۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴
کد مطلب : ۱۱۹۴۴

شکل گیری گروه مقاومت و زلزله در کاخ سفید/ همه بدنبال مهار ترامپ هستند

شکل گیری گروه مقاومت و زلزله در کاخ سفید/ همه بدنبال مهار ترامپ هستند
تا زمان برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره فضای سیاسی آمریکا به سمت یک فضای به شدت دو قطبی حرکت می کند. در واقع انتخابات پیش رو به رفراندومی برای تائید یا رد عملکرد ترامپ تبدیل شده که اثرات خود را قرار است در انتخابات ریاست جمهوری 2020 نیز داشته باشد.
به گزارش الف، اوضاع در کاخ سفید بهم ریخته و آشفته است. از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، دموکرات هایی مانند هیلاری کلینتون، جان کری، برنی سندرز و ... انتقادات تندی علیه وی مطرح کرده اند. اخیراً باراک اوباما، رئیس جمهور سابق نیز به این جمع اضافه شده است. این در حالی است که جمهوری خواهان و هم حزبی ها ترامپ نیز نه تنها حمایت جدی از وی انجام نمی دهند بلکه گاهاً خود نیز با دموکرات ها همراه می شوند. همزمان اخباری که از کاخ سفید به بیرون درز می کند نشان دهنده این است که دولت ترامپ دچار شکاف شده و مقاومت هایی علیه دستورات وی در کاخ سفید وجود دارد.
به تازگی از یک مقام بلندمرتبه ناشناس در کاخ سفید مقاله ای در نیویورک تایمز منتشر شده که جنجال فراوانی ایجاد کرده است. نویسنده در مقاله «من بخشی از مقاومت در داخل دولت ترامپ هستم» عنوان می کند رئیس جمهور آمریکا به هیچ اصل و مبنایی که تصمیماتش را هدایت کند پایبند نیست و فردی دمدمی مزاج است که از آرمان های جمهوری خواهان(آزادی اندیشه، بازار آزاد و آزادی اجتماعی) فاصله بسیار دارد و در سیاست خارجی نیز بدون هیچ پرده پوشی از دیکتاتورهایی مانند کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتین تعریف و تمجید می کند و تحریم ها علیه مسکو برخلاف نظر رئیس جمهور آمریکا اجرایی شده است.
چاپ این مقاله موجب افزایش جو بی اعتمادی در کاخ سفید شده و رسانه ها عنوان کرده اند ترامپ پیگیر یافتن «جاسوس» شده  و به جف سشنز، وزیر دادگستری عنوان کرده باید درباره هویت نویسنده ناشناس تحقیقات لازم را انجام دهد.گفته شده کاخ سفید فهرستی 12 نفره نیز از مظنونان تهیه کرده است. در این بین ظاهراً مایک پنس، جیمز متیس، استیو منوچین و ... نیز جزء مظنونان بوده اند اما آنها دست داشتن در نوشتن چنین مقاله ای را تکذیب کرده اند.
روزنامه واشنگتن پست نیز هفته گذشته بخش هایی از کتاب، باب وودوارد، روزنامه‌نگار تحقیقی آمریکا با عنوان« ترس: ترامپ در کاخ سفید» را منتشر کرد. در این کتاب اطرافیان ترامپ او را شخصیتی، نادان، عصبی و دمدمی مزاج به تصویر کشیده اند. وودوارد یکی از افشاگران ماجرای واترگیت است که در نهایت موجب استعفای ریچارد نیکسون شد.
در این راستا شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز چند روز قبل خبری منتشر کرد که در صورت صحت نشان دهنده اوج بی اعتمادی کارکنان کاخ سفید به ترامپ است. سی‌ان‌ان عنوان می کند در سپتامبر گذشته، پیش نویس نامه ای توسط گری کوهن، مدیر سابق شورای ملی اقتصاد آمریکا از روی میز رئیس جمهور برداشته شده که در کتاب وودوارد به چاپ رسیده است. این برگه مرتبط با فسخ توافق تجاری میان آمریکا و کره‌جنوبی بدلیل شرایط نابرابر از دیدگاه ترامپ بوده است؛ این سرقت عملاً موجب شد تا یک توافق تجاری مهم با کره جنوبی به اتمام نرسد.
وودوارد عنوان می کند مقامات ارشد دولت کودتایی اداری علیه ترامپ را انجام داده اند تا از منافع مردم آمریکا دفاع کنند.
با توجه به این شرایط، فضای سیاسی آمریکا در هفته ها و ماه های آینده تا زمان برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره  به سمت یک فضای به شدت دو قطبی حرکت می کند. در واقع انتخابات پیش رو به رفراندومی برای تائید یا رد عملکرد ترامپ تبدیل شده که اثرات خود را قرار است در انتخابات ریاست جمهوری 2020 نیز داشته باشد.
بیشتر بخوانید:
روزهای بد ترامپ در کاخ سفید/ رئیس جمهور آمریکا استیضاح می‌شود؟
احتمالاً به همین دلیل است که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق نیز برخلاف سنت سیاسی آمریکا به طور جدی وارد عرصه شده و به انتقاد از ترامپ می پردازد. اوباما در سخنرانی برای دانشجویان دانشگاه ایلینوی به شدت از موضع انفعالی جمهوری خواهان در مقابل ترامپ انتقاد و از اینکه رئیس جمهور آمریکا موجب شده تا اختلافات بین جامعه پررنگ و شکاف های اجتماعی فعال شود ابراز نگرانی کرده است. از نگاه اوباما، ترامپ موجب شده ائتلاف ها و متحدان قدیمی واشنگتن کنار گذاشته شوند و در مقابل کاخ سفید به روسیه و پوتین نزدیک شده است.
اوباما از وضعیت حاکم بر کاخ سفید نیز انتقاد می کند و مدعی است هیچ فردی در آن جا از ترامپ حمایت نمی کند. انتظار می رود در چند ماه آینده اوباما سخنرانی های بیشتری علیه رئیس جمهور آمریکا داشته باشد تا این گونه موجب  تهییج و  تحریک آمریکایی ها برای شرکت در انتخابات کنگره و شکست جمهوری خواهان شود تا از این رهگذر شاید زمینه برای پیروزی نامزد دموکرات های در انتخابات ریاست جمهوری نیز فراهم شود.
در مقابل دونالد ترامپ سخنان اخیر اوباما را خواب آور دانسته است. اما به نظرمی رسد ترامپ هم از اتحاد مخالفانش ترس دارد و به همین دلیل در تلاش است تا به هر طریقی شده طرفداران خود را به حضور در انتخابات میان دوره ای کنگره تشویق کند. از طرف دیگر دموکرات ها در تلاش هستند تا با تحقیر روش سیاست ورزی ترامپ، در صف جمهوری خواهان اختلاف بیندازند و اینگونه موجب ریزش اطرافیان او شوند. تشییع پیکر جان مک کین را باید به عنوان اتحاد دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در غیاب ترامپ دانست. بدون شک ترامپ با توجه به شخصیتی که دارد اهل پذیرش شکست نیست و بدون شک اگر اوضاع را بر وفق مراد نبیند ممکن است به هر اقدامی برای پیروزی در انتخابات و شکست رقبای خود دست بزند. حتی ممکن است برای رهایی از رسوایی ها و فشارهای اخیر به جنگی خارجی مثلا علیه دولت سوریه متوسل شود.
بدون شک ماه های آینده تا زمان برگزاری انتخابات کنگره، هفته های سرنوشت سازی برای آینده سیاسی دونالد ترامپ و ماندگاری او در این عرصه است.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين