۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۷
کد مطلب : ۱۱۸۹۰
جدی ترین واکنش آمریکا به رفتار احتمالی ایران پس از تحریمهای آبان ماه؛

نمایش آمادگی آمریکا به متحدانش در مقابل بسته شدن تنگه هرمز

نمایش آمادگی آمریکا به متحدانش در مقابل بسته شدن تنگه هرمز

فرمانده ناوگان پنجم آمریکا روز یکشنبه ۱۸ شهریور ایران را متهم کرد که فعالیت‌هایش در خاورمیانه و حمایتش از شورشیان حوثی یمن به «بی‌ثباتی» در منطقه دامن زده است و همزمان از برگزاری رزمایش‌هایی در خلیج فارس و دریای سرخ خبر داد.

نمایش آمادگی آمریکا به متحدانش در مقابل بسته شدن احتمالی تنگه هرمز
به گزارش پارسینه، دریاسالار اسکات استرنی در مقر این ناوگان در بحرین به خبرنگاران گفت که نیروی دریایی ایالات متحده قصد دارد در ماه سپتامبر برای نشان دادن آمادگی خود در زمینه تضمین آزادی عبور و مرور در آبراهه‌های خلیج فارس و دریای سرخ دست به رزمایش‌های نظامی بزند.

به گزارش سایت بلومبرگ، وی افزود که این رزمایش با حضور متحدان منطقه‌ای و جهانی ایالات متحده انجام می‌شود و بخشی از برنامه ناوگان پنجم آمریکا برای مقابله با مین‌ها و تمرین امنیت دریایی است.
 
چندی پیش هم  دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی ایالات متحده، گفت که آمریکا با استفاده از زور هم که شده آزادی رفت‌وآمد کشتی‌ها در تنگه هرمز را حفظ خواهد کرد.مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هم روز پنجم شهریور در توئیتی نوشت که تنگه هرمز بخشی از یک آبراه بین‌المللی است و در کنترل ایران نیست.

فرمانده ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بخش دیگری از اظهارات روز یکشنبه‌اش گفت که یکی از این رزمایش‌ها در جیبوتی برگزار می‌شود که ساحل آن مشرف به باب المندب، از نقاط بسیار حساس در رفت‌وآمد کشتی‌ها در جنوب دریای سرخ است.دریاسالار استرنی افزود: مجموعه این رزمایش‌ها «نشان خواهد داد که ایالات متحده و متحدانش می‌خواهند نسبت به آزادی کشتیرانی و جریان آزاد تجاری که بر اساس قوانین بین‌المللی مجاز است، اطمینان بوجود آورند».

وی با بیان اینکه این رزمایش پاسخی به تهدیدات ایران نیست، گفت: ضروری است متحدان آمریکا در موقعیتی قرار داشته باشند که «به هر آنچه که منافع یا کشتی‌های ما را تهدید می‌کند واکنش نشان دهند».این فرمانده ارتش آمریکا گفت که فعالیت‌های ایران در سراسر منطقه باعث «برهم خوردن ثبات» شده و بواسطه حمایت تهران از شورشیان حوثی یمن، این مسئله «روی منطقه به شکل بارزی تاثیر می‌گذارد».


منبع: Rferl
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين