۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
کد مطلب : ۱۳۶۷۳

سفسطه ظریف »

سفسطه ظریف »

✍#امیر_حمزه_مهرابی

آنچه بیشتر از تصویب لایحه استعماری CFT مرا ناراحت ومتعجب ساخت، استدلال( سفسطه) های آقای ظریف برای اقناع نمایندگان مجلس و تصویب این لایحه بود. ایشان گفت: اگر برجام به نفع ایران نبود امریکا از آن خارج نمی شد!
این استدلال مضحک بارها از سوی حامیان برجام مطرح شده و می شود. به این ادعا می توان ازنظر منطقی ، فلسفی و حقوقی پاسخ داد . ولی ترجیح می دهم به زبان ساده و با چند مثال به آن پاسخ دهم:

✅برجام توافقنامه ای است که قراربوده هر یک از طرفین اقداماتی را انجام دهند.براساس این قرار داد، ایران تمام تعهداتش را یکجا انجام داده است و وقتی نوبت انجام اقدامات آمریکا رسیده، زیر قولش زده و از توافقنامه خارج شده است. آیا در این جریان، واقعا ایران سود برده است یا آمریکا ؟ 

🔴یک مثال: 
این اقدام به این می ماند که آقای «سعید» و «خسرو» توافق کنند دریک مسافرت ، کرایه رفت را سعید و کرایه برگشت را خسرو بدهد. سعید کرایه رفت هردونفررا می دهد ولی موقع برگشت، خسرو با زرنگی بگوید من این توافق را قبول ندارم و کرایه برگشت را نمی دهم. 
با این حال آقای سعید با خوشحالی به دوستانش بگوید: من در این توافق سود بردم وگرنه خسرو زیر توافق نمی زد . پس شما هم با وی همسفرشوید تا سود ببرید. 

🔴مثال دیگر:
آقای «میثم» خانه ای دارد و در آن زندگی می کند. آقای پرویز (بساز و بفروش) می آید و می گوید بیا این خانه را خراب کنیم و یک آپارتمان چند طبقه شیک بسازیم. زمین از تو و مصالح و ساخت از من. عرصه و اعیان هم نصف –نصف( هرکدام سه دُنگ)
میثم به طمع داشتن یک آپارتمان چند طبقه، خانه را طبق توافق خراب می کند و بدون اخذ تضمین های لازم، نصف زمین را به نام پرویز می کند. ولی وقتی نوبت انجام تعهد پرویز می رسد(ساخت منزل ) از انجام تعهد شانه خالی کرده و زیر قولش می زند ( از توافق خارج می شود) . 
در صورتی که میثم بگوید:
اگر به نفع من نبود پرویز زیر قولش نمی زد! پس حتما من سود کرده ام و او ضرر.

شما در مورد میزان عقل و شعور میثم چه قضاوتی می کنید ؟

حالا اگر گروهی این جریان را از زبان میثم بشنوند و با اشتیاق برای بستن قرارداد مشارکت درساخت خانه با پرویز، ازهم سبقت بگیرند ، شما چه لقبی به این جماعت می دهید؟
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار