاین و غیره هستند.

شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر ارتباطات آنلاین

 مسدود کردن یک شبکه ارتباطی مانند تلگرام نه تنها ارتباطی به ایجاد شغل و از بین رفتن آن ندارد و مانع تاکسی گرفتن مردم - آنطور که رئیس جمهور گفته است - نمی‌شود، بلکه در بسیاری از موارد یک امر قانونی و عقلانی برای مقابله با گسترش خشونت در جامعه محسوب می‌شود؛ امری که با توجه به سخنان اخیر روحانی، به نظر می‌رسد باید برای تشریح آن، یک کلاس سواد رسانه‌ای در حوزه اینترنت و ارتباطات برای بسیاری از مقامات سیاسی کشور برگزار کرد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما