۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب : ۱۹۹۳۱

مراقب آدرس غلط فرانسوي ها باشيم! /حنيف غفاري

مراقب آدرس غلط فرانسوي ها باشيم!
حنيف غفاري
کاخ اليزه همچنان به بازي مستقيم خود در زمين ايالات متحده آمريکا ادامه مي دهد. اخيرا "برونو لومر"وزير اقتصاد فرانسه با بيان اينکه ساز و کار ويژه پرداخت اروپا و ايران ظرف روزهاي آينده ثبت مي‌شود، گفت اروپا بايد به واشنگتن نشان دهد توان ايستادگي در برابر تحريم‌هاي يکجانبه را دارد.در اين خصوص نکاتي وجود دارد که نمي توان به سادگي از کنار آنها گذشت:
نخست اينکه "ثبت ساز و کار ويژه مالي اروپا" هرگز مترادف با اجرايي شدن آن  نيست . چنانچه مقامات اروپايي اعلام کرده اند، در اين خصوص همچنان ابهاماتي وجود دارد که از سوي اتحاديه اروپا برطرف نشده است! همچنين در خصوص ضمانت اجرايي اين ساز و کار نيز ترديدهاي اساسي وجود دارد.از اين رو "ثبت ساز و کار ويژه مالي اروپا"، آن هم پس از ماه‌ها تاخير عامدانه، نمي‌تواند به معناي عمل اروپا به تعهدات حداقلي خود در قبال برجام و ايران باشد. 
نکته دوم مربوط به مواضع دوگانه مقامات فرانسوي در قبال ايران است. مقامات کاخ اليزه از يک سو جمهوري اسلامي ايران را نسبت به وضع تحريم‌هاي بيشتر و سخت تر در قبال فعاليت‌هاي موشکي کشورمان تهديد کرده و از سوي ديگر، سعي در بزرگنمايي موضوع ثبت کانال مالي اروپا دارند! اين خود به معناي مخابره آدرسي غلط از سوي مقامات کاخ اليزه است. نبايد فراموش کرد که مقامات فرانسوي از ابتداي سال 2017 ميلادي، به ايالات متحده آمريکا و رژيم صهيونيستي در خصوص "مهار موشکي ايران" تعهد داده اند. 
طرح مکرر موضوع "تحديد توان موشکي ايران " و " مغايرت فعاليت‌هاي موشکي ايران با قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد" در همين راستا قابل تحليل و ارزيابي است. امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه نخستين بازيگر اروپايي بود که موضوع مهار موشکي ايران و لزوم مذاکره با ايران در اين خصوص را صراحتا مطرح کرد. بعدها اين خواسته بارها از سوي ژان ايو لودريان وزير امور خارجه فرانسه تکرار شد. در حال حاضر و در آستانه "ثبت ساز و کار ويژه مالي اروپا " نيز اين موضوع از سوي مقامات کاخ اليزه تکرار شده است. 
نکته سوم، به مواجهه دستگاه ديپلماسي کشورمان با بازي پارادوکسيکال و البته هدفمند فرانسوي ها مربوط مي شود.واقعيت امر اين است که مقامات دولت ماكرون علي رغم سخنان ظاهرا زيبايي که در خصوص استقلال از آمريکا و صيانت از برجام به ميان مي آورد، بازي مشترک و طولاني مدتي را با دولت ترامپ در تقابل با کشورمان طراحي و اجرا کرده اند. رصد هوشمندانه بازي برجامي و موشکي فرانسوي ها  در برهه فعلي يک الزام محسوب مي شود. بديهي است که دستگاه ديپلماسي کشورمان بايد در اين خصوص واکنش قاطعانه اي از خود نشان دهد.نبايد فراموش کرد که دولت فرانسه علي رغم خروج دونالد ترامپ از برجام، همچنان به تعهدات پشت پرده خود به تل آويو و واشنگتن در مهار فعاليت‌هاي موشکي و تقابل با برنامه‌هاي منطقه ايران پايبند مانده است. همين مسئله، نشان از بازي مستمر  و البته ناشيانه اي دارد که از سوي ماکرون و لودريان دنبال 
مي‌شود. در اين معادله لازم است ميان "اختلافات سطحي آمريکا و فرانسه " و " تقابل مطلق فرانسه و ايران "نوعي تفکيک هوشمندانه قائل شويم . قطعا اين "تفکيک هوشمندانه" مقدمه اي براي مواجهه صحيح و دقيق با دولت فرانسه محسوب مي شود. موضوعي که لازم است مسئولان سياست خارجي کشورمان نسبت به آن توجه لازم را داشته باشند.  
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار