۰
تاریخ انتشار
جمعه ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب : ۱۲۰۵۴

سخنگوی اقلیم و انکار واقعیات؛ ضد انقلاب اقلیم نشین تروریست هستند نه پناهنده

سخنگوی حکومت اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که اربیل اعضای گروهک های تروریستی ضد انقلاب را به ایران تحویل نمی دهد. همزمان سرکرده گروهک تروریستی دموکرات کردستان ایران از آغاز مرحله نوینی از فعالیت های مسلحانه علیه کشورمان خیر داده است.گزارش تسنیم |سخنگوی اقلیم و انکار واقعیات؛ ضد انقلاب اقلیم نشین تروریست هستند نه پناهنده
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سخنگوی حکومت محلی اقلیم کردستان عراق دیروز در پاسخ به درخواست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اخراج یا تحویل عناصر ضد انقلاب اعلام کرده است که تحویل هیچ یک از اعضای معارض کردستان به ایران امکان پذیر نیست.
صفین دزه یی گفت: بر اساس برخی توافق ها این احزاب (گروهک های تروریستی) از دهه هشتاد قرن گذشته و از زمان نظام سابق در خاک کردستان عراق حضور دارند و بخشی از آنها پناهنده هستند، بنابراین باید به توافق ها و قوانین بین المللی در رابطه با پناهنده ها و رفتار با آنها احترام گذاشت.
البته سخنگوی حکومت اقلیم کردستان عراق از گروهک های تروریستی نیز درخواست کرده است که از خاک این منطقه جهت حمله به کشورهای همسایه استفاده نکنند.
گروهک تروریستی دموکرات کردستان ایران در 28 اسفند سال 1394، پس از 23 سال با اعلام رسمی از سرگیری اقدامات مسلحانه و تروریستی، مراسم عید نوروز را در نقطه صفری مرزی ایران و عراق جشن گرفت. مصطفی هجری سرکرده این گروهک تروریستی در پاسخ به سوال خبرنگاران شبکه های خبری اقلیم گفت: آغاز دوره نوینی از مبارزه، چیزی غیر از جنگ مسلحانه در شهرها و روستاها نیست.
با آغاز راهبرد جدید تروریست های دموکرات، فعالیت های مسلحانه آنها بارها در نقاط مرزی کشورمان وجود داشته است که پاسخ قاطع و به موقع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مانع از تحقق اهدافی شده است که اربابان آمریکائی، صهیونیستی و سعودی برای آنها طراحی کرده اند.
اقلیم کردستان عراق، محل تجمع گروهک های ضد انقلاب کردی است. بر اساس توافقات امنیتی تهران – اربیل، حکومت اقلیم متعهد به ممانعت از هر گونه تحرک این گروهک ها علیه جمهوری اسلامی ایران شده است. شواهد نشان می دهد که اقدامات حکومت اربیل تنها به توصیه های لفظی محدود شده و در عمل اقدام خاصی جهت تمکین ضد انقلاب به عدم استفاده از خاک اقلیم علیه جمهوری اسلامی ایران صورت نگرفته است.
در حالیکه گروهک های ضد انقلاب در خاک جمهوری اسلامی ایران حضور نداشته و اقلیم به محلی برای آموزش، سازماندهی و اعزام این تروریست ها علیه کشورمان تبدیل شده است، حکومت محلی اقلیم کردستان بارها اعلام کرده است که چنین حملاتی از سوی اعضاء و هواداران این گروهک ها در داخل ایران صورت می گیرد، بهانه ای که مدام گروهک های ضد انقلاب نیز آن را تکرار کرده اند.
اقلیم کردستان عراق در پاسخ به انتقادات مسئولان و افکار عمومی جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که کمیته مشترک امنیتی تهران – اربیل، فعال بوده و به صورت مستمر چنین مواردی را رصد       می کند.
در حالیکه حکومت اقلیم کردستان عراق، تروریست های ضد انقلاب را به عنوان پناهنده و مشمول قوانین بین المللی تعریف کرده است مصطفی هجری سرکرده گروهک تروریستی دموکرات کردستان ایران در واکنش به پاسخ موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده است که با سلاح و حمله مسلحانه فعالیت خود را ادامه خواهیم داد. وی از آغاز مرحله نوینی از مبارزه علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داده است.
همزمان یک رسانه محلی در کردستان عراق اعلام کرده است که موضوع پاسخ موشکی ایران در پارلمان محلی بررسی می شود. ایوب عبدالله رئیس کمیسیون امنیتی و داخلی پارلمان اقلیم کردستان از نشست مشترک با گروهک های دوگانه دموکرات کردستان ایران خبر داده است و ادعا کرده است که بر اساس قوانین بین المللی امکان تحویل عناصر این گروهک ها به ایران وجود ندارد.
اظهارات سخنگوی حکومت اقلیم کردستان عراق از دو جهت قابل نقد و بررسی است:نخست اینکه اربیل پایبند توافق امنیتی با جمهوری اسلامی ایران نبوده است و اقدام عملی شاخصی در راستای ممانعت از فعالیت های تروریستی گروهک ها از خاک خود نداشته است. دوم اینکه، لازم است حکومت اقلیم تعریفی مشخص از پناهنده، شیوه اعطای حق پناهندگی به عناصر تروریستی و مدارک و مستندات پناهنده بودن این تروریست ها ارائه کند. اظهارات متناقض صفین دزه یی در حالیست که بارها عناصر تروریستی ضد انقلاب در اربیل در مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد دست به تجمع زده اند و خواستار اعطای حق پناهندگی یا اعزام به دیگر کشورها بوده اند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار