۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۳
کد مطلب : ۷۹۶۳

ابعاد تازه ای از جزئیات پرونده متهم به جاسوسی

عارف: اگرعوامل ناظر قصور کردند باید برخورد شود
ابعاد تازه ای از جزئیات پرونده متهم به جاسوسی
 

 
 
درحالی که وکیل خانواده سیدامامی از تحویل جنازه او به خانواده اش و دفن وی خبر داده است، تعدادی از نمایندگان که فیلم خودکشی این استاد دانشگاه را در بازداشتگاه دیده اند، جزئیاتی تازه از آن را اعلام کردند. همزمان دولت کانادا نیز با ادعای این که این متهم به جاسوسی دارای تابعیت کانادایی بوده است، خواستار توضیح ایران در این باره شده است.
 
توضیحات عضو هیئت رئیسه مجلس درباره فیلم خودکشی سیدامامی
احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به نمایش فیلم سیدامامی در بازداشتگاه برای تعدادی از نمایندگان مجلس گفت: آن چه در این فیلم پخش شد این بود که کاووس سیدامامی حالتی کاملا مضطرب داشت و بعد از چند بار قدم زدن در سلول پیراهن خود را بیرون آورد و پس از این که پیراهن خود را به حالت طناب دور گردنش بست، آن را چند بار گره زد و کشید و پس از آن به داخل سرویس بهداشتی رفت. اگر چه زمان ورود او به این بخش در فیلم مشخص است اما از آن جا که طبق قوانین زندان‌ها در داخل سرویس‌های بهداشتی دوربین کار گذاشته نمی‌شود اقداماتی که وی در این مکان مرتکب شده، در فیلم نیست. امیرآبادی خاطرنشان کرد: سیدامامی از سرویس بهداشتی خارج شد و وسیله‌ای را که در دست داشت چند بار به طرف سقف پرتاب کرد تا شاید لامپ یا دوربین را بشکند و فیلمش برداشته نشود. وی افزود: پس از این رفتار پیراهن را از گردن خود باز کرد پتوی خود را به گونه‌ای روی تخت گذاشت که گویا کسی روی تخت خوابیده است و مجدد به داخل سرویس بهداشتی رفت. عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: درست است زمان خودکشی به دلیل این که داخل سرویس بهداشتی بوده و در آن جا دوربینی گذاشته نشده است مشخص نیست اما مقدمات کار که در فیلم نشان داده شده، بیانگر این موضوع است و طبق توضیحاتی که ماموران به ما دادند، وی پس از ورود دوباره به سرویس بهداشتی خود را حلق‌آویز می‌کند. امیرآبادی در گفت و گو با مهر همچنین تأکید کرد: این فرد خودش را با پیراهن به پنجره سرویس بهداشتی آویزان و با ضربه اولی که خودش وارد کرده و کشیده شده، نخاعش قطع شده است. عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: ماموران به ما گفتند که دلیل این که موضوع مربوط به سید امامی در این مقطع به نمایندگان مجلس انتقال داده می‌شود این  است که نمایندگان در جریان بخشی از کار قرار گیرند و زمانی که می‌خواهند اظهارنظر کنند با علم و اطلاع اظهارنظر کنند و بی دلیل کاری نکنند که موجب تشویش اذهان عمومی شود و زمینه نگرانی مردم را فراهم آورد.
 
جلالی: زنگ خورد و نمایندگان تا پایان فیلم خودکشی را ندیدند!
کاظم جلالی نماینده مجلس که در دورانی نیز شاگرد سیدامامی بوده است، درباره فیلم لحظه مواجهه نیروهای امنیتی با جنازه سیدامامی در اظهار نظری عجیب گفت: یک‌خرده هم تقصیر همکاران ما بود. زنگ مجلس خورده بود، ساعت نزدیک دو بود و دیگر دوستان نرسیدند تا آخر فیلم را رؤیت کنند.
 
 
 
عارف: اگر عوامل ناظر قصور کردند باید برخورد شود
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس هم در این باره تأکید کرد: طبیعتا فردی که بازداشت می‌شود باید تحت مراقبت و نظارت باشد و اگر عواملی که ناظر بودند قصور کردند باید با آن ها برخورد شود. کاظم جلالی هم در مصاحبه خود با شرق ضمن اشاره به این موضوع گفت: «اگر مانیتور کنترل می‌شد، معلوم بود ایشان کاملا ناآرام است و می‌‌خواهد اقدامی انجام دهد و قاعدتا می‌توانستند پیشگیری کنند. خود دوستان هم قبول دارند. در‌این‌باره هم توبیخ کرده‌اند.»
 
 
 
توبیخ کسانی که پشت مانیتور دوربین اتاق سیدامامی بوده اند
روزنامه شرق نیز بااشاره به نمایش فیلم در مجلس نوشت: «نمایندگان سپاه همان ابتدای جلسه گفته‌‌اند که از قضا آن هایی که پشت مانیتور دستگاه فیلم‌برداری بوده‌اند، توبیخ شده‌اند.»
 برادر سیدامامی: رسانه ها به شایعات دامن نزنند
همچنین به گزارش فارس، کامران سیدامامی، برادر کاووس سید امامی که در روزهای گذشته به اتهام همکاری با یک شبکه جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات به نفع بیگانگان در بازداشت خودکشی کرده است در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار کرد: ما اکنون داغداریم و از رسانه‌ها خواهش می کنیم که به شایعات دامن نزنند. سیدامامی با بیان این که من شخصا مایل به کالبد شکافی مجدد نیستم، ادامه داد: بنده و همسر مرحوم جنازه را دیده‌ایم و با اصرار معاون دادستان که جنازه را نگاه و همه موارد را بررسی کنید این کار را کرده‌ایم و به جز آثار حلق‌آویز شدن که روی جنازه معلوم است و این موضوع در فیلم زندان هم کاملا مشخص است هیچ مسئله دیگری وجود ندارد و خودکشی از طریق حلق‌آویز کردن کاملا مشهود است.
درفشان: سید امامی کالبدشکافی شده است 
در حالی که رئیس کمیسیون امنیت ملی در روزهای گذشته از درخواست نکردن خانواده متوفی برای کالبد شکافی خبر داده بود، پیام درفشان وکیل خانواده کاووس سید امامی گفت: در تمام مواردی که مرگ مشکوک رخ می‌دهد کالبد شکافی انجام می‌شود در این مورد هم کالبد شکافی صورت گرفت و بعد جنازه تحویل خانواده شد. درفشان با رد نظریه‌هایی که بیان می کند سید امامی در زندان کشته شده است گفت: این که چرا ایشان مجبور به خودکشی شده است بسیار حایز اهمیت است و باید دلیل آن مشخص شود. دادسرای امور جنایی هم به دنبال این موضوع است. درفشان همچنین در گفت و گو با جماران با اشاره به فیلم نشان داده شده از متهم به او و خانواده اش گفت: ما در فیلمی که دیدیم آقای سید امامی منقلب و در بسیاری مواقع در حال گریه کردن هستند. مدام در سلول راه می رود و انگار دنبال راه های مختلف برای خروج از آن وضعیت می گردد. وی همچنین با اشاره به تحویل جنازه به فرزندان این متهم گفت: مراسم تشییع و دفن او در زادگاهش روستای امامه (در فشم) برگزار شده است.
 
اظهارات مداخله جویانه دولت کانادا
روز گذشته همچنین دولت کانادا با اشاره به این که استاد دانشگاه فوت شده در بازداشتگاه دارای تابعیت کاندایی بوده است، از ایران خواسته است تحقیقات لازم درباره مرگ او انجام شود. گلوب اند میل با اعلام این خبر تصریح کرد: کانادا با فشارهایی برای محکومیت ایران و درخواست تحقیقات در پی مرگ یک پروفسور ایرانی -کانادایی در زندان دو هفته پس از بازداشت وی، مواجه است.
 
 
نوبخت: وقتی یک زندانی در اختیار قوه قضاییه قرار می گیرد امانت است
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز روز گذشته درباره وضعیت زندانیان و خودکشی‌های اخیر اظهار کرد: دولت در این زمینه دو رویکرد دارد؛  نخست دخالت نکردن در کار قوه قضاییه که باید به این نوع رخدادها نظارت کند و مسئولیت آن نیز بر عهده قوه قضاییه است و دوم این که آقای رئیس‌جمهور درباره برخی از رخدادهای اجتماعی و قضایی نگران است و در چارچوب فعالیت‌های قانون اساسی  به انجام وظایف خود ادامه می‌دهد. وی افزود: باید بپذیرم که کشور با خطرات مختلف مواجه است، پس وقتی یک زندانی در اختیار قوه قضاییه قرار می‌گیرد، امانت ماست. دشمنان از این حوادث سوءاستفاده می‌کنند و خودمان باید بدانیم که وقتی یک زندانی در اختیار ما قرار گرفته‌ است، باید از او مراقبت و صیانت کنیم، بنابراین اگر واقعا تقصیر و قصوری صورت گرفته  است انتظار می‌رود این پیگیری صورت بگیرد و آقای روحانی نیز در این زمینه پیگیر است.
 
    خبر مرتبط   
توضیحات دادستان تهران در خصوص دستگیری یک شبکه جاسوسی 
دادستان تهران در خصوص دستگیری تعدادی از متهمان مرتبط با یک شبکه جاسوسی توضیحات تکمیلی ارائه کرد. به گزارش میزان،  جعفری دولت آبادی گفت: در 19 دی ماه امسال حسب گزارش کتبی یکی از نهادهای امنیتی که به دادسرای شهید مقدس ارجاع شده است، به موجب دستورات قضایی و با آغاز تحقیقات انجام شده، مشخص شد متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت های سه گانه ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه های موشکی کشور، دنبال می کرده اند. وی افزود: در تحقیقات انجام شده برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس «منارید» که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان کرده اند که هدف کلی پروژه مشترک سازمان سیا و موساد، ایجاد بحران در برخی از حوزه های زیست محیطی ایران بوده و اطلاعات جمع آوری شده از طریق عوامل پنهان به آمریکا انتقال می یافته است. دادستان تهران در ادامه تأکید کرد: حسب محتویات پرونده، یکی از متهمان اصلی، با مشخصات اختصاری «م.ط» دارای تابعیت سه گانه ایرانی، آمریکایی و انگلیسی و عضو و پشتیبان مالی موسسه ایرانی حیات وحش بوده، و همچنین دیگر عضو موثر و مدیر این موسسه کاووس سیدامامی دارای تابعیت مضاعف کانادا و از مرتبطان اصلی افسراطلاعاتی آمریکا در ایران بوده به نحوی که این افسر اطلاعاتی در سفر به ایران در منزل کاووس سیدامامی استقرار می یافته است. این شبکه در پوشش اجرای پروژه های علمی و زیست محیطی به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز اقدام می کرده است. دولت آبادی تصریح کرد: طبق تحقیقات ، اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع، پوششی برای رصد فعالیت های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می کرده اند. دادستان تهران افزود: پس از بازداشت کاووس سیدامامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی، در فرایند تحقیقات، از بازجوی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست کرده بود که مورد پذیرش قرار گرفته، اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی کرد.           
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما