۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۰
کد مطلب : ۱۴۳۸۵
بیت کوین ۱۰ ساله شد

ورشکستگی کدام بانک آمریکایی ایده جاه طلبانه بیت کوین را قوت بخشید؟ / بهشت پولشو‌ها و مجرمان را بیشتر بشناسید

ورشکستگی کدام بانک آمریکایی ایده جاه طلبانه بیت کوین را قوت بخشید؟ / بهشت پولشو‌ها و مجرمان را بیشتر بشناسید
بیت کوین ۱۰ ساله شد/ورشکستگی کدام بانک آمریکایی ایده جاه طلبانه بیت کوین را قوت بخشید؟ / بهشت پولشو‌ها و مجرمان را بیشتر بشناسید
در پی خلق آن، بیت کوین چندین سال دور از چشم مردم رشد کرد و توجه بسیاری از مجرمان را به خود جلب کرد، مجرمان به عنوان پول‌شویی به آن نگاه می‌کنند.پس از آن که بیت کوین نخستین مرتبه در سال ۲۰۱۳ از ۱،۰۰۰ دلار عبور کرد، توجه مؤسسات مالی را به خود جلب کرد.

بیت کوین ۱۰ ساله شد/ورشکستگی کدام بانک آمریکایی ایده جاه طلبانه بیت کوین را قوت بخشید؟ / بهشت پولشو‌ها و مجرمان را بیشتر بشناسید
۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ روز تولد بیت کوین بود. پس از گذشت ده سال، نخستین ارز رمزنگار دنیا در صف مقدم یک سیستم مالی پیچیده قرار دارد که از سوی بازارها و سرمایه‌گذاران به دقت مورد بررسی قرار گرفته است.
از زمان نخستین معرفی آن در میانه‌ی بحران مالی جهانی، بیت کوین در اوراق سفیدنوشته شده توسط ساتوشی ناکاموتو، یک تخلص ناشناس، یک دید سیاسی پیدا کرد.
"چکیده" گزارش نوشته شده در مورد بیت کوین، که در حال حاضر در حدود ۶،۴۰۰ دلار به ازای واحد ارزش دارد، و نقطه‌ی شروع آن صفر بوده است، "نسخه‌ی کاملا همکار به همکار پول نقد الکترونیک (electronic cash) بود (که) پرداخت آنلاین را برای ارسال مستقیم از یک طرف به طرف دیگر را ممکن می‌سازد، بدون آن که به مؤسسه‌ی مالی نیاز باشد."
یک دهه بعد، این پول از طریق یک سامانه‌ی ثبت نام تمرکز زدایی شده به نام بلاک چین ادامه یافته است.
چنین جاه طلبی برای یک ارز رمزنگاری شده به واسطه‌ي ورشکستگی بانک سرمایه‌گذاری در ایالت متحده به نام لیمن برادرز در سپتامبر ۲۰۰۸ قوت گرفت، رویدادی که، به استناد پیر نوزیات، مؤسس نخستین بازار بیت کوین در فرانسه در سال ۲۰۱۱، سامانه‌ی سنتی "چند بانکدار نخبه ... (که) قواعد پولی تحمیل شده بر افراد را تعیین می‌کنند" را بی اعتبار کرد.
در پی خلق آن، بیت کوین چندین سال دور از چشم مردم رشد کرد و توجه بسیاری از مجرمان را به خود جلب کرد، مجرمان به عنوان پول‌شویی به آن نگاه می‌کنند.
پس از آن که بیت کوین نخستین مرتبه در سال ۲۰۱۳ از ۱،۰۰۰ دلار عبور کرد، توجه مؤسسات مالی را به خود جلب کرد.
بانک مرکزی اروپا، بیت کوین را با ترفند پانزی مقایسه کرد، ولی بن برنانک، رئیس وقت ذخیره‌ی فدرال ایالات متحده، توانایی بالقوه‌ی آن را مطرح کرد.
در اوایل سال ۲۰۱۴، ارز رمزنگار یا کریپتوکرنسی، با هک صرافی Mt. Gox یعنی جایی که ۸۰ درصد از تمام بیت کوین‌ها معامله می‌شوند، با بزرگترین بحران خود روبرو شد.
نتیجه‌ی این هک، سقوط ارزش بیت کوین بود، که به پیش بینی مرگ ارزهای مجازی منجر شد.
بازیابی کامل قیمت بیت کوین، تا اوایل سال ۲۰۱۷ زمان برد.
به گفته‌ی نوزیات، این امر نشانگر شروع یک "نقطه‌ی عطف" بود، چرا که طبق داده‌های بلومبرگ، این ارز رمزنگاری شده‌ي بحث‌برانگیز تا اواخر آن سال به بیش از ۱۹،۵۰۰ دلار افزایش یافت.
به گزارش وبسایت تخصصی Coinmarketcap، این امر به این معنی است که بیت کوین سرمایه‌ی کلی بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار داشت.
تا ژانویه‌ی ۲۰۱۸، پیش از ترکیدن این حباب، ارزش تمام ارزهای رمزنگاری شده یا کریپتوکرنسی از ۸۰۰ میلیارد دلار فراتر رفت.
اساسا به لطفا بیت کوین مفهوم ارز دیجیتال پیشرفت کرد، و طبق گفته‌های باب مک دوال تحلیلگر کریپتوکرنسی به شبکه خبری فرانسه، و به خلق ۲،۰۰۰ رقیب اشاره کرد.
او اشاره کرد "به چیزی بیش از ابداع فنی و اقتصادی تبدیل شد. همچنین به یک مذهب برای برخی افراد تبدیل شد."
به گفته‌ی آنتونی لزویزمیر، مؤسس مشترک بنیاد سرمایه‌گذاری سوئیس بورگ، که پورتفوهایی بر مبنای بلاک چین ارائه کرد، "انقلاب واقعی در سطح فلسفی بوده است."
ولی از نظر نوریل روبینی اقتصاددان، تمرکززدایی در کریپتو، رؤیایی بیش نیست.
روبینی این‌گونه توییت کرد: "سامانه‌ای است که متمرکزتر از کره‌ی شمالی است. استخراج گران متمرکز هستند، تسعیرها متمرکز هیتند، توسعه دهندگان نیز دیکتاتورهای متمرکزی هستند".
اگر ایده‌ی ابتدایی بیت کوین، تسهیل پرداخت‌ها بوده است، اکثر مشاهده کنندگان این موضوع را تشخیص داده‌اند که بیش از هر چیز به‌عنوان انبار ارزش یا ابزار خاصی استفاده شده است که ارزش خود را به نوسان در ارزشش مدیون است.
نوزیات که بر سرعت یافتن تراکنش‌های بیت کوین کار می‌کند، می‌گوید "شما برای به ثمر رسیدن چنین شکلی از فناوری به ۲۰ سال زمان نیاز دارید".
در مقایسه با چندهزار تراکنشی که می‌توان برای ویزا کارت انجام داد، در مورد بیت کوین، حدود پنج تا ده تراکنش را می‌توان در ثانیه انجام داد.
در آینده، قانون گذاران بازار ایالات متحده  به اپلیکیشن‌هایی برای صندوق‌های داد و ستد مبتنی بر بیت کوین فکر می‌کنند، که اگر از سوی هیئت بورس و اوراق بهادار تصویب شود، ارز مجازی را به سیستم مالی وارد خواهد کرد.
لیزویزمیر، که خود را ایدئالیست و رئالیست می‌نامد، می‌گوید "ما باید از در مدت زمانی کوتاه از برخی مسیرها عبور کنیم" تا بتوانیم توجه و اعتماد مردم را به دست بیاوریم.
 منبع: فردا
مترجم: فاطمه بختیاری دزفولی
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار