۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۴
کد مطلب : ۱۶۵۵۵

حملات تند سناتورهاي آمريکايي به بن سلمان

حملات تند سناتورهاي آمريکايي به بن سلمان


به گزارش بیان ما به نقل از خبرگزاري آريا، همزمان با گزارش سيا در خصوص نقش بن سلمان در قتل خاشقچي، سناتورهاي آمريکايي نيز حملات شديد به وليعهد سعودي داشتند. 
رئيس سيا شامگاه سه‌شنبه براي توضيح در مورد اطلاعاتي که واشنگتن از پرونده قتل خاشقچي و نقش ولي‌عهد سعودي در آن به‌دست آورده، در جلسه‌اي غيرعلني و با حضور محدود سناتورها حاضر شد.
ليندسي گراهام، سناتور جمهوري‌خواه آمريکا گفت: چيزهايي که در اين جلسه شنيدم، اين باور را در ما تقويت کرد که بن سلمان مسؤول قتل خاشقجي است.
گراهام افزود: بن سلمان در وضعيت پاياني است، فکر نمي‌کنم او در آينده شريک مورد اطميناني براي آمريکا خواهد بود و کنگره بايد موضعگيري جدي در اين خصوص در پيش بگيرد.
ليندسي گراهام سناتور آمريکايي در مقاله‌اي در نشريه وال استريت ژورنال از عربستان سعودي به شدت انتقاد کرد و نوشت سياست‌هاي عربستان سعودي در منطقه، شاهزاده محمد بن سلمان را عاملي براي بي ثباتي در خاورميانه تبديل کرده است.
گراهام عربستان سعودي را به بي احترامي به قوانين بين المللي از طريق قتل خاشقجي و اقدام نظامي در يمن متهم کرد.
وي افزود: ناتواني در توبيخ محمد بن سلمان، به ستمگران چراغ سبز نشان مي‌دهد مخالفان خود را از بين ببرند. اين درخواست زيادي نيست که از همپيمان خودت عربستان سعودي بخواهي قوانين متمدنانه را نقض نکند. قدرت آمريکا بر اساس نظامي است که در آن سلطه قانون، هوس‌هاي قدرتمندان را مهار مي‌کند.

وليعهد عربستان دستور قتل جمال خاشقجي را صادر کرده است
باب کورکر رئيس کميته روابط خارجي مجلس سناي آمريکا: هيچ ترديدي ندارم که محمد بن سلمان وليعهد عربستان دستور قتل جمال خاشقجي را صادر کرده است.
به گزارش شبکه تلويزيوني آ اف پ،  باب کورکر (Bob Corker)رئيس کميته روابط خارجي مجلس سناي آمريکا گفت:هيچ ترديدي ندارم که محمد بن سلمان وليعهد عربستان دستور قتل جمال خاشقجي را صادر کرده است.
کورکر اين اظهارات را پس از حضور جينا هاسپل رئيس سازمان سيا در مجلس سناي آمريکا و ديدار با شمار اندکي از مقامات سنا بيان داشت.
کورکر گفت:هيچ ترديدي در ذهن خود ندارم که محمد بن سلمان دستور قتل (خاشقجي)راصادر کرده و بر قتل نظارت کرده است و مي دانسته که دقيقا چه روي داده است.او از گذشته به طور مفصل و با جزئيات درباره اين موضوع برنامه ريزي لازم را داشته است.اگر او در برابر هيات منصفه يک دادگاه حاضر شود اعضاي آن هيات منصفه در مدت زمان تنها سي دقيقه متقاعد خواهند شد که وي گناهکار است.

مخفي کار ترامپ و پمپئو در پرونده قتل خاشقچي
يک سناتور ارشد آمريکايي با «زيان‌بار» خواندن گزارش رئيس سيا درباره خاشقچي براي بن‌سلمان و دولت ترامپ، گفت که وزيران خارجه و دفاع اين کشور، کنگره را گمراه کرده‌اند.
حضور «جينا هاسپل» رئيس سازمان مرکزي اطلاعات آمريکا (سيا) در جلسه غيرعلني مجلس سناي اين کشور و ارائه گزارشي درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودي در ترکيه، انتقاد شديد يکي از سناتورها از دولت آمريکا را برانگيخت.
سناتور «ريچاد بلومنتال» عضو ارشد مجلس سناي آمريکا با انتقاد شديد از مخفي‌کاري دولت «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور ايالات متحده در موضوع قتل «جمال خاشقچي» و حمايت واشنگتن از رياض، تاکيد کرد که جلسه استماع گزارش هاسپل بايد علني برگزار مي‌شد.
بلومنتال در صفحه شخصي توئيتر خود نوشت: «واکنش همکاران من به گزارش امروز سيا نشان مي‌دهد که پامپئو (وزير خارجه آمريکا) و متيس (وزير دفاع آمريکا) کنگره را گمراه کرده‌اند».
او ولي‌عهد سعودي را آمر قتل خاشقچي دانسته و افزود: «محمد بن سلمان مسئول قتل وحشيانه و ازپيش برنامه‌ريزي شده خاشقچي است و دولت ترامپ نيز در حال لاپوشاني آن است».
اين سناتور آمريکايي با اعلام خبر تصميم سنا براي اقدام عليه رياض توضيح داد: «در حالي که تمام سنا به اقدامات معني‌داري رأي خواهد داد که بن‌سلمان را جوابگوي (اقداماتش) مي‌کند، اما فقط تعدادي از (سناتورها) توانستند واقعيت را ببينند».
بلومنتال با انتقاد از غيرعلني و محدود برگزار شدن گزارش هاسپل به سنا، تاکيد کرد: «اين استماع، که هم براي بن‌سلمان و هم دولت ترامپ زيان‌بار بود، بايد با حضور تمام سناتورها برگزار مي‌شد».

واکنش عربستان؛ دوستي ما با آمريکا قدمت 80 ساله دارد!
عربستان پس از طرح دوباره اتهامات عليه محمد بن سلمان، وليعهد اين کشور در پرونده قتل جمال خاشقجي از سوي اعضاي مجلس سناي آمريکا و انتشار گزارشي از طرف آژانس اطلاعات مرکزي آمريکا (سي.آي.اي)، بار ديگر تمامي اتهامات عليه او را رد کرد.
به گزارش شبکه خبري سي.ان.ان عربي، پس از گزارش جينا هاسپل، رئيس سيا درباره پرونده قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار عربستاني در استانبول، تعدادي از سناتورهاي آمريکايي بيشتر متقاعد شدند که بن سلمان در قتل خاشقجي دست داشته است، آنها تاکيد کردند که عربستان ديگر شريک مورد اطميناني براي آمريکا نيست.
فاطمه باعشن، سخنگوي سفارت عربستان در واشنگتن توييت کرد، وليعهد در هيچ زماني با هيچ مسؤول عربستاني درباره آزار رساندن به خاشقجي تماسي نداشته است، ما قاطعانه هرگونه اتهامي درباره ارتباط بن سلمان با اين حادثه هولناک را رد مي‌کنيم.
باعشن افزود: عربستان در رسيدگي به اين اشتباه فاجعه‌بار و محاکمه مسؤولان آن و نيز اتخاذ اقداماتي اصلاحي جهت تضمين عدم تکرار چنين فاجعه‌اي صريح بود.
سخنگوي سفارت عربستان در واشنگتن تاکيد کرد: روابط آمريکا و عربستان به 80 سال قبل بازمي‌گردد و اين روابط در مقابل طوفان‌هاي متعددي مقاومت کرده است، ما به حفظ اين روابط دوجانبه براي برقراري ثبات منطقه‌اي و ديگر اهداف مشترک پايبنديم.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار