۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۸
کد مطلب : ۱۸۵۹۸

شمخانی: در سفر اخیرم، آمریکایی ها دوبار برای مذاکره پیام دادند

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: آمریکایی ها در سفر اخیر من به افغانستان دوبار برای مذاکره پیام دادند و دروغ می‌گویند که ما برای مذاکره به آنها پیام می‌دهیم.
به گزارش بیان ما به نقل از پارسینه، امیر شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، صبح امروز در همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا طی سخنانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران سه سیاست ثابت در جهت ثبات سازی دارد اما در این جا لازم است نکته‌ای را عرض کنم. دشمن نام اقدامات خود را اقدامات بشر دوستانه می‌گذارد اما وقتی به ما و دیگران می‌رسند، بحث صدور انقلاب و هدر رفت منابع ملی را مطرح می‌کنند. اگر ملت آزاده‌ای مشابه همان اقدامات را انجام دهد، متهم می‌شود اما سیاست جمهوری اسلامی همیشه امنیت دسته جمعی بوده و مخالفت با تغییر مرزها رکن دوم و مخالفت شدید با حضور نیروهای فرا منطقه‌ای رکن سوم این سیاست است. 
شمخانی همچنین گفت: امروز جهان غرب دچار دشواری هایی است مانند ماجرای جلیقه زردها در فرانسه که بروز عینی پیدا کرده است. خروج‌ آمریکا از سوریه و عراق خبر یک آینده تاریک برای آمریکا را دارد. امروز روندی بر ضد بی ثبات سازان در منطقه ما آغاز شده است که به نوعی یک خروج اجباری برای آمریکا است. امروز آمریکایی‌ها حرف از خروج از افغانستان می‌زنند و این در صورتی است که هیچ یک از مولفه های امنیت در افغانستان را محقق نکرده است.  
وی به سه سیاست ثابت در جهت ثبات سازی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: دشمن نام اقدامات خود را اقدامات بشر دوستانه می‌گذارد، اما وقتی به ما و دیگران می‌رسند، بحث صدور انقلاب و هدر رفت منابع ملی را مطرح می‌کنند.دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: اگر ملت آزاده‌ای مشابه همان اقدامات را انجام دهد، متهم می‌شود، اما سیاست جمهوری اسلامی همیشه امنیت دسته جمعی بوده و مخالفت با تغییر مرز‌ها رکن دوم و مخالفت شدید با حضور نیرو‌های فرا منطقه‌ای رکن سوم این سیاست است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: آمریکا نقشی در براندازی داعش در سوریه نداشته و این کشور در راهبرد خود در سوریه شکست خورد و در حال حاضر منطقه شرق فرات با یک تناقض روبرو است و این شرایط چاره‌ای جز خروج را به آمریکا دیکته نمی‌کند.شمخانی با یادآوری این که داعش حاکمیت خود بر عراق را ازدست داده است، تاکید کرد: در این کشور یک حاکمیت یکپارچه شکل گرفت و یک هماهنگی بین اقوام مختلف عراقی دیده می‌شود.
وی ادامه داد: در عراق یک ارتش و حشد الشعبی برای امنیت وجود دارد؛ حتی فرماندهان عراقی از شرکت در جشن کریسمس در پادگان آمریکایی‌ها خودداری کردند. امروز جنایات آمریکا در ذهن مردم منطقه ثبت شده و آن‌ها چاره‌ای جز خروج از منطقه ندارند.دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان این که آمریکایی‌ها دست از ایران هراسی و آدمکشی برنخواهند داشت و درحال تجربه واقعیت تلخی در منطقه هستند، تصریح کرد: به خاطر این پیروزی ملت ایران باید جشن مفصلی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب بگیرند. امروز ایران در توسعه نفوذ تبدیل به یک منطقه شده و ملت ایران رسالت تاریخی خود را به درستی اجرا کرد.
شمخانی با بیان این که امروز دشمنان قادر به اجرای اقدام سخت علیه ایران نیستند، تاکید کرد: آن‌ها بی دلیل ما را تحریم می‌کنند و‌ای کاش در این باره هم راهبرد صحیحی اتخاذ می‌کردند.وی یادآور شد: هدف آن‌ها در زمان اوباما این بود که تمام پیچ و مهره‌های صنعت هسته‌ای ما را باز کنند. آن‌ها به دلیل ناکارآمد بودن تحریم‌ها و عدم توانایی در اقدام نظامی با ما مذاکره کردند. البته آن‌ها می‌دانند ایرانی‌های اهل مذاکره با آدم بی منطق نیستند و بعد از برجام هم بی اعتمادی به آن‌ها بار دیگر ثابت شد. ترامپ از تعهدات آمریکا در برجام و توافقنانه‌های سازمان ملل عبور کرد.
شمخانی با بیان این که امروز «جان بولتون» بر مبنای بولتن‌های منافقین تصمیم گیری می‌کند، گفت: این برای حکومتی که ادعا دارد، زشت است که بولتن‌هایی برای جلوگیری از ریزش نیرو توسط منافقین تهیه می‌شود، مبنای تصمیم‌گیری راهبردی علیه ایران قرار دهد.وی ادامه داد: در مورد اسراییل هم وضع به همین صورت است و آن‌ها بر مبنای بولتن‌های غلط تصمیم‌گیری‌های راهبردی در مورد ایران می‌گیرند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خطاب به جان بولتون تاکید کرد: لااقل واژه‌های بولتن منافقین را عوض کنید و عین همان جملات را در سند امنیت ملی خود وارد نکنید. مردم ما در سال ۲۰۱۸ در سایه راهبرد سیاست ثبات سازی که رهبر انقلاب شکل داده است با اقتدار ایستاده است و امروز از سوریه تا دریای سرخ و مدیترانه محل حضور ملت‌های آزاده منطقه شده است.شمخانی یادآور شد: در سال ۲۰۱۹ خروج اجباری آمریکا از منطقه ما کلید می‌خورد و در آینده آن‌ها مجبور می‌شوند، مسیر خروج خود از خلیج فارس را آغاز کنند.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار