عبدالملکی در اصفهان:

فتنه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به کشور ضرر زد/ تحریم نمی‌تواند ایران را فلج کند

20 دی 1397 ساعت 17:34

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه جریان فتنه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به کشور ضرر زد، گفت: اقتصاد ایران بزرگ و پرظرفیت است و مردم ایران پرتوان، پرتلاش و خلاق بوده و تحریم خارجی نمی‌تواند کشور را فلج کند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الله عبدالملکی پیش از ظهر امروز در همایش اقتصادی که در دانشگاه آزاد اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: راه حل ما در هر صورت اقتصاد مقاومتی است، اقتصاد مقاومتی تعریفی جهانی دارد و این اقتصاد در هر صورت به اهداف خود می‌رسد.� اقتصاد غیرمقاومتی زمانی که به مانع می‌خورد از هدفش کوتاه می‌آید، در هر کشوری اقتصاد مقاومتی از اهداف آغاز می‌شود، که اهداف آن استقلال اقتصادی، رفاه عمومی و پیشرفت است.

وی افزود: استقلال اقتصادی به‌معنای خود‌کفایی نیست و ما در اقتصاد مقاومتی خودکفایی فقط در کالاهای اساسی داریم و استقلال اقتصادی به معنای تعامل از موضع قدرت است، رهبر معظم انقلاب در رابطه با پیشرفت می‌گوید ایرانی را بسازید که هر کس از بیرون نگاه کرد اعجاز پیشرفت انقلاب اسلامی را ببیند.
کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: ما در هر 3 مورد پیشرفت‌های خوبی در انقلاب اسلامی داشته‌ایم، در باب استقلال اقتصادی مسئله وابستگی به فروش نفت خام یکی از شاخص‌هاست و وابستگی ما به فروش نفت خام یک نهم شده است، 90 درصد مواد غذایی کشور در ابتدای انقلاب از خارج از کشور بود و هم اکنون معکوس شده است.
وی تصریح کرد: بر اساس آمار بانک جهانی تولید ملی ایران با دلار استاندارد بین‌المللی که یک هزار و 640 میلیارد دلار است، در حالی که جمعیت ما نسبت به ابتدای انقلاب یک سوم افزایش داشته است، بخش عمده‌ای از این مسائل صنعتی و کشاورزی است، شاخص دیگر در رفاه عمومی شکاف طبقاتی است که ضریب جینی از 5 دهم به زیر 4 دهم تغییر کرده است.
عبدالملکی بیان کرد: فقر مطلق از 46 درصد در سال 56 به کمتر از یک درصد کاهش پیدا کرده، در همه این موارد عقب ماندگی‌های بسیاری داریم، در استقلال اقتصادی ما وابستگی به فروش نفت خام کاهش یافته اما اگر خبر بیاید همین 1.5 میلیون نفت را هم نمی‌توانیم بفروشیم نیمی از مسئولان سکته می‌کنند.
وی گفت: بیش از 70 درصد مردم ما تحت فشار جدی هستند و در برخی صنایع مانند خودرو هنوز در خور مردم ایران نبوده، زمانی که از مسئولان و کارشناسان سؤال می‌شود تنها یک جواب مطرح می‌شود، ما موانعی داشتیم که آن را در لفظ تحریم‌ خلاصه می‌کنیم.
80 درصد تحریم‌ها داخلی است
کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: واقعیت تحریم آن‌طور که باید درک نشده و 80 درصد تحریم‌های ما داخلی است و کمتر درباره این مسئله صحبت شده، 20 درصد تحریم خارجی باید فراموش شود و آن‌قدر در بوق آن دمیده شده که قبول نداریم در داخل مشکلات داریم.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی می‌گوید باید کاری کنیم به اهدافمان برسیم، در اقتصاد مقاومتی گفته شده باید تحریم‌های داخلی را از بین ببریم و آن 100 درصد در اختیار خودمان بوده و اگر تحریم‌های داخلی از بین رفت به طور خودکار تحریم‌های خارجی از بین می‌رود.
عبدالملکی خاطرنشان کرد: تحریم‌های خارجی برخلاف تصور مردم برای غربی‌ها هزینه بسیاری دارد، از نظر غرب مسئله تحریم خارجی به نوعی تیر خلاص تحریم‌های داخلی است، آمریکا‌ و غرب مشکلشان با ما تمدن اسلامی است، جریان غرب‌گرای داخل کشور به همراه کارشناسان خارجی‌، جنگ تمدن اسلامی و تمدن غرب را مبنای تعارض آمریکا و انقلاب اسلامی می‌دانند.
وی گفت: این 2 تمدن چند قرن است که با یکدیگر درگیر بوده و در جریان انقلاب اسلامی این مسائل تشدید شده، در جبهه مقابل نوک پیکان غرب آمریکاست و می‌گویند نباید بگذاریم که این تمدن دست و پا بگیرد، این چارچوب رویارویی آمریکا با انقلاب اسلامی است، اروپا نیز در آن جبهه است.
استفاده از منابع کشور با الگوی اقتصاد مقاومتی ما تبدیل را یک قدرت اقتصادی می‌کند
عبدالملکی اظهار داشت: باید تأسف خورد برای افراد کوته فکری که فکر می‌کنند اروپا با آمریکا نیست، در مطالعات تمدنی کشوری یا ملتی که بخواهد تمدن جدید بنا کند باید در 3 رکن فرهنگ، علم و اقتصاد را داشته باشد و در انقلاب اسلامی شاهد قدرت گیری علم و فرهنگ هستیم و در بعد فرهنگی مهم‌ترین ادعای ما مسئله اسلام هراسی است که 20 سال اخیر در دنیا مطرح می‌شود.
وی افزود: پس از انقلاب اسلامی در ایران اسلام به شکلی دیگر در حال نمود کردن در دنیاست، از نظر علمی هم پیش‌بینی غربی این است که ایران می‌تواند جز قدرت علمی دنیا باشد، ما به آن قله‌های علمی می‌رسیم اما در اقتصاد به یک علامت سؤال می‌رسند.
کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: در انقلاب اسلامی علی رغم پیشرفتی که در اقتصاد داشتیم اما انقلاب نکرده‌ایم و اتفاقات رخ داده تغییراتی چشم‌گیر است، بر اساس پیش‌بینی‌های بین‌المللی جایگاه اقتصادی ایران مطلوب نبوده اما آن‌ها خیالشان راحت نیست و اگر انقلاب اسلامی پا نگیرد تمدن اسلامی نیز منتفی است.
وی تصریح کرد: اگر از منابع موجود در کشور به صورت مطلوب با الگوی اقتصاد مقاومتی استفاده شود ایران می‌تواند در جهان نیز قدرت اقتصادی شود، اینکه ایران می‌تواند جز اقتصادهای نوظهور دنیا باشد اذعان داخل و خارج است، انقلاب اسلامی در بنا کردن سومین رکن تمدن اسلامی توانمند بوده و قادر به انجام این کار است.
عبدالملکی بیان کرد: در جنگ اقتصاد ما نباید بگذاریم تیر آخر را بزنند تا تمدن اسلامی طی 10 سال آینده شکل بگیرد، تا زمانی که این جنگ اقتصادی برقرار است، هدف آمریکا از تحریم مذاکره بود� تا موتور محرکه‌های ایران را بگیرد.
وی گفت: درباره تحریم‌های خارجی صحبت بسیاری شده و مسئله از این تحریم‌ها شروع می‌شود و از سال 89 دشمن تأکید جدی بر تحریم‌ها دارد که مسئله نخست آن بیداری اسلامی بوده و دومین مسئله فتنه 88 بود که دیدند انقلاب اسلامی آماده سقوط است و رهبر معظم انقلاب درباره جرم فتنه‌گران فرمودند که آن‌ها کشور را تا لبه پرتگاه بردند.
هدف آمریکا از تحریم ایجاد بیکاری شدید، تورم و قحطی است
کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: مهم‌تر از سران فتنه، ساکتان فتنه هستند، کسانی که در ارتباط با فتنه سکوت کردند و شاید به این مسئله راضی بودند، دشمن اعتقاد داشت باید کاری کند که مردم ایران دیگر انقلاب اسلامی را پشتیبانی نکنند و به همین دلیل ما را تحریم کردند.
وی افزود: هدف آمریکا از تحریم بیکاری شدید، تورم شدید و قحطی است، سؤال اصلی این بود که آیا تحریم‌های غربی قدرت فلج کردن زندگی مردم را دارند، که اقتصاددان‌های غربی در پاسخ این سؤال گفته‌اند اقتصاد ایران بزرگ و پرظرفیت است و مردم ایران پرتوان، پرتلاش و خلاق هستند و تحریم خارجی نمی‌تواند کشور را فلج کند.
عبدالملکی خاطرنشان کرد: مردم ایران انسان‌های پرتلاش و نخبه‌ای هستند که تنبلی می‌کنند و اگر مانند زمان 8 سال دفاع مقدس ظهور و بروز داشتند مسائل خارجی نمی‌تواند ما را فلج کند، به همین دلیل دست بر روی تحریم‌های داخلی گذاشتند، اقتصاد ایران مانند پهلوانی قدرتمند اما مریض است.
وی تصریح کرد: 2 راه حل در این مسیر وجود دارد که ابتدا مذاکره است و از ما امتیاز می‌گیرد و در پایان اقتصاد را نابود می‌کند، آمریکا خیال می‌کند اقتصاد ایران در حالت کماست اما اشتباه آن‌ها نیز همین است و اقتصاد مریض اما در حالت کما نیست. دشمن ما فقط خارجی یا جریان غرب‌گرای داخلی نیست بلکه بخشی از آن‌ها افرادی هستند که صحبت‌های ناامید کننده بر زبان می‌آورند.
کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: آمریکا و غرب دنبال این است که تورم و بیکاری معیشت مردم را فلج کند، بخش بسیاری از تولیدکننده‌های داخلی با افزایش قیمت بی‌رویه مشکلات اقتصادی را به وجود می‌آورند در صورتی که در مواد خام تنها افزایش قیمت 15 درصدی داشته‌ایم.
وی تصریح کرد: به 3 دلیل برخی مردم اقتصاد خودمان را تحریم می‌کنند، تحت تأثیر تبلیغات قرار گرفتن، برند گرایی و غفلت 3 دلیل اصلی بوده و حدود 100 هزار میلیارد تومان ضرر به اقتصاد داخل وارد می‌شود.
عبدالملکی بیان کرد: مدیری که فاسد است چگونه قصد پیشرفت کشور را دارد، والدین باید فرزندان خود را به درستی تربیت کند و تربیت یک فرد از 4 سالگی آغاز می‌شود و فرزندان باید اقتصادی و کارآفرین به وجود آیند.
وی گفت: بزرگ‌ترین تحریم اقتصاد فتنه 88 بود و 95 درصد تحریم‌ها پس از فتنه 88 بوده و دومین خسارت کاهش سرمایه‌گذاری کشور است و در یک فضای ناآرام اقتصادی سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد، جریان فتنه بیش از 100 میلیارد دلار به کشور ضرر زد.
اقتصادی مقاومتی به معنای رفع تحریم‌های داخلی است
کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی تحریم‌های داخلی را رفع کنیم، بخشی از این تحریم با فرهنگ‌سازی درست می‌شود، به مردم بیاموزیم که کالای با کیفیت داخلی را بخرند و در ارتباط با کالای بی‌کیفیت از تولیدکننده کالای بی‌کیفیت مطالبه کالای با کیفیت داشته باشیم.
عبدالملکی افزود: دومین ابزار دشمن در جنگ اقتصادی نفوذ بوده، نخستین جمله نفوذ "نمی‌توانیم" است و می‌گوید که به غرب تکیه کنید، هرگاه نمی‌توانیم و غرب به زبان آمد به معنای نفوذ است. هرم اقتصاد مقاومتی از پایین شکل می‌گیرد ابتدا باید از اقتصاد خانواده آغاز شود و پس از گذر از اقتصاد محله، منطقه و ملی به اقتصاد جهانی می‌رسد اما در اقتصاد جهانی این مسئله معکوس است، در مسئله تحریم‌ها مهم‌ترین فشار روی خانواده است.
وی تصریح کرد: سیاست 24 گانه اقتصاد مقاومتی ناظر بر این است تا طبقات مختلف هرم اقتصاد مقاومتی را شرح دهد، اگر یک شبکه بین‌المللی اقتصاد مقاومتی تشکیل شود بسیاری از کشورها به آن می‌پیوندند و اقتصاد لیبرال در دنیا رو به سقوط می‌رود.
کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: تورم در کشور با افزایش قیمت دلار رو به افزایش رفت و قیمت طلا و قیمت ارز بر اساس تورم القایی به همه بازارها القا شد، تغییرات قیمت در بازار برای افزایش دلار به 2 دلیل بود� که افزایش نسبی هزینه تولید است اما مسئله اصلی در این زمینه "توهم" افزایش قیمت‌هاست که این توهم سبب افزایش واقعی قیمت می‌شود.
وی گفت: ریشه‌های این توهم به دلیل بیان خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌ها و و تحریم‌های جدید است، ترامپ در عین امضاء تعلیق تحریم‌ها، خبر خروج آمریکا از برجام را مطرح کرد، ریشه‌های واقعی معضل اقتصاد ابتدا در دلاریزه بودن اقتصاد ماست.


کد مطلب: 18754

آدرس مطلب: http://www.bayanema.ir/news/18754/فتنه-بیش-۱۰۰-میلیارد-دلار-کشور-ضرر-زد-تحریم-نمی-تواند-ایران-فلج-کند

بيان ما
  http://www.bayanema.ir