۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب : ۱۰۹۴۴

تحلیلگران رسانه های عربی: تحریم های ضد ایرانی بی نتیجه اند

تحلیلگران رسانه های عربی: تحریم های ضد ایرانی بی نتیجه اند
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه 15 مردادماه با امضای یک فرمان اجرایی حکم به بازگشت تحریم‌های ایران داد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین بیانیه‌ای منتشر کرده است.
در این بیانیه به تحریم خودروسازی، مبادلات طلا و فلزات گران بها و ریال اشاره شده است که با آغاز روز سه‌شنبه، این تحریم ها از سر گرفته خواهد شد. رسانه های عربی اخبار و تحلیل هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن ها می پردازد.
** ایستادگی قدرت های بین المللی در برابر تصمیم ترامپ
صفحه عربی شبکه خبری «اسپوتنیک» روسیه و روزنامه «الوطن» عمان با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، حمایت قدرت های جهانی از ایران را در کانون توجه قرار دادند.
به نوشته تارنمای شبکه خبری اسپوتنیک، در عرصه بین المللی «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای مشترک با وزیران امور خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان تحریم های آمریکا علیه تهران را تاسف بار به شمار آورد. در این بیانیه آمده است که توافق هسته ای تحقق ثبات را تضمین کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی 11 بار پایبندی ایران به تعهدات خود را تایید کرده است. 
به نگزارش شبکه خبری اسپوتنیک، چین هم اعلام کرده است به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد و برای گسترش همکاری با ایران از طریق طرح های زیربنایی تلاش خواهد کرد.
به نوشته روزنامه الوطن، «گینگ شوآنگ» سخنگوی رسمی چین گفت پکن و تهران به طور کامل به تعهدات بین المللی خود پایبند هستند. همکاری میان دو کشور قانونی است و هیچ جای انتقادی در این زمینه وجود ندارد. او گفت چین همواره با اقدامات یکجانبه و تحمیل سیاست یکجانبه هر کشوری علیه دیگر کشورها مخالفت است. این موضعی آشکار و ثابت است. 
روزنامه الوطن افزود: هند هم در مخالفت با سیاست های آمریکا تعرفه های گمرکی برخی کالاهای وارداتی از آمریکا را افزایش خواهد داد. از این رو، جنگ اقتصادی، سیاسی و رسانه ای آمریکا توان خود را دست خواهد داد. زیرا کشورهایی که از نظر اقتصادی از سوی آمریکا هدف قرار گرفته اند برای آمریکا پرچم سفیدی را بر نخواهند افراشت و با دستان خود منافع اقتصادی و تجاری خود را به دلیل خرسندی مشتی از صهیونیست ها در آمریکا و سرزمین های اشغال شده قربانی نخواهد کرد. افزون بر این حمایت ها، تهران هم هنوز با هوشیاری و قدرت نبرد را مدیریت می کند.

** بی نتیجه بودن اقدام های ضد ایرانی آمریکا 
شبکه های خبری «المیادین» لبنان و اسپوتنیک روسیه و روزنامه های«رای الیوم» چاپ لندن و «الوطن» عمان در گزارش های خود با اشاره به اقتدار ایران، ناکامی آمریکا در پیش بردن طرح های خود علیه ایران را بررسی کردند.
تارنمای شبکه خبری المیادین بیان داشت: «محمد شمص» کارشناس مسائل ایران گفت ایران از زمان پیروزی انقلاب تحریم ها را تحمل کرده است. این کشور با طرحی با عنوان «اقتصاد مقاومتی» می تواند با تحریم های یکجانبه آمریکا مقابله کند. تحریم های گذشته که سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران اعمال می شد بسیار سخت بود، اما ایران با تکیه بر توان و ظرفیت های داخلی و به وسیله ای برقراری شبکه گسترده ای از روابط با روسیه و چین توانست این تحریم ها را خنثی سازد. در شرایط کنونی که دیوار تحریم ها شکاف برداشته و میان کشورهای اروپایی با آمریکا درباره تحریم ایران اختلاف هایی وجود دارد ایران به راحتی می تواند تحریم ها را پشت سر گذارد. ایران توانست طی سال های گذشته تهدیدها را به فرصت تبدیل کند. با توجه به شکاف ها در سطح بین المللی درباره تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران اکنون این کشور راحت تر می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند. 
روزنامه رای الیوم در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» نوشت: ترامپ با اعلام آغاز تحریم ها علیه ایران به ماجراجویی خطرناکی دست زد. تصمیم ترامپ آشوب هایی را به دنبال خواهد داشت. زیرا بسیاری از کشورها و در راس آنها اعضای اتحادیه اروپا، هند، چین، ترکیه به طور رسمی اعلام کرده اند که به تحریم های آمریکا پایبند نخواهند بود. «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی در نخستین واکنش به تصمیم ترامپ به شبکه «روسیا الیوم» گفته است روسیه و چین به توافق اقتصادی با ایران پایبند هستند. این موضوع به مثابه مشت محکمی به ترامپ و همپیمانان آن است. هنگامی که دو قدرت جهانی یعنی روسیه و چین به همراه هند، ترکیه و اتحادیه اروپا در برابر تحریم های آمریکا از ایران حمایت می کنند این نشان می دهد که ایران تنها نیست. از این رو احتمال شکست ماجراجویی ترامپ وجود دارد.
شبکه خبری اسپوتنیک در همین رابطه عنوان داشت: «فیصل جلول» پژوهشگر اندیشکده «ژئوپولتیک» پاریس گفت از سرگیری تحریم های ضد ایرانی به معنای این نیست که واشنگتن از تمایل خود برای مذاکره با ایران بازگشته است. زیرا این تمایل پس از شکست در تنش آفرینی ها، تهدیدها و به کارگیری اظهارات خشونت بار علیه ایران به وجود آمده است. هنگامی تلاش های آمریکا برای ترساندن ایرانی ها با شکست روبرو شد، این کشور تمایل خود را برای مذاکره نشان داد. طرف آمریکایی ضعیف است و از منزوی شدن ها رنج می برد. از این رو، دلیلی وجود ندارد که ایرانی ها که در مذاکره با گروه 1+5 از دادن امتیازها درباره برخی مسائل خودداری کردند، اکنون از این مسائل چشم پوشی کنند.
روزنامه الوطن در گزارشی به قلم «خمیس الطوبی» با اشاره به دستاوردهای نظامی و فناوری ایران و دست برتر این کشور در تحولات منطقه نوشت: همه تلاش های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تحریم ایران بی نتیجه خواهد ماند. بلکه این تلاش ها نتایج معکوسی به دنبال خواهد داشت.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار