۰
تاریخ انتشار
جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۲
کد مطلب : ۱۷۸۴۴

گاردین: سال 2018، پیروزی ایران و شکست عربستان

گاردین: سال 2018، پیروزی ایران و شکست عربستان

روزنامه گاردین نوشت:
🔺سال 2018 در حالی به پایان می‌رسد که عربستان در اکثر زمینه‌ها مانند جنگ یمن، پرونده قتل خاشقچی با شکست تمام روبرو بوده و در مقابل ایران توانسته پیروزی‌های متعدد در سوریه،عراق و لبنان کسب کند.

🔺با نگاهی به عربستان در سال 2018 می‌توان به‌خوبی مشاهده کرد که شاهزاده‌ای جوان (محمد بن سلمان) باسابقه نه چندان در حوزه سیاست و اقتصاد با حمایت دونالد ترامپ دست به اقدامات اصلاحاتی زد که هیچ ثمره‌ای جز ادامه خشونت و خونریزی در منطقه خاورمیانه نداشته است.

🔺محمد بن سلمان با قتل روزنامه نگار منتقد حاکمیت (جمال خاشقجی) نه تنها نشان داد که هیچ تجربه‌ای در ایجاد هم بستگی میان کشورهای منطقه ندارد بلکه تنها در اتحاد مخالفین خود مهارت خاصی دارد. در حقیقت باید گفت، قتل ناگهانی جمال خاشقجی ضربه محکمی به حاکمیت آل سعود در منطقه و در سطح جهانی وارد کرد.

🔺بن سلمان حتی در ادامه جنگ چند ساله یمن ناموفق بوده و با ادامه خونریزی مردم بی‌گناه یمن و قتل خاشقجی سنای آمریکا متقاعد شد تا در سال آینده از حمایت ریاض در جنگ یمن خودداری کند.

🔺شکست در محاصره قطر نیز دیگر پروژه ناموفق شاهزاده جوان است که نتیجه‌ای جز عقب نشینی توسط عربستان نداشته است. یک سال پس از محاصره کامل قطر، تمام گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد نه تنها این کشور کوچک با هیچ مشکل اقتصادی و مالی مواجه نشده، بلکه موقعیت ژئوپلیتیک آن نیز بهبود یافته است.

🔺در بیروت، حزب الله کاملاً در شکست پروژه‌های نفوذی عربستان در دولت لبنان و عراق موفق بوده و اجازه نداده تا نیروهای سعودی در وزارت خانه‌های دفاع و کشور حضور داشته باشند.

🔺باید اذعان کرد که اتحاد میان سه کشور ترکیه، ایران و روسیه نشان داد که این کشورها به‌خوبی توانسته‌اند در مقابل ائتلاف عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی در حوزه سوریه با پیروزی همراه شوند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار