۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۹
کد مطلب : ۱۰۵۲۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

تصمیمات اشتباه دولت درباره ارز ارتباطی به آمریکا ندارد/با فساد باید قاطعانه برخورد کرد

تصمیمات اشتباه دولت درباره ارز ارتباطی به آمریکا ندارد/با فساد باید قاطعانه برخورد کرد
به گزارش خبرگزاری بیان ما به نقل از فارس - محمدرضا پورابراهیمی ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی مدیران تامین اجتماعی استان با روسا و اعضای هیأت مدیره کانون‌های کارگران بازنشسته شهرستان کرمان اظهار داشت: ریشه اصلی مشکلات اقتصادی ایران در تحریم نیست، بلکه بخش زیادی از آن به عوامل درونی ارتباط دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عوامل داخلی مؤثر بر اقتصاد کشور را شامل ساختاری، رفتاری، سیاسی و روانی دانست و گفت: اتکا به نفت موجب شد که ما از ساختارهای واقعی در حوزه اقتصادی اجتناب کنیم و بیشترین آن هم مربوط به قبل از انقلاب است.

پورابراهیمی عنوان کرد: اینکه باید از نفت جدا شویم به معنی عدم فروش نفت نیست، بلکه اداره کشور را منوط به برداشت نفت نگذاریم، و درآمد آن را در صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولت در نظر بگیریم.

وی افزود: دولت باید از کار و فعالیت واقعی در اقتصاد درآمد کسب کند، کشوری که تمام درآمد آن نفت باشد در برابر بسیاری از جریان‌ها آسیب‌پذیر می‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در کنار این مسائل ساختاری، بحث ناکارآمدی‌ها مطرح است، اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور موفق باشد، باید وزارتخانه‌ای مانند تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوب عمل کند که از سه وزارتخانه تشکیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر سازمان تامین اجتماعی به درستی اداره شود، علاوه بر ارائه خدمات بیمه‌ای و دستمزد و بازنشستگی، نقش مهم و اساسی در اقتصاد کشور دارد.

پورابراهیمی ادامه داد: بخش عظیمی از بنگاه‌های اقتصادی که امروز در حال فعالیت هستند، سازمان تامین اجتماعی سهام‌دار و شریک است و در کل دنیا همین روال است.

وی عنوان کرد: اشکال ما این است که بر عکس دنیا، صندوق مربوط به کارگر و کارفرما توسط دولت اداره می‌شود، 15 درصد از ارزش بازار سرمایه کشور متعلق به شرکت‌های وابسته به سازمان تامین اجتماعی است.

پورابراهیمی ابراز داشت: پس تمام اقتصاد ما ربطی به تحریم‌ها ندارد، باید عملکرد درستی در داخل داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تکلیف جمهوری اسلامی با آمریکایی‌ها مشخص است و همه می‌دانیم که دشمنی آنها با ما پایانی ندارد، گفت: تصمیم ارزی اشتباهی که در دولت گرفته می‌شود، به آمریکایی‌ها ارتباطی ندارد.

پورابراهیمی افزود: مسئله فساد نگرانی بیشتری از سوء‌تدبیر ایجاد می‌کند هرچند تعداد آن خیلی کم باشد، اما برچسب آن بر همه مدیران و نهادها و مجموعه‌ها زده می‌شود.

وی عنوان کرد: با توصیه اخلاقی جلوی فساد را نمی‌شود گرفت و باید قاطعانه با آن برخورد شود.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار