۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۲
کد مطلب : ۱۹۴۸۲

بهترین روش سرمایه‌گذاری در ایران چیست؟

بهترین روش سرمایه‌گذاری در ایران چیست؟

مطالب آموزشیبهترین روش سرمایه‌گذاری در ایران
اغلب افراد با اهداف مختلف نظیر حفظ ارزش پول، افزایش ثروت و دستیابی به سطح رفاه بالاتر، همواره در پی یافتن گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری هستند. سپرده‌گذاری در بانک، خرید انواع دارایی‌های فیزیکی از قبیل طلا و املاک و خودرو، خرید انواع ارز و دارایی‌های مالی مانند اوراق بهادار، اوراق مشارکت و یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار ازجمله گزینه‌هایی هستند که برای سرمایه‌گذاری وجود دارند؛ اما سؤال اصلی این است که بهترین گزینه سرمایه‌گذاری چیست؟
سپرده بانکی:
در ادبیات مالی و سرمایه‌گذاری، سپرده بانکی هیچ‌گاه گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود. تفاوتی نمی‌کند که شما در کجای این کره خاکی ایستاده‌اید. در یک کشور توسعه‌یافته و یا درحال‌توسعه، شما نمی‌توانید با سپرده‌گذاری در بانک ثروتمند شوید. نرخ سود سپرده بانکی طی ۱۰ سال گذشته به شرح جدول ذیل است:
سال ۱۳۸۷ ۱۳۸۸ ۱۳۸۹ ۱۳۹۰ ۱۳۹۱ ۱۳۹۲ ۱۳۹۳ ۱۳۹۴ ۱۳۹۵ ۱۳۹۶
نرخ ۲۵/%۱۷ ۵/%۱۴ %۱۴ %۲۰ ۲۰% ۲۰% %۲۲ %۲۰ %۱۵ %۱۵
بنابرایناگر شما در ابتدای سال ۱۳۸۷ مبلغ ۱۰ میلیون ریال در سپرده یک‌ساله بانک سپرده‌گذاریکرده بودید در انتهای سال ۱۳۹۶ حدود ۵۱/۲ میلیون ریال دارایی در اختیار داشتید؛ یعنی سرمایه شما طی ۱۰ سال حدود ۵ برابر شده بود.
بازار ارز:
نوسانات و التهابات نرخ ارز طی چند سال اخیر باعث شده تا برخی از سرمایه‌گذاران به فکر سرمایه‌گذاری در این بازار بیفتند. سرمایه‌گذاری در بازار ارز می‌تواند مشابه یک چاقوی دو لبه عمل نماید. بدین معنی که همان‌طور که می‌تواند از یک‌سو موجب حفظ ارزش پول گردد از سوی دیگر می‌تواند در روند اقتصاد کشور خلل وارد کند که در نهایت دود آن به چشم سرمایه‌گذار خواهد رفت. همچنین نوسانات اخیر نشان داد که سرمایه‌گذاری در بازار ارز با ریسک زیادی همراه است که لزوماً منجر به کسب سود نمی‌گردد. نمودار نرخ دلار طی ۱۰ سال اخیر به شکل زیر است:

اگرفروردین ۱۳۸۷ سرمایه ۱۰ میلیون ریالی خود را تبدیل به دلار می‌کردید حدود ۱،۰۸۸ دلارداشتید که ارزش این سرمایه‌گذاری در مهرماه ۱۳۹۷ حدود ۱۶۱/۲ میلیون ریال بود؛ یعنی حدود ۱۶ برابر.
طلا:
طلا از دیرباز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در میان مردم مطرح بوده است. قیمت سکه تمام بهار آزادی که به‌عنوان شاخص بازار طلا در ایران به کار برده می‌شود متأثر از قیمت طلای جهانی و نرخ برابری دلار در ایران است. طی ده سال گذشته تغییرات قیمت سکه تمام بهار آزادی به شرح نمودار زیر بوده است:
درفروردین ۱۳۸۷ شما با ۱۰ میلیون ریال می‌توانستید ۴/۶۶ سکه بخرید که این سرمایه‌گذاری در مهر ۱۳۹۷ حدود ۲۱۱/۵ میلیون ریال ارزش داشت. درواقع سرمایه‌گذاری شما حدود ۲۱ برابر شده بود.

بورس اوراق بهادار
بازارهای مالی علیرغم اینکه بهترین بازارهای سرمایه‌گذاری برای سلامت اقتصاد یک کشور بوده و همچنین بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند، کمتر در میان مردم کشور ایران شناخته شده و آن‌گونه که شایسته است، از توسعه و ترویج برخوردار نبوده است.

هرچند که به دلیل تورش در محاسبه و محاسباتخاص شاخص کل، نام بردن از شاخص کل برای مقایسه بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاریچندان درست به نظر نمی‌رسد اما شاخص کل نماگر اصلی بازار سرمایه است و به همین جهت ناگزیر از این شاخص استفاده می‌شود. بررسی شاخص بورس طی ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهدکه یک سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون ریالی طی این ۱۰ سال حدود ۱۸/۵ برابر شده است.
این‌طور که به نظر می‌رسد طلا سرمایه‌گذاری سودمندتری نسبت به بورس به نظر می‌رسد؛ اما اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنیم ممکن از داستان قدری متفاوت باشد. زمانی که شما در بازار ارز، طلا، مسکن و یا بازارهای دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنید تنها یک ابزار در اختیار دارید و گاهی محدودیت‌ها اجازه سرمایه‌گذاری مناسب با شرایط شما را فراهم نمی‌کند. به‌طور مثال محدودیت‌های قانونی و نظارت نهادهای مختلف بر بازار ارز ممکن است سرمایه‌گذاری در این بازار را با کمی دردسر همراه کند. سرمایه‌گذاری در بازار طلا نیز از این محدودیت‌ها بی‌بهره نیست، ریسک نگهداری طلای فیزیکی و اهرم بالای قراردادهای آتی طلا باعث می‌شود تا گزینه‌های زیادی برای مانور دادن در سرمایه‌گذاری در اختیار سرمایه‌گذاران نباشد؛ اما در بازار سرمایه قضیه فرق می‌کند.
در بازار سرمایه گزینه‌های در دسترس سرمایه‌گذاران زیاد است به‌طوری‌که هر کس متناسب با میزان سرمایه، نیازهای نقدی آتی، میزان ریسک‌پذیری و ویژگی‌های خاص خود می‌تواند سبدی از دارایی‌ها را در اختیار داشته باشد. ابزاری‌های متنوعی که در بازار سرمایه هستند حتی امکان ورود غیرمستقیم و ایمن‌تر به بازارهای موازی نظیر طلا، ارز، مسکن و … را نیز مهیا می‌کنند. از سوی دیگر اگرچه ممکن است شاخص کل در مقایسه با بازار طلا از بازدهی پایین‌تری برخوردار باشد اما با کمی محاسبه و دقت می‌توان سبدی از دارایی‌ها را انتخاب کرد که بازدهی بسیار بیشتر از شاخص برای سرمایه‌گذار به ارمغان بیاورند.
بنابراین بازار سرمایه به‌عنوان یکی از بهترین بازارهای سرمایه‌گذاری مطرح می‌شود؛ اما علیرغم پتانسیل‌های بسیار بالای این بازار، بسیاری از سرمایه‌گذاران و عموم مردم از آشنایی با این بازار بی‌بهره‌اند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار