۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۱
کد مطلب : ۱۶۴۷۴

اگر مسئله ای پیش بیاید که حکم آن را ندانیم، وظیفه مان چیست؟


اگر مسئله ای پیش بیاید که حکم آن را ندانیم، وظیفه مان چیست؟

🍃پاسخ:

📝 اگر براى انسان مسأله‌اى پيش آيد كه حكم آن را نمى‌داند مى‌تواند صبر كند تا فتواى مجتهد اعلم را به دست آورد، يا اگر احتياط ممكن است به احتياط عمل نمايد بلكه اگر احتياط ممكن نباشد چنانچه از انجام عمل، محذورى لازم نيايد، مى‌تواند عمل را به جا آورد (*) . پس اگر معلوم شد كه مخالف واقع يا گفتار مجتهد بوده دوباره بايد انجام دهد.
(*) نورى: بنا بر يك طرف بگذارد تا استعلام نمايد...
📝آیت الله سيستانى: لازم است كه احتياط كند، يا اين كه با شرائطى كه ذكر شد، تقليد نمايد، ولى چنانچه دسترسى به فتواى اعلم در آن مسأله نداشته باشد جايز است از غير اعلم تقليد نمايد با رعايت الاعلم فالاعلم.
📝آیت الله مكارم: مى‌تواند عمل به احتياط نمايد، يا اگر وقت آن نمى‌گذرد، صبر كند تا دسترسى به مجتهد پيدا كند و اگر دسترسى ندارد، يك طرف را كه بيشتر احتمال صحّت مى‌دهد انجام مى‌دهد و بعداً سؤال مى‌كند، اگر مطابق فتواى مجتهد بود صحيح است وگرنه بايد اعاده كند.
📝آیت الله صافى: اگر براى انسان مسأله‌اى پيش آيد كه فتواى اعلم را نداند اگر مخالفت فتواى غير اعلم با اعلم معلوم نباشد يا فتواى غير اعلم موافق با احتياط باشد مى‌تواند به غير اعلم رجوع كند و مى‌تواند از روى احتياط وظيفۀ خود را انجام دهد.
📝آیت الله زنجانى: اگر براى غير مجتهد مسأله‌اى پيش آيد كه حكم آن را نمى‌داند، لازم است احتياط كند يا از مجتهد جامع شرايط تقليد نمايد و چنانچه احتمال مخالفت غير اعلم را با اعلم بدهد و تأخير واقعه و احتياط ممكن نباشد يا با حرج همراه باشد و دستش به اعلم نرسد جايز است از غير اعلم با رعايت الاعلم فالاعلم تقليد نمايد.

📚منبع: توضیح المسائل مراجع (امام خمینی و سایر مراجع)، ج 1،‌ ص 24-25، م 12.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار