۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۴
کد مطلب : ۱۱۰۸۶

داعش، جانشین ابوبکر بغدادی را معرفی کرد

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری دیلی استار، ابوبکر بغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش که در سال 2013 به عنوان هدایت گر این فرقه مرگ انتخاب شده بود طی حملات هوایی ارتش عراق به مواضع این گروه تروریستی در سوریه در ماه ژوئن به شدت مجروح شد.
برخی منابع امنیتی عراق اعلام کردند بغدادی در جریان حمله هوایی ارتش عراق به نشست سران داعش در سوریه  به شدت زخمی و دچار «مرگ بالینی» شده است.
پایگاه خبری سومریه نیوز پیشتر نوشت: ابوبکر بغدادی دچار مرگ بالینی شده است و قادر به ادامه کار خود نیست. به همین منظور سران داعش برای جلوگیری از فروپاشی کامل این گروه تروریستی به دنبال انتخاب جایگزینی برای او هستند. آنها همچنین گزینه هایی را برای جایگزینی بغدادی معرفی کرده اند.
بیشتر بخوانید| منبع امنیتی عراقی: ابوبکر بغدادی دچار مرگ بالینی شده است
به گفته برخی منابع داعش، «ابوعثمان التونسی» یکی از گزینه‌های پیشنهادی اعضای ارشد این گروه تروریستی است که به رغم اختلافات شدیدی که بر سر انتخاب او وجود دارد، از بخت بالایی برای جانشینی بغدادی برخوردار است.
داعش، جانشین ابوبکر بغدادی را معرفی کرد
تصویری که در برخی رسانه‌ها از ابو عثمان التونسی منتشر شده است
بغدادی یکی از منفورترین و تحت تعقیب ترین جنایتکاران بین المللی است که بارها موفق به فرار از مهلکه و نجات جان خود شد. او در سال 2015 نیز یکبار در جریان حمله هوایی ارتش عراق زخمی شده بود و همین موجب تضعیف گروه تروریستی داعش در برهه ای از زمان شد. از سوی دیگر، شاهدانی که در ماه رمضان امسال بغدادی را دیده بودند از چهره خسته و بیمارگونه او خبر دادند.
با این حال، برخی از اعضای ارشد داعش نسبت به موفقیت التونسی ناامید هستند و او را فردی بی تجربه برای هدایت داعش می دانند. همچنین اعتقاد بر این است که با کشته شدن  تعداد زیادی از اعضای مطرح این گروه تروریستی در حمله هوایی ارتش عراق، از تعداد فرماندهان ارشد و مغزهای متفکر داعش کم شده است و گزینه های باقی مانده توانایی هدایت این گروه را ندارند. این موضوع به تشدید اختلافات میان عناصر این گروه تروریستی منجر شده است.
تاکنون گزارشی در مورد فعالیت و سابقه التونسی منتشر نشده است.
برخی محققان حوزه افراطی گری و تروریسم بین المللی معتقدند شکست های داعش در خاورمیانه باعث شده آن ها به دنبال سازماندهی خود در غرب باشند. به نظر می رسد جایگزینی بغدادی نیز یکی از اقدامات آنها برای پیشبرد این هدف باشد.
همچنین گزارش اخیر سازمان ملل متحد نشان می دهد به رغم شکست های داعش در عراق و سوریه، این گروه تروریستی همچنان 30 هزار نیرو در این کشور‌ها دارد که امنیت جهانی را تهدید می کند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار