۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۴
کد مطلب : ۱۹۱۶۹

تازه‌ترین اطلاعات درباره وضعیت خبرنگار بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی


معاون برون‌مرزی رسانه ملی در کنفرانس خبری امروز در شبکه پرس‌تی‌وی درباره آخرین وضعیت خبرنگار بازداشت‌شده پرس تی‌وی در آمریکا و پیگیری‌های مقامات ایرانی گزارش داد.تازه‌ترین اطلاعات درباره وضعیت خبرنگار بازداشت شده پرس‌تی‌وی
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، پیمان جبلی امروز ساعت 15 در کنفرانسی خبری در شبکه پرس‌تی‌وی به ابعاد گوناگون رفتار غیرقانونی آمریکا در بازداشت بی‌دلیل خبرنگار این شبکه پرداخت. مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی‌وی که در سفر به آمریکا، بدون هیچ دلیل مشخصی، بازداشت شده و در شرایط نامناسبی به‌سر می‌برد. ملانی فرانکلین، مجری آمریکایی‌الاصل این شبکه که پس از مسلمان شدن، نام مرضیه هاشمی را برگزید، توسط مأموران در واشنگتن دی‌سی بازداشت شده و تاکنون هیچ اتهامی به‌صورت رسمی علیه وی مطرح نشده است.
پیمان جبلی معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما در این باره تصریح کرد: بامداد امروز متوجه شدیم هاشمی از روز یکشنبه در بازداشت غیرقانونی آمریکا بوده و بدون تفهیم اتهام به زندان منتقل شده و تا امروز به وی دسترسی تماس با خانواده داده نشده است. بامداد امروز در تماسی با خانواده از رفتارهای غیر قانونی و انسانی مأموران آمریکایی‌ با خود گفته است.
جبلی تأکید کرد: اگر اتفاقی برای مرضیه هاشمی بیفتد مسئول اصلی این جنایت بزرگ، آمریکاییها هستند. بی‌احترامی به حجاب و عقیده یک زن مسلمان یک توهین بزرگ به همه مسلمانان است. در نظر نگرفتن انسانیت در رابطه با این خبرنگار نشان می‌دهد که رفتار انسانی و حقوق بشری آمریکایی‌ها چقدر دچار تناقض است. امیدواریم هرچه زودتر در آینده‌ای نزدیک این بازداشت غیرقانونی پایان پذیرد، چون برای ملاقات با برادر سرطانی‌شان به آمریکا رفته‌اند و قرار بود هفته آینده در پرس‌تی‌وی کنار ما باشند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا ماجرای بازداشت وی ربطی به مستند جشنواره عمار دارد، گفت: در مستندهای تولیدی وی انتقاد صریح از رویکرد اسلام‌هراسی و انتقاد از رژیم صهیونیستی وجود دارد.
معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما خاطرنشان کرد: مرضیه هاشمی همیشه منتظر یک اتفاق بود و  همیشه در این مسیرهای سخت حاضر به مقاومت و پایداری بود. مسئله مرضیه هاشمی مسئله بشریت و رسانه است. خبرنگار، مسلمان و سیاه‌پوست بودن او، باید افکار عمومی جهان را به حرکت وادار کند. امیدوارم هرچه زودتر آمریکایی‌ها دلیل دستگیری این خبرنگار خانم را هرچه زودتر اعلام کنند.
وی با اشاره به پیگیری‌های مقامات ایرانی و احتمال بازداشت طولانی‌مدت وی گفت: این یک افتضاح بزرگ در حقوق بشر آمریکاست و این تناقض‌ها را پررنگ می‌کند که چقدر جنایت می‌کنند. امیدواریم فشار افکار عمومی و رسانه‌ها زمینه آزادی وی را فراهم کند.
جبلی با اشاره به تحت نظر بودن فرزند مرضیه هاشمی، گفت: علاوه بر اینکه مرضیه هاشمی تفهیم اتهام نشده پسرش رضا هاشمی هم تحت نظر پلیس آمریکاست اما او هم تفهیم اتهام نشده است و دادگاه رضا هاشمی هم معلوم نیست چه‌زمانی برگزار شود. امیدوارم مؤسسات و نهادهای حمایت‌کننده و حقوق بشر رسانه‌ای وارد عمل شوند و جلوی این جنایت‌های غیرانسانی و عوام‌فریبی‌های آمریکایی‌ها  بایستند. این افتضاح بزرگ رسانه‌ای را فریاد کنند تا همه دنیا بدانند آمریکا با یک رسانه‌ای مسلمان و یک مادر سیاه‌پوست آمریکایی چه کرده است.
در ادامه بیانیه رسمی معاونت برون‌مرزی سازمان صدا و سیما قرائت شد:
براساس اطلاعات واصله مرضیه هاشمی گوینده، خبرنگار و مستندساز شبکه پرس‌تی‌.وی از چند روز گذشته توسط پلیس اف.بی.آی. بدون تفهیم اتهام بازداشت، زندانی و در معرض فشار روحی و جسمی قرار گرفته است.
معاونت برون‌مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قویاً اعتراض خود را نسبت به دستگیری توأم با خشونت مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) که متولد آمریکا بوده و هم‌اکنون به‌عنوان گوینده خبری در شبکه پرس‌تی‌وی فعالیت می‌کند اعلام می‌دارد. خانم هاشمی به‌عنوان یک خبرنگار بین‌المللی و در کسوت یک بانوی سیاه‌پوست مسلمان و همچنین یک مادر و مادربزرگ با هدف ملاقات خانواده خود همچنین عیادت از برادر خود که دچار سرطان است به آمریکا سفر کرده بود که بدو ورود و بدون هیچ مقدمه‌ای بازداشت شد.
وی در روز یکشنبه 13 ژانویه سال 2019 در فرودگاه سنت‌‌لوئیس‌برت توسط پلیس آمریکا دستگیر شد و توسط اف‌.بی‌.آی. به بازداشتگاه منتقل شد. طبق اظهارات تلفنی که شب گذشته موفق شد با دخترش صحبت کند از همان ابتدای بازداشت با وی رفتار خشونت‌آمیزی شده است به‌گونه‌ای که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 ــ خانم مرضیه هاشمی بدون هیچ گونه تفهیم اتهام بازداشت شده و هیچ توضیحی بابت بازداشت خود دریافت نکرده است، و خود ایشان هم هیچ دلیلی برای بازداشت نمی‌بینند.
2 ــ هیچ یک از اعضای خانواده ایشان تا دو روز پیش خبری از ایشان نداشته و بسیار نگران بودند.
3 ــ به‌محض بازداشت‌، توسط مسئولین زندان غل و زنجیر شده و علی‌رغم اینکه می‌دانستند مسلمان هستند به‌زور، حجاب اسلامی‌شان را برداشته و صرفاً با یک تی‌شرت که دستان ایشان هم کاملاً نمایان و برخلاف قوانین اسلام است در بند عمومی زندان نگهداری شده و از ایشان  عکس گرفتند.
4 ــ علی‌رغم اعتراضات پی‌درپی ایشان متأسفانه مسئولین بازداشتگاه هیچ توجهی به نیازهای دینی ایشان نداشتند.
5 ــ ایشان برای جبران بخشی از محدودیت‌های دینی خود مجبور شدند از تی‌شرت دوم به‌عنوان حجاب استفاده کنند.
6 ــ علی‌رغم اینکه مسلمان هستند و در قوانین اسلامی صرفاً خوردن گوشت حلال مجاز است و این موضوع بر مسئولین بازداشتگاه نیز پوشیده نیست اما فقط گوشت خوک که یک غذای غیراسلامی است برای ایشان آورده و طبعاً ایشان هم از خوردن آن امتناع کرده‌ است، در عین حال تقاضای نان کرده که در اختیار ایشان قرار نداده‌اند. طی روزهای بازداشت تاکنون فقط یک بسته بیسکویت کراکر میل کرده و به دچار ضعف جسمی و روحی شده‌اند و از این حیث سلامتی ایشان به‌شدت به‌خطر افتاده است.
7 ــ با توجه به وضعیت جسمی نامبرده و نداشتن تغذیه مناسب و نیاز به رسیدگی فوری پزشکی، ضروری است تا هرچه زودتر نسبت به رسیدگی عاجل برای درمان ایشان اقدام لازم انجام شود.
8 ــ بدیهی است مسئولیت هرگونه اتفاق و نابسامانی در شرایط جسمی و روحی ایشان و به‌خطر افتادن سلامت ایشان برعهده دولت آمریکا بوده و باید پاسخگو باشند.
لذا ما به‌عنوان بخشی از جامعه رسانه‌ای از تمام رسانه‌های جهان انتظار داریم تا بدون فوت وقت نسبت به انعکاس این موضوع در سطح رسانه‌های بین‌المللی اقدام کنند. ما خواهان آزادی بی‌قیدوشرط فوری خانم مرضیه هاشمی بوده و در حداقل شرایط انتظار می‌رود دولت آمریکا نسبت به این موضوع از ایشان و جامعه رسانه‌ای جهان عذرخواهی کند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار