۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب : ۱۱۲۸۷

دیروز در مجلس چه گذشت؟ با اینکه لیست امید مخالف استیضاح بود اما استیضاح رای آورد.درگیریها چه بود؟

حرفی که وکیلی نباید از تریبون می گفت | کنایه لاریجانی به دعوای عزیزی‌ها
اولین سالگرد دولت دوازدهم با سریال سوال و استیضاح آغاز شد و نقطه شروع آن هم وزیر کار بود.درست 17 مرداد ماه بود که  مرکب استیضاح علی ربیعی در مجلس برپا شد و بعد از یک جلسه پر از بگم بگم نمایندگانی که یکسال قبل او را راهی وزارتخانه کرده بودند امسال بر سر نارضایتی های اخیر ذبحش کردند. آنچه روز گذشته  زیر سقف ساختمان هرمی شکل مجلس رخ داد را شاید بشود نوعی تحرک مجلس دانست یا در این بازار آشفته مجلسی ها خواستند بگویند ما هم به عنوان وکیل مردم از عملکرد ضعیف دولت ناراضی هستیم. عده ای گمان نمی کردند به فاصله دو هفته دو وزارتخانه بی وزیر شود آن هم درحالی که قرار است دو روز دیگر رئیس جمهور نیز برای پاسخ به سوال نمایندگان راهی بهارستان شود.
هرچه بود مسعود کرباسیان وزیر اموراقتصاد و دارایی در جلسه روز وزارتخانه بازماند؛ جلسه ای که خالی از حواشی نبود.گذشته مجلس  با 137 رای موافق و 121 رای مخالف از ادامه تصدی بر
گویا مجلس فهیده است که در بی تدبیری دولت در رفع مشکلات اقتصادی نباید شریک باشد.و برای همین بود که حضرتی هم به عنوان چهره مشهور اصلاح طلب موافق سرسخت استیضاح شد.لابی ها از واعظی تا تاجگردون
محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی از فعالترین اعضای دولت بود که یک لحظه آرام و قرار نداشت و دائما با نمایندگان وارد گفت و گو می شد تا راهی برای وزیر ماندن وزیر پیدا کند. حسینعلی امیری معاون پارلمانی روحانی نیز دست کمی از واعظی نداشت و هرچند اجازه رفتن به میان صندلی های نمایندگان را ندارد اما از همان تجمع ردیف اول تمام استفاده را می کند و برای رسیدن به یک رای مقبول به نفع وزیر هرآنچه در توان دارد را به کار بسته است.)
البته فقط دولتی ها نبودند که از تمام قدرت لابی خود به سود کرباسیان استفاده می کردند بلکه نمایندگان مجلس هم از تاجگردون گرفته تا بهروز نعمتی عرض و طول صحن را طی می کردند تا بتوانند نمایندگان را با خود همراه کنند.(اینجا)
گعده هایی برای خوش و بش
هرچند جلسه استیضاح بود اما هیچ شباهتی به استیضاحی که چندی پیش برای وزیر کار رقم خورد نداشت. نمایندگان دائما مسیر صندلی های خود را تا ردیف اول صحن و جایگاه دولتی ها طی می کنند و دقایقی با اهالی خیابان پاستور به گفت و گو و خوش و بش می پردازند؛بازار دیده بوسی ها هم که حسابی داغ بود. صندلی اسحاق جهانگیری بیش از هر صندلی دیگری با تجمع مواجه شده بود.
کرباسیان
جنجال در مجلس بر سر تشابه اسمی
هرچند حواشی جلسه استیضاح وزیر اقتصاد با حواشی کمی مواجه بود اما اوج حاشیه سازی ها زمانی بود که مهرداد بائوج لاهوتی بعد از مسعود پزشکیان پشت تریبون رفت تا در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد صحبت کند. لاهوتی که با مشاهده فضای ناآرام مجلس تلاش کرد توجه وزیر را به خود جلب کند برای خطاب به نماینده ابهر گفت آقای عزیزی لطفا بنشینید که آقای وزیر بتواند حرف های مرا بشنود در همین لحظه عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان که تصور کرد روی خطاب لاهوتی با اوست از ته سالن در اعتراض به نماینده لنگرودشروع به فریاد زدن کرد هرچند علی لاریجانی تلاش کرد به او بگوید منظور لاهوتی فرد دیگری است اما او خود را مقابل تریبون رساند و حرکت دست و صدای بلند خطاب به مهرداد لاهوتی چیزی گفت که در همین لحظه لاهوتی با بیان "برو کنار " خشم نماینده شیروان را برانگیخت و او به یکباره به سمت لاهوتی رفت تا با گلاویز شود که نمایندگان مانع از او شدند و در حالی که عزیزی فریاد می زد که وکیلی نماینده مردم تهران دستش را بر دهان او گذاشت و با کمک دیگر نمایندگان او را به سمت دیگری بردند. 
دقیقه ای بعد لاهوتی برای آرام کردن فضا بیان کرد به جای آنکه بگوید منظور من عزیزی ابهر بود دوباره به اشتباه گفت  منظورم عزیزی شیروان بود که دوباره فضای مجلس این بار با خنده نمایندگان به حاشیه رفت. 
پس از آنکه صدای خنده نمایندگان فضای مجلس را ناآرام کرد لاهوتی خطاب به علی لاریجانی که ریاست مجلس را به عهده داشت گفت: لطفا جلسه را مدیریت کنید در این لحظه لاریجانی با خنده به او پاسخ داد و گفت: شما هم طوری صحبت کنید که ما بتوانیم مدیریت کنیم.(اینجا)
عزیزی
استعفا حضرتی در دست عارف
هنوز ساهت به 12 نرسیده بود که فراکسیون امید موضع خود را در حمایت از وزیر اعلام کرد اما این موضوع باعث اختلاف در میان فراکسیون امید شد.
جلیل رحیم آبادی که عضو این فراکسیون بود در موافقت با استیضاح نطق کرد اما او تنها امیدی مخالف وزیر نبود بلکه مخالفان دیگری هم بودند که حتی برای نطق در ردای موافق استیضاح ثبت نام کردند اما پشت تریبون قرار نگرفتند.
در این میان مخالفت جدی مربوط می شود به الیاس حضرتی که روز گذشته هم در صفحه توئیترش از لزوم  برکناری وزیر اقتصاد گفته بود او امروز وقتی با موضع رسمی فراکسیون امید در جهت اعتماد دوباره به مسعود کرباسیان مواجه شد مقابل جایگاه خبرنگاران آمد و گفت از فراکسیون امید استعفا می دهد و در موافقت با استیضاح نطق خواهد کرد.
او به خبرآنلاین گفت: وقتی فراکسیون امید تصمیم به ابقا وزیر گرفت برای آنکه بتوانم در موافقت با استیضاح صحبت کنم راهی نداشتم جز آنکه از فراکسیون استعفا دهم.
او در پاسخ به این سوال که آیا استعفایتان مورد موافقت قرار گرفت گفت: من هنوز خبر ندارم فقط همان صبح استعفایم را به آقای عارف تقدیم کردم.
کنایه لاریجانی به دعوای عزیزی‌ها
ساعت تقریبا 12 و نیم بود و دیگر نوبت آن بود که نمایندگان رایشان را به گلدان ها بیندازند لاریجانی از دولتی ها خواست تا صحن مجلس را ترک کنند و از نمایندگان هم خواست تا به صندلی های خود بازگردند در همین بین خطاب به محمد عزیزی گفت «آقای عزیزی بفرمایید» بلافاصله بعد از این صحبت با خنده گفت «البته عزیزی ابهر»
حرفی که وکیلی نباید از تریبون می گفت
بعد از آنکه گلدان ها برای شمارش آرا جمع شد محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس از تریبون اعلام کرد فراکسیون ها ساعت یک و نیم جلسه دارند. پس از آنکه آرای استیضاح وزیر اقتصاد اعلام شد بار دیگر وکیلی اعلام کرد نماینده ها خسته هستند و جلسه فراکسیون ها کنسل شده است همین موضوع باعث شد تا لاریجانی با اخم به این عضو هیات رئیسه مجلس تذکر بدهد و بگوید «آقای وکیلی این چه چیزی است که از تریبون می گویید؟»
عکس یادگاری موافقان استیضاح
بعد از اعلام رای و پایان جلسه علنی نمایندگانی که موافق برکناری مسعود کرباسیان بودند مقابل لنز دوربین خبرنگاران صف کشیدند و عکس یادگاری گرفتند. 
کرباسیان
29216
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار