۰
تاریخ انتشار
شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۴
کد مطلب : ۹۲۷۴
سایت ترو پابلیکا

انگلیس، پیشتاز شرکت های نظامی امنیتی خصوصی در جهان

انگلیس، پیشتاز شرکت های نظامی امنیتی خصوصی در جهان
به گزارش خبرگزاری بیان ما به نقل از فارس - مطلب زیر چکیده ای است از گزارش منتشر شده توسط «وار آن وانت» که با در نظر گرفتن افزایش بی ثباتی جهانی همزمان با زیرفشار قرار گرفتن نظم بین المللی مبتنی بر قواعد، وحشت انسان را برمی انگیزد. آشکارا پیداست که جهان در حال ورود به دوره ای است که در آن دمکراسی هایی که زمانی قدرتمند بوده اند شکننده شده اند؛ بریتانیا تنها یک نمونه در میان فهرستی رو به افزایش از این دمکراسی هاست. بریتانیا بخش عمده ای از امپراتوری جغرافیایی اش را از دست داده و با تشکیلاتی به مقابله با این واقعیت رفته که کار آن بی ثباتی بیشتر در سراسر جهان در تلاش برای برخورداری از منافع آن است. رشد سازمان های نظامی امنیتی خصوصی، نشانه ورود به جهانی است که از همکاری جهانی شده، به سمت جنگ های تجاری شده، جنگ های سرد و جنگ های گرم در حرکت است.

در سال های پس از اعلام «جنگ با ترور» و حمله به ابتدا افغانستان و سپس عراق، جهان شاهد تکثیرهنگفت شرکت های نظامی - امنیتی خصوصی بوده که به دنبال سود بردن از بی ثباتی و کشمکش هستند. تنها ظرف چند سال گذشته صدها شرکت از این نوع تاسیس شده اند و هم اکنون یک صنعت خصوصی وسیع به ارزش صدها میلیارد دلار را شکل می دهند. متاسفانه دولت انگلیس به جای وضع قوانین الزام آور برای این صنعت، تصمیم گرفته به این مزدوران اجازه دهد که خود مبادرت به قانونگذاری برای خود کنند.
بریتانیا یکی از پایگاه های مهم صنعت شرکت های نظامی - امنیتی خصوصی محسوب می شود.  در اوج اشغال عراق حدود 60 شرکت انگلیسی در این کشور فعالیت داشتند. اکنون صدها شرکت نظامی -امنیتی خصوصی بریتانیایی در مناطق مختلف کشمکش خیز در گوشه و کنار جهان وجود دارند که وظیفه آنها تامین امنیت برای حضور دولتی و شرکتی در قبال طیفی از «تهدیدات» است.

شرکت های نظامی امنیتی خصوصی پیشروی بریتانیایی، موجودیت های شرکتی بی در و پیکری هستند با ساختارها و یک اثرانگشت جهانی پیچیده. شرکت های چون جی4اس(که در سال 2008 آرمورگروپ را به دست آورد)، ایجیز دیفنس سرویسز(که اکنون بخشی از گارداورلد است) کنترل ریسک و اولیو گروپ هر ساله از این صنعت صدها میلیون پول در می آورند و با ادارات روابط عمومی و تیم های بازاریابی تکمیل می شوند. نتیجه کار تکثیر  برند آنها تحت پوشش چنین تعابیری بوده است: این یک حوزه «رایزنی مدیریت ریسک» و «راه حل های امنیتی» است که به «مشتریان» فعال در محیط های «پرریسک» و پیچیده ارائه می شود.

در قلب این صنعت یک در چرخان بین شرکت های نظامی امنیتی خصوصی، ارتش، جهان اطلاعاتی و جهان شرکتی وجود دارد که منافع این بخش ها را بسیار نزدیک به یکدیگر گره می زند.
کمتر از 14 شرکت در هرفورد در نزدیکی ساختمان مرکزی اس ای اس مستقر هستند در حالی که دست کم 46 شرکت اعضای پیشین نیروهای ویژه انگلیس را به استخدام در آورده اند. بسیاری از شرکت های نظامی امنیتی خصوصی کوچک تر کاملا مشتمل از پرسنل سابقا نظامی هستند و شرکت های بزرگ تر، پرسنل سابقا نظامی را در پست های کلیدی خود دارند. آنطور که گراهام بینز مدیر عامل ایجیز دیفنس سرویسز و فرمانده سابق بریگاد زرهی می گوید:«در عالم کسب و کار، به نظامی های سابق پیشنهادهای زیادی می شود که قطعا بدانید امیدوارم همین طور هم باشد.»

صنعت نظامی امنیتی خصوصی بریتانیا با اشغال عراق و ناآرامی حاصل از آن پا گرفت. اندی بیرپارک مدیر کل «انجمن شرکت های امنیتی خصوصی بریتانیا» روشن کرده است که :«در عراق سال های 2003 و 2004 پول موج می زد. به این ترتیب قراردادهایی با مبالغ مضحکی از پول بسته می شد؛ میلیون ها میلیون دلار ارزش قراردادهایی بود  که به این صنعت تزریق شد. این صنعت از نظر حجم کسب و کار پس از حمله عراق بود که رشدی انفجاری پیدا کرد.» شرکت های انگلیسی نظیر ایجیز دیفنس سرویسز، آرمورگروپ( که اکنون یکی از شرکت های فرعی جی 4 اس است)، کنترل ریسک و اولیو گروپ، بخش عمده ای از این قراردادها را نصیب خود کردند.
شاید بزرگ ترین بازار برای شرکت های نظامی امنیتی خصوصی بریتانیایی تامین امنیت برای شرکت های خصوصی باشد که در کشورها به دنبال سرمایه گذاری هستند.

بخش نفت و گاز  نقطه تمرکز اصلی شرکت های چند ملیتی درعراق محسوب می شود. رویال داچ شل، بی پی،اکسون موبیل و دیگر شرکت های چند ملیتی معاملاتی را برای تولید، پالایش و صادارات نفت و گاز در این کشور امضا کرده اند و تمایل دارند برای کمک به تامین امنیت عملیات هایشان، به شرکت های نظامی امنیتی خصوصی پول بپردازند.

ایجیز دیفنس سرویسز لاف می زند که این شرکت «بزرگ ترین حوزه کسب و کار در عراق» است و اینکه «این شرکت در حمایت از بخش نفت و گاز به مدت بیش از دو سال عمل کرده  و« برای شرکت های بین المللی نفتی و همچنین تامین کنندگان خدمات نفتی، خدمات امنیتی کاملی  را از جمله فرماندهی، کنترل و اطلاعات، موبایل و خدمات امنیت پویا برای میادین نفتی بزرگ ارائه کرده اند.»
شرکت چند ملیتی انگلیسی جی 4 اس بزرگ ترین شرکت امنیت خصوصی درجهان است. تصاحب بزرگ ترین شرکت مزدوری نظامی انگلیس یعنی آرمورگروپ در سال 2008 امکان دسترسی به بازار نظامی امنیتی خصوصی درعراق را برای این شرکت فراهم کرد، چرا که آرمور گروپ قبلا برنده شماری از قراردادهای مهم در این کشور شده بود.

جی 4 اس در سپتامبر 2015 اعلام کرد که  توانسته است قرارداد جدیدی به ارزش بیش از 270 میلیون دلار بابت تامین خدمات امنیتی برای شرکت گاز بصره به امضا رسانده برساند. همزمان این شرکت با موفقیت  قرارداد خود را برای تامین امنیت خصوصی برای سفارت انگلیس در افغانستان به ارزش 100 میلیون پوند برای بیش از 5 سال تجدید کرده بود.
جی 4 اس هدف یک کارزار بین المللی قرار دارد که آن را متهم به همدستی با اسرائیل در سرکوب فلسطینی ها می کند، چرا که این شرکت تجهیزات و خدمات لازم را برای زندان ها و مراکز نگهداری که زندانیان سیاسی فلسطینی در آنها نگهداری می شوند و همچنین برای ایست بازرسی های نظامی که اسرائیل در کنار دیوار غیرقانونی آپارتاید قرار دارند تامین می کند.

در حالی که عراق و افغانستان همچنان بازارهای دیرین شرکت های نظامی امنیتی خصوصی بریتانیایی باقی مانده اند، بی ثباتی در سایر مناطق غنی از منابع جهان نظیر شمال و جنوب آفریقا، در حال گشودن فرصت های روزافزونی برای این شرکت هاست. تمام شرکت های نظامی امنیتی خصوصی انگلیسی هم اکنون در سطح این قاره فعالیت دارند.
ایجیز دیفنس سرویسز ادعا می کند که در 18 کشور آفریقایی از جمله آنگولا، نیجر، نیجریه، جمهوری دمکراتیک کنگو و جمهوری آفریقای مرکزی که همگی از منابع طبیعی غنی برخوردارند، تجاربی دارد و در آنها «امنیت حفاظتی را برای  چندملیتی ها در محیط های بسیار پرخطر فراهم می کند.» در عین حال جی 4 اس با گردش مالی حدود 500 میلیون دلاری در آفریقا، بیش از یک سوم سود خود را در «کسب و کار بازارهای در حال ظهور» به دست می آورد.

سرنگونی رژیم معمر قذافی در لیبی در سال 2011 به رشد سریع شرکت های نظامی امنیتی خصوصی دراین کشور انجامید و لیبی به دروازه ورود چندملیتی های مشتاق به از سرگیری نقش خود در بخش نفت و گاز این کشور تبدیل شد. همانطور که مدیر یکی از شرکت های نظامی امنیتی خصوصی اشاره می کند:«ما برای تسهیل ورود مجدد مشتریانمان به لیبی است که در اینجا حضور داریم.»
همچنین شرکت های امنیتی به چشم فرصتی برای  آموزش نیروهای امنیتی پس از قذافی نیز دیده شده اند و همانطور که اینتلیجنس آنلاین اشاره کرده در مقایسه با رژیم پیشین، «رهبری جدید لیبی استقبال بیشتری نسبت به شرکت های امنیت خصوصی خارجی نشان می دهد.»

باز هم شرکت های بریتانیایی در صف اول قرار دارند. تنها چند روز پس از قتل قذافی شرکت انگلیسی تانگو اسپشال پروجکتز برای کسب و کار در میان سرمایه گذاران احتمالی دست به کار شد و آنطور که در وب سایت آن آمده بود:«در حالی که همچنان توجه ها معطوف به کشته شدن قذافی است، آیا شما و کسب و کارتان آماده بازگشت به لیبی هستید؟»
همزمان سکیوریتی کنتراکتینگ نتورک، یکی از عوامل آنلاین برای استخدام امنیتی، بر فرصت های موجود در این کشور تاکید کرده بود:« با توجه به تقلای شرکت های نفتی خارجی برای بازگشت به لیبی، در این کشور فعالیت های بسیاری وجود خواهد داشت. مراقب باشید که چه کسی برنده قراردادهای مرتبط می شود، رد پول را دنبال کنید و شغل بعدی تان را بیابید.»

از دیگر شرکت های نظامی امنیتی خصوصی فعال در لیبی کنترل ریسکز، اولیو گروپ، ای کی ای و بلو مونتن هستند، شرکتی که نام خود را از روی شعری  گرفته که بر یک برج ساعت در ساختمان مرکزی سرویس نیروهای ویژه حک شده است. ای ان ای اسپشال پروجکتز شرکت انگلیسی دیگری است که آن را جیسون وودز اداره می کند، یک سرباز سابق  گردان چترباز که به عنوان «مشاور امنیتی» برای کنترل ریسکز گروپ کار کرده که در زمینه صنعت نف و گاز نیجریه تخصص دارد.
سیکوروگروپ که پرسنل نظامی سابق انگلیسی از جمله اعضای پیشین نیروهای ویژه و اطلاعات نظامی آن را اداره می کنند، در سراسر غرب و شرق آفریقا فعالیت دارند و همچنین قرارداد مهمی برای «یک شرکت نفت و گاز بین المللی با هدف ازسرگیری عملیات های آن در لیبی» به امضا رسانده است.

درحال حاضر شرکت های نظامی امنیتی خصوصی از چدین کشور به ایفای نقش های رزم فعال در جنگ های جاری در درون کشورهای آفریقایی و خاورمیانه ای مشغولند. ارتش نیجریه از خدمات سربازان مزدور آفریقای جنوبی بازمانده از دوران آپارتاید برای مبارزه با گروه اسلامگرای مسلح بوکو حرام در شمال این کشور بهره می برد، در حالی که مزدوران کلمبیایی از سوی شرکت نظامی امنیتی خصوصی بدنام آمریکایی بلک واتر( که به آکادمی تغییر نام داده) درکنار نیروهای خلیج در یمن جنگیده اند.
جی 4 اس بنا به گفته مدیر پیشین آن نیک باکلز همچنین از ناآرامی در شمال آفریقا و خاورمیانه «با رشد به ویژه قدرتمند در مصر، یمن و بحرین» منتفع شده است. جی 4 اس در  تخلیه مقامات دولتی عالیرتبه، کارکنان چند ملیتی و کارکنان سفارت در طول قیام سال 2011 مصر مشارکت داشته و بین سال های 2007 تا 2011 شاهد رشد درآمدهایش در این کشور به دوبرابر و به بالغ بر 8 میلیون پوند بوده است.

استفاده از ارتش های خصوصی در صنعت دریایی نیز درحال شکوفایی است و در اینجا نیز شرکت های بریتانیایی در سف مقدم قرار دارند. بیش از نیمی از شرکت های عضو انجمن امنیتی برای صنعت دریایی بریتانیایی هستند.
بنا بر برآورد این انجمن، تنها در شمال و غرب اقیانوس هند بیش از 200 شرکت نظامی امنیتی خصوصی در بخشی به ارزش 500 میلیون دلار در سال که همچنان رشد نیز دارد فعال هستند. به گفته پرفسور کریس کینزی از کینگز کالج لندن شرکت های نظامی امنیتی خصوصی بریتانیایی « گاو شیرده را دنبال می کنند... طرف قراردادهای مسلح را سوار کشتی می کنند، کاری که انگلیسی ها در آن تبحر ویژه ای دارند و به نظر می رسد که آنها درحال سلطه یافتن بر این نوع خاص از فعالیت امنیتی هستند».

یک شرکت نظامی امنیتی خصوصی مستقر در کاردیف که پرسنل سابق نیروی دریایی و نیروهای ویژه را برای استفاده از سلاح های رده نظامی استخدام خود در می آورد، در سراسر اقیانوس هند فعالیت دارد. این شرکت با استفاده از کشتی های ثبت شده در مغولستان محصور درخشکی، تسلیحات انبوهی را دردریای سرخ اداره می کند.
همزمان با کاهش تعداد پوتین های نیروهای اشغالگر بر خاک این کشورها، توجه عمومی از عراق و افغانستان و ارتش های خصوصی که بدنامی را نصیب خود کرده اند دور شده است. کسب و کار شرکت های نظامی امنیتی خصوصی دور از چشم مردم شکوفا گردیده است. آنها از وابستگی به قراردادهای پنتاگون فاصله گرفته و ثروت کلانی را در  مشتریان جدید و مشتاق در میان بخش خصوصی، به ویژه صنایع استخراجی یافته اند. آنها به دنبال ایجاد و بهره برداری از بی ثباتی سیاسی به دنبال قیام های عربی بودند. آنها اسلحه خانه های  پر تعدادی را در سطح اقیانوس های جهان برای حفاظت از منافع کشتیرانی تجاری پخش کرده اند. در تمام این کارها شرکت های انگلیسی در حال ایفای نقش اول و به جیب زدن منافعی هنگفت هستند.
شرکت های نظامی امنیتی خصوصی سودبردن از جنگ و کشمکش را در سابقه خود دارند. با وجود رویارویی با اتهامات متعدد نقض حقوق بشر در موقعیت های کشمکش خیز سراسر جهان، آنها همچنان غیرپاسخگو و فاقد قوانین و مقررات به کار خود ادامه می دهند.

نویسنده: نوشته: سایت ترو پابلیکا (truepublica)
منبع: yon.ir/1ZPJ4
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما