دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ 24 July 2017
تماس با ما دربارۀ ما پیوندها RSS
 
 
" پاسخ کدخدایی به یک گمانه زنی "
 
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۶
۰
 
اخبار ویژه : از اولین ساعات اعلام نتایج بررسی صلاحیت های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 96 و عدم احراز صلاحیت چند چهره مشهور ، شایعات و گمانه زنی هایی در خصوص صدور حکم حکومتی ، در برخی از رسانه ها و گروه های مجازی در حال انتشار می باشد  .
این دسته از رسانه ها معتقدند که ، به جمع 6 نفره کاندیداهای ریاست جمهوری 1 نفر دیگر اضافه خواهد شد و 29 اردیبهشت مردم از میان 7 نفر گزینه اصلح خود را انتخاب خواهند کرد . بر اساس این گزارش ، برخی گروه ها ، محمد هاشمی را به عنوان نفر هفتم معرفی کرده اند ، اما اکثر این شایعات و گمانه زنی ها ، مربوط به محمود احمدی نژاد می باشد . 
یک سایت خبری در خصوص نوشته است : "محمود احمدی نژاد می دانسته که تاییدش در شورای نگهبان خیلی بیشتر ازآنچه تصور میشود سخت و ناممکن است . پس به شکلی دیگر برنامه ریزی کرده است ." نامه در ادامه می آورد : در این میان اما خبرهای تازه ای آمده است. برخی از منابع گفته اند که احمدی نژاد یک پلن برای رد صلاحیت احتمالی خود آماده کرده است این منابع گفته اند که احمدی نژاد از همین حالا خود را برای درخواست حکم حکومتی آماده کرده است . او در تلاش برای ماندن در عرصه قدرت وارد چنین فازی خواهد شد ؛ این به احتمال زیاد خود را برای چنین اقدامی آماده می کند . باید چند روز صبر کرد . "
در همین خصوص یک سایت نزدیک به قالیباف هم ، هم از تلاش احمدی نژاد برای بازگشت بوسیله حکم حکومتی خبر داده است و در این خصوص نوشته
 است :( "یک منبع آگاه از دفتر رئیس جمهور سابق ، خبرهایی از تلاش رئیس جمهور سابق برای بازگشت به صحنه رقابت به خبرنگار ما داده است . این به این معنی بوده که احمدی نژاد در تلاش است تا از حکم حکومتی برای بازگشت خود استفاده کند . "  )

به گزارش اخبار ویژه ، سخنگوي شوراي نگهبان در برنامه جهان‌آرا شبکه افق این دست از شایعات و گمانه زنی ها را رد کرده و می گوید :بعيد مي‌دانم جز اين 6 نفر معرفي شده فرد ديگري مانند سال 84 با استفاده از حکم حکومتي تاييد صلاحيت شود.
 

کدخدايي افزود: اعتراض ردصلاحيت‌شدگان هيچ تاثيري ندارد چون قانوني براي آن در نظر گرفته نشده است. وي گفت: ممکن است هنگام راي دادن براي احراز صلاحيت افراد، مصلحت فرد يا نظام در نظر گرفته شود اما اين مساله اصلا مطرح نيست که آيا فلان آقا راي دارد يا ندارد. بعيد مي‌دانم مسائلي مانند حوادث بعد از انتخابات سال 88 در تصميم جمعي شوراي نگهبان در مصلحت‌انديشي براي احراز يا عدم احراز صلاحيت افراد تاثيري داشته باشد. 

کدخدايي اظهارداشت: ما اصلا رد صلاحيت نداريم بلکه شوراي نگهبان کساني را که واجد شرايط رياست‌جمهوري هستند معرفي مي‌کند و نسبت به افراد ديگر اصلا نظري نمي‌دهد.در اين دوره اعضاي شوراي نگهبان، اراي خود درباره نامزدهاي انتخاباتي را با ورقه و مخفي دادند. ممکن است کسي در گذشته واجد شرايط رياست جمهوري بوده ولي اکنون نظر اعضاي شوراي نگهبان غير آن است. 

کدخدايي افزود: چون در رياست جمهوري بحث رد صلاحيت مطرح نيست، فرصت اعتراض هم توسط قانون گذار در نظر گرفته نشده است. وي گفت: شرايط بايد احراز شود خواست مردم از همه چيز مهم است شوراي نگهبان نگاه مردم را در چارچوب قانون تشخيص مي دهد . او افزود: ملاک ها بر اساس قانون بررسي و در شوراي نگهبان راي گيري مي شود .

 کدخدايي اضافه کرد : توصيه رهبر معظم انقلاب درباره حضور نداشتن احمدي نژاد در تاييد نشدن در شوراي نگهبان لحاظ نشده است مگر اينکه حکم حکومتي باشد . 

سخنگوي شوراي نگهبان گفت: صلاحيت رئيس‌جمهور مستقر مانند ديگر افراد بررسي مي‌شود و صلاحيت هر فرد فقط براي همان دوره است نه دوره‌هاي بعدي. مساله آقاي احمدي‌نژاد هم مانند ديگر مسائل است و تفاوتي ندارد. در سال 88 و 92 وقت ما براي بررسي صلاحيت‌ها بيشتر از اين دوره صرف شد. اين دوره زمان کمتري صرف بررسي‌ شد و چالش و مساله خاصي نداشتيم.
 
کد مطلب : 778
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 


ارسال