۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۱۱
کد مطلب : ۲۰۱۸۹

۵۲درصد مردم ایران سن بالای ۷۰سال را تجربه می‌کنند

قائم‌مقام وزارت بهداشت: ۵۲درصد مردم ایران سن بالای ۷۰سال را تجربه می‌کنند
گروه استان‌ها ــ قائم‌مقام وزیر بهداشت گفت: زمانی در ‌ایران مرگ زودرس زیر ۵۰سال تلقی می‌شد و ۵۵درصد مردم کشور بالای ۵۰سال را نمی‌دیدند ولی در حال حاضر ۵۲درصد مردم ایران به بالای ۷۰سال می‌رسند و تعریف مرگ زودرس را تغییر دادیم.
قائم‌مقام وزارت بهداشت: 52 درصد مردم ایران سن بالای 70 سال را تجربه می‌کنند
به گزارش بیان ما به نقل از خبرگزاری تسنیم از یزد، ایرج حریرچی در آیین تکریم و تجلیل پروفسور حسین ملک‌افضلی با بیان اینکه همه موفقیت‌های دکتر ملک‌افضلی از تلاش‌های خودش بوده است اظهار داشت: توفیقات الهی هم در موفقیت‌های دکتر ملک‌افضلی نقش داشته است و از جمله توفیقات الهی که نصیب وی شد، خانواده خوب بوده است.
وی افزود: توفیقات و دستاوردهایی که امروز داریم با تلاش مردانی همچون استاد ملک‌افضلی حاصل شده و به‌واسطه این افراد است که ما امروز چنین پیشرفت‌هایی داریم.
قائم‌مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: در چهار دهه گذشته، در همین مملکت سالانه 10 هزار نفر نوزاد فقط به‌خاطر کزاز فوت می‌کردند و 10 هزار خانواده به عزای کودکشان می‌نشستند.
حریرچی عنوان کرد: مقارن با پیروزی انقلاب، از هر یک‌هزار کودکی که در کشور فوت می‌کردند، 174 مورد تا پنج‌سالگی فوت می‌کردند و چند سال قبلش این رقم بیش از 200 مورد بود و به‌ازای هر 5 کودک در ایران، یک نفر سن پنج‌سالگی را نمی‌دید.
وی با ابراز اینکه در ایران و در اوایل دهه 60 سالانه 30 هزار نفر به‌دلیل اسهال فوت می‌کردند خاطرنشان کرد: آقایان دکتر ملک‌افضلی و اینها قدم‌های اولشان این بود که ORS را به بچه‌ها برسانند که از بی‌آبی فوت نکنند.
بیشتر بخوانید
قائم‌مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: الآن وضعیت مملکت ما این است که یک سندروم نادر مادرزادی را که هزینه ماهانه درمان نگهدارنده‌اش یک‌میلیارد تومان است اگر تأمین نکنیم اعتراض می‌شود ولی قبلاً کودکان ما به‌دلیل اسهال فوت می‌کردند.
حریرچی ادامه داد: سالانه هفتاد هزار کودک در کشور ما در همان اوایل دهه 60 مبتلا به فلج اطفال و عوارض شدید، متوسط و خفیف آن شده بودند و زمانی در مملکت ما مرگ زودرس زیر 50 تلقی می‌شد و 55 درصد مردم ما بالای 50 را نمی‌دیدند ولی الآن 52 درصد مردم ما به بالای 70 سال می‌رسند و تعریف مرگ زودرس را تغییر دادیم.
وی گفت: زمانی در این مملکت که 74 درصد جمعیت روستایی بودند، در اوایل انقلاب 1500 خانه بهداشت روستایی داشتیم ولی الآن با 25 درصد جمعیت که روستایی هستند، 17 هزار و 945 خانه بهداشت روستایی داریم که اصلاً قابل قیاس با 1500 عدد قبل از انقلاب نیست.
قائم‌مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همه اینها تلاشهایی است که اساتیدی مثل دکتر ملک‌افضلی با سختکوشی و تلاش و پشتکار انجام دادند و امیدواریم بتوانیم این اثرات ماندگار را حفظ کرده و ارتقا دهیم.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار