۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب : ۱۲۱۱۴

ادامه کشمکش ها در آمریکا بر سر دیدارهای «جان کری» با ظریف/آیا در ایران کسی از ظریف پرسیده است که معنای این دیدارها چیست؟


به گزارش «تابناک»؛ کشمکش‌ها در آمریکا بر سر دیدارهای «جان کری»، وزیر خارجه سابق آمریکا با «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران ادامه دارد و کری، بامداد شنبه انتقاد «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از خودش در این خصوص را به تندی پاسخ داد.
«جان کری» که یکی از معماران توافق هسته‌ای برجام است، در مصاحبه‌ای با «رادیو سالم» چند روز پیش گفته بود، در ماه‌های گذشته در چند رویداد بین‌المللی سه تا چهار بار با محمد جواد ظریف دیدار کرده است.
این دیدار با واکنش‌های تند در آمریکا رو به رو شده و از جان کری به دلیل تلاش برای تضعیف سیاست خارجی دولت مستقر آمریکا که جرم محسوب می‌شود، انتقاد شده است.
ترامپ روز جمعه در واکنش به این موضوع نوشته است: «جان کری دیدارهایی غیرقانونی با رژیم بسیار متخاصم ایران داشته که این اقدام تنها می‌تواند به معنی تضعیف اقدامات فوق‌العاده ما و زیان‌ رساندن به مردم آمریکا باشد. او به آنها گفته، صبر کنید تا دولت ترامپ به پایان برسد! آیا فعالیت‌هایش را ذیل «قانون ثبت عوامل خارجی» ثبت کرده است؟»
کری بامداد شنبه همین پیام ترامپ را مخاطب قرار داد و با توجه به تحولات تازه‌ای که در پرونده «پال مانافورت»، رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ اتفاق افتاده خطاب به او نوشت: «آقای رئیس‌جمهور بهتر است بیشتر نگران دیدار پال مانافورت با رابرت مولر باشی تا دیدار من با وزیر خارجه ایران. ولی اگر می‌خواهی چیزی درباره توافق هسته‌ای یاد بگیری که دنیا را امن‌تر کرده، کتاب جدید من، «هر روز موهبتی دیگر است» را بخر.»
ادامه کشمکش ها در آمریکا بر سر دیدارهای «جان کری» با ظریف/توافق عمار حکیم و العامری بر سر نامزدی «عادل عبدالمهدی»/برنامه دیدار طرفین برجام در نیویورک/ برگزاری نشست ترکیه، آلمان، روسیه و فرانسه درباره سوریه
جان کری در این پیام به ترامپ بابت تحولات جدید در پرونده پال مانافورت کنایه زده است. جمعه شب رسانه‌های آمریکا گزارش دادند، مانافورت به دو فقره از جرم‌های خود اعتراف کرده و پذیرفته با «رابرت مولر»، بازرس ویژه تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا همکاری کند.
«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا نیز با انتقاد از جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا به دلیل دیدار با وزیر خارجه ایران، این اقدام را بی سابقه توصیف کرد.
وی که در جمع خبرنگاران در وزارت خارجه صحبت می کرد، گفت: اقدامی که کری انجام داد بی سابقه بوده است. وزیر خارجه سابق آمریکا با بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان تعامل کرده و به وی می گوید، صبر کند تا این دولت برود. شما نمی توانید مورد مشابهی را در تاریخ آمریکا پیدا کنید و وی نباید این رفتار را انجام می داد.
پامپئو در ادامه این گفت وگو تأکید کرد: این فراتر از یک اقدام نامناسب است.
سوال اینجا ست که آیا در ایران از ظریف پرسیده است که معنای این دیدارهای غیر رسمی چیست؟ 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين