۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴
کد مطلب : ۱۹۹۸۶

قاليباف: علت فساد، بي عرضگي مديران است

قاليباف: علت فساد، بي عرضگي مديران است
محمد باقر قاليباف که در آيين گرامي‌داشت چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران و افتتاحيه انديشکده مطالعات راهبردي گيلان در تالار حکمت دانشگاه گيلان سخن مي گفت با تسليت به مناسبت ايام شهادت حضرت صديقه کبري(س) گفت: خداوند بزرگ را شاکرم که اين توفيق نصيبم شد در استان شهيدپرور گيلان و در دانشگاه گيلان در جمع اساتيد و دانشجويان بسيجي در آستانه چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب حضور داشته باشم.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به موضوع اربعين در فرهنگ ايراني - اسلامي ما گفت: اربعين يک نقطه عطف است و يک حکمت الهي دارد. همين که بعثت پيامبر در چهل سالگي اتفاق مي افتد نشانه تعادل روحي و معنوي و امادگي هاي جسمي و قرار گرفتن در يک نقطه کمال است. از اين جهت بحث چهل سالگي براي ما موضوعيت جدي دارد. از ان طرف نيز بهانه را از دست ما مديران هم مي گيرد که اگر در دهه هاي گذشته مي گفتيم ما انقلابي نوپا و تازه هستيم اما حالا در چهل سالگي نمي توان چنين بهانه هايي بياوريم. ضمن اينکه شخصا معتقدم 
نمي توانيم در مقايسه هايي که انجام مي دهيم نيز خود را به دو دوره قبل و بعد از انقلاب تقسيم کنيم. اين تقسيم  از هر جهت نادرست است. بايد فرزند زمانه خويش باشيم. امروز بايد به دنيايي که در آن زندگي مي کنيم بنگريم .
بايد با نگاه به اينده و در نظر گرفتن فضاي فعلي گذشته مان را بررسي کنيم
وي با بيان اينکه از اين باب چهل سالگي براي ما مهم است که برگرديم و گذشته مان را مرور کنيم، تاکيد کرد: نبايد عقبگرد کنيم اما درس گرفتن و عبرت آموزي بسيار فرهنگ به جايي است و در باورهاي ديني مان هم بر آن تاکيد شده و در قصص انبيا و در قرآن نيز اين مهم امده است. ما هم بايد به گذشته مان نگاه کنيم و از آن درس بگيريم، چه از موفقيت ها و چه از عدم موفقيت هاي مان. اما همه اينها بايد با نگاه به اينده تنظيم شود و در فضايي که امروز در دنيا هست بايد بنگريم. هر نوع نگاه ديگري نوعي عقبگرد است.
ما دست پرورده مکتبي هستيم که مقابل ظلم مي ايستد
نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به حوزه مديريت و کارآمدي اظهار کرد: اگر مقايسه اي هم قرار است بين کشورمان و ديگر کشورها انجام شود بايد با کشورهايي باشد که از نظر ظرفيت وامکانات در يک سطح باشيم. گاهي وقتي کشورمان را با کشورهايي که نه منابع مادي و نه منابع انساني ما را دارند طي اين چهل سال پشت سر گذاشته شده مقايسه مي کنيم مي بينيم در يک جاهايي خوب پيشرفته ايم و در يک جاهايي هم ضعف داريم. البته من لازم مي دانم در اين مقايسه به يک نکته بسيار مهم و اساسي هم اشاره کنم و ان موضوعي است که انقلاب و نظام اسلامي را از ان کشورها مستثني کرده و يکي از چالش هايي که ما بعضا با عزيزان در داخل کشور داريم همين است که اين مبتني بر باورهاي ما و فلسفه وجودي  انقلاب ماست. اين بايد به عنوان يک پارادايم جدي و اساسي مورد توجه واقع شود. يعني وقتي اين مقايسه را انجام مي دهيم بايد بدانيم ان کشورها همپاي سياست هاي استکباري و استعماري و ان نظمي که چه در دوران جنگ سرد و چه بعد از ان در جريان هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، پولي و مالي در سياست هاي بين المللي وجود دارد و دارند پياده مي کنند، پيش رفته و همه ان کشورها به هر دليلي هم جهت ان حرکت مي کنند. البته نمي خواهم بگويم دربست همه ان سياست هاي استعماري را قبول مي کنند اما خط قرمزهايي که انها دارند، خيلي براي شان موضوعيت ندارد. چون در انديشه و تفکر مثل ما نيستند. ما پيرو مکتب الهي و قراني هستيم. ما دست پرورده مکتب اهل بيتي هستيم که در مقابل ظلم موظف به ايستادن هستيم، هم از نظر انساني و هم از نظر اسلامي. نه تنها براي خود و جامعه مان بلکه براي همه جوامع اسلامي و همه انسان ها.
عمل مان ما را پيش مي برد نه شعارمان
قاليباف با تاکيد بر اينکه ما اين فرهنگ را پذيرفتيم که براي خدمت به مردم، براي امت اسلامي و انقلاب اسلامي آماده ايم هزينه بدهيم و ايثار کنيم، تصريح کرد: مهم ترين نقطه تمايز ما با ديگران همين است. حال که اين را پذيرفته ايم بايد توجه کنيم که پس از پيروزي انقلاب و وقتي در قدرت سياسي قرار گرفته ايم آنچه  که ما را پيش مي برد عمل ماست نه حرف و شعار ما. ما اگر دغدغه داريم و مي خواهيم ايثار کنيم بايد به اين بخش توجه کنيم.
مبارزه با آمريکا در سه کلمه کار، کار و کار خلاصه مي شود
وي با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب مبني بر اينکه دشمن اصلي ما آمريکاست اما مبارزه با آمريكا در سه کلمه کار، کار و کار خلاصه مي شود، تاکيد کرد: رهبر معظم انقلاب در اينجا نفرمودند، شعار ، شعار، شعار. هم کار خوب و هم خوب کار کردن هردو مهم است. گاهي ما خوب کار مي کنيم اما کار خوب نمي کنيم. گاهي هم در حوزه برنامه ريزي و فکر خوب برنامه ريزي مي کنيم اما در پياده سازي اش توانمند نيستيم و نتيجه اينها فرقي با هم ندارد.
حوزه و دانشگاه در حوزه ازادي هاي اجتماعي تعيين تکليف کنند
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه خيلي موضوعات در حوزه آزادي هاي اجتماعي داريم که براي آنها تعيين تکليف نکرده ايم گفت: جايي که بايد براي آنها تعيين تکليف کند حوزه و دانشگاه است.
وي با اشاره تجربياتش در حوزه اجرايي بيان کرد: وقتي به نيروي انتظامي رفتم ديدم چند موضوع انجا هست که همه از کنارش رد شده و حلش نکرده اند. فرمانده اسبق نيروي انتظامي کشور با تاکيد بر اينکه ما نظامي مردمي و اسلامي هستيم، خاطرنشان کرد: وقتي من رفتم در پليس کسي اسم پليس را نمي برد و به کار بردن کلمه پليس را ضد ارزش مي دانستند. به هرحال اين به عنوان يک فرهنگ عام است که در حوزه بين الملل جا افتاده است و من هرچه فکر کردم متوجه نشدم چرا اين کلمه ضد ارزش تلقي مي شود.
اولويت خدمات دهي بايد مردم باشند
قاليباف با تاکيد بر اينکه در بدو ورود به نيروي انتظامي به خودم گفتم ما بايد به چه کسي ابتدا خدمات دهيم به مردم يا حاکميت و دولت، گفت: به اين نتيجه رسيدم که بايد اولويت با مردم باشد. حتي براي تقويت حاکميت، اولويت امنيت با مردم است. لذا رويکرد 
تهديد محور را به رويکرد جامعه محور تغيير دادم. بايد اول به مردم خدمات دهيم نه اين که جلوي سفارتخانه يا بخش هاي اداري و دولتي خدمات دهي کنيم. اين بدان معنا نيست که نبايد امنيت آنها را حفظ کنيم بلکه اگر بنا شد از امنيت مردم بکاهيم براي سرويس مضاعف به دولت و حاکميت، اين از عدالت اسلامي و از نگاه جامعه محور مبتني بر فرهنگ اسلامي ما به دور است .
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه ما نمي توانيم تنها به بخشي از جامعه خدمات دهيم، تصريح کرد: نسبت درصد بودجه نيروي انتظامي از بودجه عمومي در دوره مديريت من 2دهم درصد هم کاهش يافت اما همه نيروي انتظامي نوسازي شد هوشمندسازي شد و ... البته برخي به من مي گويند اين کارهايي که قاليباف کرده نئوليبراليستي است مي گويم باشد بگوييد اما اين عين عدالت است.
ظرف 15ماه 110 را در نيروي انتظامي راه انداختم
وي با بيان اينکه برادر عزيز چرا مي گويي نئو ليبراليسم؟ اظهارکرد: وقتي من سامانه 110 را برقرار کردم يعني حتي يک پيرمرد و پيرزن يا يک فردي از يک مکان دورافتاده در هر جغرافيا و از هر قشري است مي تواند سرويس بگيرد. اما وقتي گفتم با کمک شما مي خواهم سامانه اي ايجاد کنم که هر کس رفت به کلانتري متوجه شوم، گفتند قاليباف اين را نگو مگر اينجا يک پادگان است با دو در که مي خواهي اين کار را بکني. اينجا فقط چهار هزار کلانتري دارد. اما ظرف پانزده ماه توانستيم اين کار را انجام بدهيم.
علت فساد، بي عرضگي مديران است
قاليباف ادامه داد: اين مثال ها را زدم تا بدانيم که خيلي از مواردي که امروز در جامعه است معلول است، علت نيستند. مثلا درموضوع فساد ايا فقط بايد راهش برخورد سلبي باشد و قوه قضائيه بيايد با متخلفان برخورد کند؟ معتقدم گرچه اين کار بايد بشود اما تنها راهش اين برخورد سلبي نيست. زيرا فساد خودش معلول است و علتش بي عرضگي مديران است.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه من کوچک همه مديران کشور هستم، خاطرنشان کرد: در فرهنگ اسلامي و فرهنگ اميرالمومنين (ع) داريم که اگر فردي بدون رانت و با تلاش خودش ثروتي صدها ميلياردي جمع کرده که طيب و طاهر هم است، ما  دستش را هم مي بوسيم اما حق ندارد وزير و کارگزار کشور شود. نمي شود صبح پشت ميز اداره باشد و بعد از ظهر پشت ميز شرکتش چرا که اين فرهنگ ليبراليستي و سرمايه داري است. اين فساد ايجاد مي کند.
ناکارامدي مان را گردن کسري بودجه مي اندازيم
قاليباف تصريح کرد: به دليل اين ضعف هايي که وجود دارد مي اييم و بهانه مي گيريم. مي گوييم کسري بودجه داريم. خب چرا داريم؟ اصلا مگر مشکل ما پول است در کشور؟ در ابتداي دهه سوم انقلاب يعني دهه 80 حدود 24ميليارد دلار درآمد کشور بوده است تا زماني که اين درآمد شده 110ميليارد دلار يعني حدود 5 برابر؛ که اگر کشوري که نفت و گاز ندارد بخواهد از مسير توليد و تجارت اين درآمد را کسب کند بايد حداقل 15 برابر اين درآمد گردش مالي داشته باشد تا بتواند چنين سودي کسب کند اما به دليل  انفال و نفتي که وجود دارد ما بدان دست يافتيم. نفتي که هم براي ما فرصت است و هم تهديد، که البته هميشه از بخش تهديدش بهره برديم و هيچ‌وقت از فرصت نتوانسته ايم استفاده کنيم. از قضا هردو گرايش سياسي کشور هم در اين رفت و برگشت نقش 
داشته اند. يعني قسمتي از اين در ابتدا و انتهاي کار هر دو جناح بوده است.
به دليل چالش مديريتي اگر  پول هم فراوان داشته باشيم باز مردم در مضيقه خواهند بود
وي افزود: مي خواهم از موضع انقلاب و مردم سخن بگويم. ان زماني که ما پول بيشتري داشتيم نحوه اداره اقتصاد در کشور بدتر شده و آن وقتي که پول مان کمتر بوده نحوه اداره کشورمان بهتر. هردو جريان نشان دادند ما مشکل‌مان پول نيست. ان جاهايي که بهتر شده هم نه اينکه مديريت بهتر شده، نه؛ چون دولت خزانه اش خالي شده  کار را از ناعلاجي رها کرده و مردم وارد شدند و اقتصاد مردمي شده و رشد صنعت ما افزايش يافته چون ناگزير شدند توصيه امام (ره)که فرمودند دولت در کارهايي که مردم مي توانند انجام دهند وارد نشود و انجام ندهد، را به کار ببيند. امروز اقتصاد ما 80درصدش دولتي است اگر به اندازه همه شنزارهاي کشور هم پول داشته باشيم اخر بايد اين مردم در صف گوشت بايستند. اين يعني چالش مديريتي.
دانشگاه و حوزه محل حل مسائل و مشکلات عمومي جامعه است
وي همچنين گفت: يک زماني گفتيم دانشگاه محل نخبه پروري است. اجازه دهيد عرض کنم که دانشگاه و حوزه محل حل مسائل و مشکلات عمومي جامعه است. اينها بايد مسائل اصلي جامعه را حل کنند و اين را بايد اساس کار قرار دهند. درواقع دانشگاه و حوزه محل گفت و گو و تصميم سازي و نشان درست کردن براي راهکارهايي که حل مسئله اساسي و بنيادي جامعه است، هستند. اين رسالت آنهاست. ان نقاطي که گفتم نبايد بلاتکليف بگذاريم. ببينيد الان چقدر شعار مي دهند که زنان بايد بيايند در جامعه. خب ما هم با اين موافقيم. آنهايي که انگ مخالفت بر ما مي زنند ببينند که ما برنامه هم داريم اتفاقا. در نيروي انتظامي يکي از معضلات همين بود که ايا خانم ها در پليس بيايند يا نه و ايا فقط کارمند اداري شوند يا نظامي هم بشوند و درجه بگيرند؟ من هم با انتظامي شدن و هم با درجه گرفتنشان و هم ورودشان موافقت کردم و با وجود مخالفت هاي جدي که مي شد نگذشتيم بلکه ايستاديم و دنبال کرديم. گفتيم اصلا  نياز اسلام و انقلاب و جامعه امروز با همه ارزش هاي ما اين است که بانوان وارد حوزه بشوند و مدرج هم شوند و خود رهبر معظم انقلاب هم پيشقراول اين بحث شدند . با بعضي ها هم که مخالف بودند صحبت کرديم و موضوع حل شد.
دوستداران ايران و نظام سر هر مسئله جزيي کشور را دوقطبي نمي کنند
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد: هرکسي که دوستدار نظام و کشور و مردم و انقلاب و ايران باشد نمي ايد مسائل مهم و ملي را به خاطر ضعف‌هايي که در جاهاي ديگر دارد، به سرعت به يک دو قطبي پوچ تبديل کند و جامعه را به دو دستگي بکشاند و جامعه را از يک تصميم درست و دقيق و کارشناسي به دور کند. البته فراموش نکنيم که ما در پلت فرمي که مبتني بر فرهنگ اسلامي و قراني مان است تصميمي مي گيريم و مبارزه با ظلم براي مان در آن اولويت دارد. ما در دوران دفاع مقدس اموختيم که وقتي دانش کلاسيک جنگ هاي دنيا را گذاشتيم جلويمان  گفتند بايد 3 برابر توان دشمن توان داشته باشيد تا بتوانيد به دشمني که سرزمين تان را گرفته حمله کنيد اما با فرهنگ قرآني ديديم که مبارزه با ظلم در فرهنگ قرآني مان قانون دارد و مي گويد هرچه عده و عده داري هرچه توان داري جمع کن و ديگر کار به باقي مسائل نداشته باش و کارت را انجام بده که پيروزي و عزت از ان من است. اينها همان مباني و اصولي است که لا يتغير هستند و اگر من از مباني  نواصولگرايي مي گويم همين ها مدنظرم است.
وي افزود: امثال بني صدر طرح دادند و گفتند برويم مذاکره کنيم اما گفتيم نه ما اينها را متوجه نمي شويم و هرطور شده مي خواهيم مبارزه کنيم. البته خيلي ها هم به ما نقد کردند که چرا جنگيديد و حتي وقتي جنگ تمام شد گفتند نتيجه جنگ چه شد؟ راهبرد نظام اسلامي براي استقلال کشور و از آن طرف هم براي نجات امت اسلامي دور کردن هژمون آمريكا از کشورهاي اسلامي و قدس شريف و امنيت ملي مان بود. ديديم که انهايي که ان روز در 35 سال قبل به حرف امام راحل ما که گفتند راه قدس از کربلا مي گذرد، خنديدند و گفتند اينها را ببينيد کشورشان در اشغال است و يک خاکريز نمي توانند پيش بروند اما حرف از راه قدس و کربلا مي زنند. امروز مي بينند که امت اسلامي اينگونه است که از شبه قاره هند تا ساحل مديترانه کشورهاي اسلامي و فرهنگ مبارزه با ظلم  و استکبارستيزي وجود دارد..
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين