۰
تاریخ انتشار
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب : ۸۳۱۶
پرافتخار‌ترین حافظ قرآن کشور:

با پیشنهاد دوستان به عرصه مسابقه برگشتم/ ضرورت توجه به پیشکسوتان قرآن کشور

با پیشنهاد دوستان به عرصه مسابقه برگشتم/ ضرورت توجه به پیشکسوتان قرآن کشور
احمد دباغ حافظ روشندل کل قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس درخصوص علت حضورش در آزمون انتخابی سومین مسابقات بین‌المللی نابینایان جهان اسلام گفت: من قصد حضور در مسابقات بین‌المللی نابینایان جهان را نداشتم چرا که سال‌ها قبل چندین مرتبه در مسابقات بین‌المللی قرآن شرکت کرده و حائز رتبه‌های برتر شده‌ بودم.

وی عنوان کرد: دوستانم در سازمان بهزیستی شهر قم درخواست کردند تا در مسابقات روشندلان شرکت کنم، آنها اسم مرا برای حضور در این مسابقات اعلام کرده بودند سپس برای حضور در این دوره از مسابقات قرآن استخاره گرفتم که خوب آمد از این رو نخواستم محبت دوستان را بی‌پاسخ بگذارم لذا در آزمون انتخابی این مسابقات، شرکت کردم.

این حافظ روشندل قرآن کریم اظهار داشت: دوستان به من گفتند حضور در مسابقات بین‌المللی روشندلان بر خلاف سایر مسابقات شرط سنی ندارد و با وجود اینکه 43 سال دارم می‌توانم در مسابقات روشندلان شرکت کنم. یک حافظ یا قاری قرآن تا زمانی که قوانین به او اجازه می‌دهد باید در مسابقات شرکت کند و افرادی مانند من باید در مسابقات شرکت کنیم تا سطح مسابقات پایین نیاید.

وی با بیان اینکه برگزاری آزمون برای حافظان و قاریان قرآن کریم فایده و برکات زیادی دارد، ابراز داشت: حافظان و قاریان قرآن نباید با یکبار برنده شدن و رتبه نخست کسب کردن از سطح مسابقات خارج شوند چرا که حضور این افراد در مسابقات بین‌المللی و سایر مسابقات هم به نفع فرد شرکت‌کننده و هم به نفع مسابقات است و انگیزه فرد شرکت‌کننده را نیز بالا می‌برد.

یک حافظ یا قاری قرآن تا زمانی که قوانین به او اجازه می‌دهد باید در مسابقات شرکت کند تا سطح مسابقات پایین نیاید

دباغ تصریح کرد: حدود 10 سال است که در مسابقات بین‌المللی شرکت نکرده‌ام،‌ با توجه به اینکه مسابقات نابینایان جهان اسلام مسابقات جدیدالتأسیسی است و من تاکنون در این مسابقات شرکت نکرده‌ام، دلم برای حضور در مسابقات تنگ شده است. امیدوارم تعداد افراد شرکت کننده در این مسابقات و کیفیت حضور آنها هر سال، نسبت به سال قبل بهتر شود و هم‌طراز با مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی شود.

وی افزود: برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ویژه نابینایان جهان اسلام در نوع خود بی‌نظیر است و تاکنون چنین موردی در سطح بین‌الملل نداشته‌ایم و از طرفی دیگر افراد روشندل نیز انگیزه بیشتری برای حضور در این مسابقات می‌یابند و آنها فرصت بیشتر و بهتری برای حضور مؤثر خود در مسابقات قرآن کریم را به دست می‌آورند.

این حافظ روشندل قرآن کریم با اشاره به انگیزه حضورش در سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ویژه نابینایان جهان اسلام گفت: دوست داشتم نماینده جمهوری اسلامی ایران در این مسابقات باشم همانطور که چندین سال قبل نماینده بینایان ایران در مسابقات بین‌المللی بودم، از طرف دیگر شرکت در مسابقات را دوست دارم؛ شرکت در مسابقات یک رقابت سالم است.

وی خاطرنشان کرد: به دوستانم در سازمان اوقاف اعلام کرده‌ام مسابقاتی را برای پیشکسوتان قرآنی و کسانی که در سال‌های پیشین و در دوره‌های گذشته موفق شده‌اند در مسابقات بین‌المللی ایران یا مسابقات بین‌المللی سایر کشورها رتبه‌هایی را کسب کنند، بگذارند. فردی که یکبار در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، رتبه نخست را به دست می‌آورد باید سعی کند همیشه اول بماند و همیشه آمادگی خود را برای اول شدن داشته باشد و باید همیشه انگیزه، در نفرات برتر مسابقات برای حضوری مؤثر وجود داشته باشد.

دوست داشتم نماینده جمهوری اسلامی ایران در سومین مسابقات بین‌المللی نابینایان جهان اسلام باشم همانطور که چندین سال قبل نماینده بینایان ایران در مسابقات بین‌المللی بودم

دباغ اظهار داشت: معتقدم کسی که حافظ قرآن می‌شود و بعدها به دوره محفوظات خویش می‌پردازد در واقع یک توفیق اجباری نصیب او شده است که آیات قرآن را می‌خواند به طور مثال، خودِ شخص بنده، اگر آیات قرآن را نخوانم از فیض قرآن کریم محروم می‌شوم و از طرف دیگر به مرور زمان، تسلط خود نسبت به آیات قرآن را از دست می‌دهم و سایر حفاظ نیز همین‌طور هستند.

وی با بیان اینکه در اوایل زمانی که حافظ کل قرآن شده بودم، تقریبا روزانه چهار جزء از قرآن کریم را دوره می‌کردم اما اکنون روزی یکی دو جزء بیشتر دوره نمی‌کنم، عنوان کرد: برای مرور محفوظاتم معمولاً در برنامه‌های قرآنی حضور دارم از جمله؛ قرائت‌ها، ترتیل خوانی که این‌ها تمرین خوبی است، همچنین ماه مبارک رمضان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) و جاهای دیگر آیات قرآن را از حفظ می‌خوانم و این خودش جای شکر دارد و از شرکت در مسابقات برایم سخت‌تر است، در مراسم‌های شبی با قرآن، جلسات قرآن حضور دارم و به تلاوت قرآن می‌پردازم اینها خودش تمرین خوبی برایم است، به طور کلی هر جایی که برنامه‌های قرآنی در آنجا برپا شود اعم از داخلی و خارجی، سعی می‌کنم در آنجا حضور یابم.

این حافظ روشندل قرآن کریم که دارای چهار فرزند است درباره آموزش قرآن به فرزندانش گفت: برای علاقه‌مند شدن فرزندانم به قرآن معمولاً اصراری در این خصوص به آنها ندارم، با وجود اینکه خودم کلاس‌های زیادی دارم و در مؤسسات مختلف فعالیت می‌کنم، معتقدم که باید ابتدا زمینه را در فرزندان ایجاد کرد، مثلاً خودم در موقعیت‌های مختلف به قرائت قرآن می‌پردازم، گاهی اوقات جلسات قرآنی را در منزل خودمان برگزار می‌کنم و دوستان قرآنی در منزل ما حضور پیدا می‌کنند و صدای اساتید مختلف قرآنی در خانه ما شنیده می‌شود.

وی ابراز داشت: با وجود اینکه پسرم سن کمی داشت و هنوز خوب نمی‌توانست صحبت کند او را با خود به جلسات قرآن می‌بردم و وقتی دیگران از من سؤال می‌کردند که چه فایده‌ای دارد طفل به این کوچکی را همراه خود در این جلسات می‌آورید من در پاسخ به آنها می‌گفتم بالأخره قرآن در ذهن و روحیه کودکان اثرگذار است.

برای علاقه‌مند شدن فرزندانم به قرآن معمولاً اصراری در این خصوص به آنها ندارم، با وجود اینکه خودم کلاس‌های زیادی دارم و در مؤسسات مختلف فعالیت می‌کنم، معتقدم که باید ابتدا زمینه را در فرزندان ایجاد کرد

دباغ یادآور شد: فرزندم در سن 3-4 سالگی بود که دیدم بعضی از آیات را به صورت خودکار با خود زمزمه می‌کند و من دریافتم فرزندم برای حفظ قرآن آمادگی پیدا کرده است. همچنین فرزندان من شب‌ها بدون شنیدن صدای قرآن به خواب نمی‌روند یا فایل صوتی قرائت و یا ترتیل آیات را باید گوش دهند و این گام خوبی در راستای انس و آشنایی بچه‌ها با قرآن است.

این حافظ روشندل قرآن کریم ادامه داد: توصیه من به همه دوستان و علاقه‌مندان به ساحت قرآن این است که شب‌ها با صدای قرآن خوابیدن، برکات زیادی را به دنبال دارد هرچند که بچه‌ها حافظ نشوند اما آنها را قرآنی بار می‌آورد. بحمدالله پسر بزرگم توانست در طی 4 سال کل قرآن را حفظ کند و هم اکنون دانشجوی رشته مکانیک دانشگاه تهران است.

وی اظهار داشت: در حدیثی می‌خوانیم اگر به کسی قرآن داده شود و تصور کند که نعمتی بالاتر از آن وجود دارد و آن نعمت به فرد دیگری داده شده است در واقع نعمت بزرگِ قرآن را کوچک شمرده است. بنابراین ما با این تفکر و با این دیدگاه که قرآن بالاترین و زیباترین نعمت است نباید هیچگاه به خودمان اجازه دهیم که قرآن را کنار گذاشته و یا آن را فراموش کنیم.

دباغ در پایان سخنان خود با اشاره به آیه 109 سوره مبارکه «کهف» مبنی بر «قُلْ لَوْ کَانَ الْبَحْرُ مِدَاداً لِکَلِمَاتِ رَبِّی لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أَنْ تَنْفَدَ کَلِمَاتُ رَبِّی وَلَوْ جِئْنَا بِمِثْلِهِ مَدَداً»؛ بگو که اگر دریا برای (نوشتن) کلمات پروردگار من مرکب شود پیش از آنکه کلمات پروردگارم به آخر رسد دریا خشک خواهد شد هر چند دریایی دیگر باز ضمیمه آن کنیم (یعنی عوالم وجود که کلمات تکوینی الهی است بی‌حد و نامتناهی است)، گفت: انسان هرچه بیشتر وارد فضای قرآن می‌شود و به قرائت، فهم و تفسیر قرآن می‌پردازد علاقه‌اش قرآن بیشتر می‌شود شاید بسیاری از افراد بگویند که ما انگیزه کافی برای پرداختن به قرآن نداریم به اعتقاد بنده ابتدای مسیر این طور است و هر چه بیشتر وارد وادی قرآن شویم صد درصد علاقه ما بیشتر خواهد شد قرآن ما را از بسیاری از مطالب بی‌نیاز می‌کند به ویژه در این زمان که هیچ پناهگاهی بهتر از قرآن برای بشریت وجود ندارد.

سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن نابینایان جهان اسلام، 30 فروردین تا ششم اردیبهشت ماه سال آینده و همزمان با مسابقات بین‌المللی قرآن ایران در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار می‌شود و «احمد دباغ» حافظ کل قرآن کریم نماینده کشورمان در رشته حفظ کل این مسابقات است.

دباغ پر‌افتخار‌ترین حافظ قرآن کشور است که باوجود نابینایی دو دوره مقام اول و یک دوره مقام دوم مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه دارد. وی سال ۱۳۷۶ با شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن عربستان مقام اول رشته حفظ کل و مقام دوم رشته تفسیر را بدست آورده است.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما