۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب : ۱۴۰۵۶

جلسه استراتژيک! حسن کربلايي

جلسه استراتژيک! حسن کربلايي
جلسه استراتژيک!
حسن کربلايي
سرانجام 40 اقتصاددان در يک نشست سه ساعته با رئيس جمهور حضور يافتند  و با او ديدار كردند. از اين نشست 40 سطر خبر بيرون آمد که اگر هر کدام از حاضران يک سطر هم سخن گفته باشند نمي شود حدس زد سر و ته جلسه را چگونه سر هم آوردند!
پيش از اين اقتصاددانان در نامه هاي مختلف و فعالان سياسي در بيانيه هاي متعدد از باب خيرخواهي مطالب را به دولت در خصوص خروج از وضعيت کنوني يادآور شدند. بزرگاني از اساتيد دانشگاه و اقتصاددانان مطرح در اين جلسه غايب بودند ضمن اينکه دکتر مسعود نيلي سرتيم اقتصادي دولت نيز در اين نشست حضور نداشت.
اگر بخواهيم کل حرف اقتصاددانان را در چند سطر خلاصه کنيم به راحتي مي توانيم آن را در آخرين نامه 50 اقتصاددان برجسته کشور ببينيم.
اقتصاددانان 8 چالش اقتصادي را به شرح زير به تفصيل براي رئيس جمهور و مقامات اقتصادي کشور تشريح کردند.
1- مشکلات بازار ثانويه ارز 2- قيمت ارز 3- شوک ارزي موجود 4- قيمت هاي 
دستوري 5- بيکاري 6- دور باطل ارز و تورم 7- سياسي شدن نقدينگي  8- رانت ارزي
آنها فقط به تشريح چالش هاي اقتصادي امروز اشاره نکردند بلکه راه حل هم نشان دادند. راه حل هاي آنها به شرح زير است؛
1- شفاف سازي 2- اصلاح ساختار هزينه اي دولت 3- اصلاح سياست هاي پولي مالي و تجاري و صنعتي 4- بهبود صادرات غيرنفتي 5- سياست صنعتي توسعه گرا 6- برخورد با متخلفان ارزي 7- محدود کردن واردات 8- تعيين اولويت هاي جديد تخصيص ارز 9- شفاف سازي واردات و صادرات 10- اخذ ماليات از درآمدهاي سوداگري 11- پايش روزانه نقدينگي 12- افزايش متناسب دستمزدها 13- مديريت قيمت ها 14- استقرار نظام عادلانه توزيع
بدون شک جلسه اقتصاددانان و اساتيد اقتصاد دانشگاه هاي کشور را يک جلسه استراتژيک براي حل مشکلات اقتصادي بايد تلقي کرد. اما آنچه رئيس جمهور در اين نشست مطرح کرد هيچ نسبتي با ديدگاه اقتصاددانان در مورد چالش ها و نيز راه حل هاي آنان نداشت.
آقاي روحاني در اين نشست گفته است؛ "با برنامه ريزي هاي دقيقي که انجام شده آمريکا در بلندمدت قادر نيست به سياست هاي ضدايراني خود ادامه دهد."
همچنين رئيس جمهور گفته است؛ "دولت طرح‌هاي گسترده اي براي مقابله با جنگ رواني و اقتصادي دشمنان و رفع مشکلات دارد."
اما در خبر منتشره از سوي پايگاه اطلاع رساني رئيس جمهور هيچ اشاره اي نشده است که آن "برنامه هاي دقيق" چيست؟ و اين "طرح هاي گسترده براي مقابله با جنگ رواني و اقتصادي دشمن" کدام است؟
رئيس دفتر رئيس جمهور يک هفته پيش در ديدار مديران رسانه ها گله کرده بود که دولت صدا و سيما ندارد و نمي تواند برنامه‌هاي خود را تبليغ و ترويج کند و پاسخ منتقدين را بدهد. هر چند اين انتقاد نوعي کم لطفي است اما آنچه مسلم است آن است كه هر وقت وزرا و رئيس جمهور اراده کنند همه امکانات صدا و سيما در اختيار آنهاست. اما سخن اين جانب اين است که رئيس جمهور چرا از موقعيت هايي که پيش مي آيد در مورد روشنگري در خصوص سياست هاي 
دولت استفاده نمي کند. ديدار 40 تن از اقتصاددانان کشور فرصتي بود تا يک گفت‌وگوي رو در رو در مورد خواسته دولت و ديدگاه هاي رئيس جمهور و نيز نقد مشفقانه اقتصاددانان صورت گيرد و مردم در جريان منطق دولت در مديريت کشور و پاسخ رئيس جمهور براي سوالات کليدي ديده و شنيده شود. چه خوب بود دکتر مسعود نيلي تئوريسين اقتصادي دولت يازدهم و دوازدهم در اين نشست حضور داشت و او از تئوري هاي خود دفاع مي کرد. تئوري هايي که اقتصاد کشور را به وضعي دچار کرده است که نه توليدکننده تکليف خود را مي داند و نه مصرف کننده! از آن مهمتر بازارها دچار تلاطم و بي انضباطي و اغتشاش قيمت ها و ارزش پولي ملي در پايين ترين حد ممکن در 40 سال اخير است. طبيعي است در چنين نشست تخصصي رئيس جمهوري که يک واحد از دروس اقتصاد را 
پاس نکرده نمي تواند پاسخگو باشد. بايد کساني در اين نشست پاسخگو باشند که در چند و چون اوضاع اقتصادي کشور مسئوليت مستقيم دارند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار