۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب : ۱۳۲۵۴

عبرتی باید/چگونگی وقوع شورش و کودتا در شیلی (آمریکای لاتین)

چگونگی وقوع شورش و کودتا در شیلی (آمریکای لاتین)
دهه‌ شصت میلادی اوج دولتهای پدید آمده از کودتای به وقوع پیوسته توسط سازمان CIA در منطقه آمریکای‌لاتین هست. در شیلی رئیس جمهوری مردمی به نامِ (سالوادور آلنده ) ‏مدیریت کشور شیلی را برعهده داشت. وی می دانست که سرنخ توطئه و کودتا در سفارت آمریکا در شیلی قرار دارد. سازمان CIA با تحریک مردم در قالب مبارزه با کمونیسم و مبارزه با شوروی خواهان قلع و قمع آلنده بود. آلنده (رئیس جمهور مردمی) شیلی با آگاهی از این مسئله راه‌های ارتباطی با سفارت آمریکا رو محدود کرد. وی با پشتوانه مردمی به رهبری قدرتمند در منطقه آمریکای لاتین تبدیل شد. به نحوی که در خودِ ارتش شیلی هم مورد حمایت بود. لذا کسی را یارای مخالفت با آلنده نبود...
در این شرایط تمام راه های کودتا بسته شده بودو آمریکا در این کشور به مشکل بر خورده بود. ایالات متحده آمریکا شیلی رو هم به مثل کوبا از دست رفته می‌پنداشت. اینجا بود که سازمان سیا ، موقتا فرمول انقلابات‌رنگین و مخملی رو تعطیل و از راه مکر و تزویر دیگری وارد شد.
سیا با استخدامِ افراد نفوذی و استفاده از جاسوس هایی که در بدنه ‌دولت‌آلنده داشتند، هزینه خدمات را در کشور بالا برد.
خدماتی مثلِ هزینه درمان. هزینه سوخت هزینه تحصیل. هزینه بهداشت. هزینه رفت و آمد و حمل ونقل چند برابر شد.
هدف آنها ایجادِ قحطی‌های مصنوعی در کشورِ شیلی بود،
‏نفوذی ها ،برای فقرا صف های طولانی جهت پرداخت کوپن‌های غذا و یا یک کاسه سوپ و یا سبدکالا ترتیب میدادند و طی آن افرادی را وارد صف‌ها میکردند تا به سالوادور آلنده فحش دهند.
آنها مرتب به مردم القا میکردند که سایه جنگ بر کشور سایه افکنده. است. ‏نفوذی ها می گفتند ناوهای هواپیمابر در اقیانوس بسمتِ آبهای شیلی حرکت کرده اند. و خطرِ قحطی‌ و گرسنگی‌های کشنده، بزودی و قریب الوقوع شیلی را در خواهد نوردید.
مقصر این بدبختی ها رهبر و اعتقادات ِضد آمریکایی او یعنی آلنده است.
نفوذی‌های به کار گماشته شده توسط سرویس های جاسوسی آمریکا در دولت آلنده سوبسیدها( یارانه‌ها) را کم رنگ و قیمتها لحظه‌به‌لحظه بالاتر میرفت.
آنها آلنده که در اوج محبوبیت بود رو مسئول این قحطی‌ها و کمبودها معرفی میکردند‌ قیمتِ آب و برق رو بالا بردند و نان و مایحتاجِ مردم در انبارها عمدا از بین میرفت اما بدست مردم نمیرسید.
‏رادیوی اسپانیایی زبانِ‌ آمریکا دلیلِ این مشکلات را دکتر آلنده معرفی میکرد ،
و به مردم القا میکرد که سیاستهای غلط و ضدآمریکایی او کشور رو به ناکجا آباد برده و مردم اگر خواهان برآورده شدن خواسته های حداقلی برای زنده ماندنِ خود هستند، باید دست از حمایت از آلنده بر دارند !
‏آمریکائیها آلنده و یاران و خانواده وی را با دروغ، کاسب تحریم معرفی میکردند که از کنارِ تحریمهای اقتصادی آمریکا به ثروتِ هنگفتی رسیده‌اند.
آنها با انواع و اقسام شیوه‌های تبلیغاتی رئیس ‌جمهورِ محبوب ‌شیلی را نا کارآمد معرفی می کردند و آلنده را ترور شخصیت می‌نمودند.
کار بجایی رسید که ابتدا کامیون داران با یک سلسله اعتصابات دنباله دار و سپس مردم به خیابانها ریختند و فریاد می‌زدند:
*ما عدالت نمی‌خواهیم.
*ما آزادی نمی‌خواهیم.
*ما برابری نمی‌خواهیم
*ما نان می‌خواهیم تا از گرسنگی نَمیریم...!
 
مردم با هدایت آگوستو پینوشه ( نظامی شیلیایی که مامورِ سیا بود) به کاخ ریاست ‌جمهوری حمله‌ ور شدند و رهبر شیلی را سر بریدند.
معترضان که روزی حامی آلنده بودند
با چماق و چوب به رهبرشان هجوم بردند و سرش را از بدن جدا کردند.
دولت مردمی آلنده سقوط کردو پینوشه بلافاصله با کشتاری تاریخی که در شهرِ سانتیاگو به راه انداخت ، قدرت رو بدست گرفت. وی ابتدا همان مردمی را که سرِ آلنده را از تنش جدا کرده بودند کُشت و سپس حکومت ‌نظامی اعلان نمود و هزاران نفر دیگه از مردم را به جوخه های سپرد...
 
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار