۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب : ۲۰۳۳۱

مذاکرات صلح آمريکا با طالبان بدون حضور دولت افغانستان/ نگراني افغان ها از شبح بازگشت طالبان

مذاکرات صلح آمريکا با طالبان بدون حضور دولت افغانستان/ نگراني افغان ها از شبح بازگشت طالبان
مذاکرات صلح آمريکا با طالبان بدون حضور دولت افغانستان/ نگراني افغان ها از شبح بازگشت طالبان

مذاکرات صلح آمريکا با طالبان بدون حضور دولت افغانستان/ نگراني افغان ها از شبح بازگشت طالبان
 ترامپ در حالي از شتاب در مذاکرات صلح با طالبان سخن مي گويد که اين مذاکرات بدون مشارکت دولت افغانستان در حال انجام است. 
به گزارش بیان ما به نقل از  خبرگزاري آريا، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در دومين سخنراني ساليانه خود در کنگره گفت مذاکرات را براي دستيابي به حل و فصل سياسي مسائل در افغانستان شتاب داده است.
رييس جمهور آمريکا در سخنراني سالانه خود در کنگره گفت اميدوار است مذاکرات به آمريکا اجازه دهد نظاميان خود را در افغانستان کاهش دهد و بر مبارزه با تروريسم متمرکز شود.مطمئن نيست يک توافق بر سر افغانستان به دست آيد اما ارزش تلاش براي صلح را دارد.

واکنش اشرف غني به مذاکرات صلح آمريکا با طالبان بدون حضور دولت افغانستان
اشرف غني رئيس جمهور افغانستان روز سه شنبه گفت هيچ توافق صلحي ميان طالبان و آمريکا بدون مشارکت دولت وي به عنوان «تصميم گيرنده» نمي تواند منعقد شود.
دولت غني تاکنون از اين گفتگوها برکنار بوده است.
به گزارش خبرگزاري رويترز، وي اين اظهارات را در مصاحبه اي تلويزيوني و در حالي عنوان کرد که سياستمداران مخالف در افغانستان شامل حامد کرزي با نمايندگان طالبان در مسکو ديدار کردند.
غني گفت هيچ قدرتي در افغانستان نمي تواند دولت اين کشور را منحل کند.
وي گفت آماده است بايستد و از کشورش دفاع کند.

دولت افغانستان بايد در مذاکرات صلح با طالبان حضور داشته باشد
رئيس ستاد فرماندهي مرکزي آمريکا بر اهميت حضور دولت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان تاکيد کرد. 
به گزارش خبرگزاري فرانسه، يک ژنرال آمريکايي روز سه شنبه تاکيد کرد براي به ثمر رسيدن تلاش ها در زمينه توافق صلح دولت کابل بايد در مذاکرات ميان آمريکا و طالبان مشارکت داشته باشد.
آمريکا که در حال مذاکره با طالبان است همواره تکرار مي کند قصد دارد طالبان را به مذاکره مستقيم با کابل وادار کند. اما از ديدگاه طالبان اشرف غني رئيس جمهور افغانستان و دولت وي عروسک هاي خيمه شب بازي آمريکا هستند.
جوزف ووتل ، رئيس ستاد فرماندهي مرکزي آمريکا روز سه‌شنبه در مقابل مجلس سنا گفت ما در نهايت بايد مذاکراه اي ميان طالبان و افغانستان داشته باشيم. آنها تنها کساني هستند که قادرند مسائل کليدي را حل و فصل کنند. مذاکره با طالبان به رياست زلماي خليل زاد فرستاده ويژه آمريکا به افغانستان در حالي صورت مي گيرد که دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا قصد دارد نيروهاي آمريکايي را از افغانستان خارج کند.
ژنرال ووتل در سخنان خود گفت من مي توانم در ارتباط با مذاکرات صلح بگويم ما کاملا در ابتداي راه هستيم. خليلزاد تلاش مي کند چارچوبي ايجاد کند تا ما بتوانيم بر مبناي آن در مذاکرات پيشرفت کنيم. اين قطعا شامل دولت افغانستان هم مي شوند.
اشرف غني روز سه شنبه در پيامي توئيتري اعلام کرد با مايک پمپئو وزير امور خارجه آرميکا گفتگو کرده است و پمپئو بر اهميت حياتي اين مسئله که دولت افغانستان بايد در مرکز روند صلح قرار داشته باشد تاکيد کرد.
روز سه شنبه نمايندگان طالبان با کارشناسان سياسي غير دولتي افغان در مسکو ديدار کردند. هيچ يک از نمايندگان دولت کابل به اين نشست دعوت نشده بودند اما برخي از رقيبان اشرف غني از جمله حامد کرزاي رئيس جمهور سابق افغانستان حضور داشتند.

ارزيابي مثبت طالبان از مذاکرات صلح
رئيس هيئت طالبان مذاکرات در روسيه را خوب و مفيد ارزيابي کرد.
به گزارش آسوشيتدپرس؛ نمايندگان طالبان و شخصيت هاي افغان از جمله رئيس جمهور سابق براي نشست دو روزه در مسکو حاضر شدند. اين نشست در روز سه شنبه در پايتخت روسيه شروع شد که گام ديگري در روند حل جنگ هفده ساله افغانستان به شمار مي رود. روندي که با انتخاب زلماي خليل زاد به عنوان سفير صلح آمريکا در سال گذشته تسريع شده است.
اين نشست نمايندگان طالبان و شخصيت هاي افغان از جمله حامد کرزاي رئيس جمهور سابق و رهبران مخالف و سران قبيله اي را کنار هم گرد آورده است اما مقامات دولت کابل در آن حضور ندارند. اين نشست دولت اشرف غني رئيس جمهور افغاستان را که از اين نشست انتقاد کرده است،کنار گذاشته است. حامد کرزاي در پاسخ به سوالي درباره غيبت اعضاي دولت افغانستان به خبرنگاران گفت که ما آرزو داشتيم که آنها امروز اينجا باشند اما اينها مسائلي است که دولت کابل و طالبان بايد براي حل آن همکاري کنند.
شير محمد عباس استانکزي رئيس هيئت طالبان در اين مذاکرات نخستين روز گفتگو را مفيد توصيف و تاکيد کرد هر نوع دولتي که در نتيجه اين گفتگوها تشکيل خواهد شد بايد يک دولت اسلامي براساس قوانين اسلامي باشد.
فوزيه کوفي از اعضاي پارلمان افغانستان و رئيس حقوق زنان گفت که مهم است تا روشن سازيم منظور طالبان از دولت اسلامي و حقوق اسلامي زنان چيست.
اين گفتگوها در حالي شروع شد که دست کم بيست و يک نفر در حملات اخير طالبان در سراسر کشور کشته شدند.
عطا محمد نور جنگ سالار و فرماندار سابق گفت که اين گفتگوها که تا غروب سه شنبه ادامه يافته است تا چهارشنبه ادامه خواهد يافت و احتمال دارد حتي پنجشنبه هم ادامه يابد.
حامد کرزاي گفت: ما درک مي کنيم که دولت کابل لازم است بخشي از اين مذاکرات باشد، ما آرزو داشتيم که آنها امروز اينجا بودند اما اين مسئله اي است که بايد بين جنبش اسلامي طالبان که نمايندگان آن اينجا هستند و دولت افغانستان حل شود.تا جايي که به ما مربوط مي شود، ما در اينجا دولت نيستيم، اينهايي که اينجا هستند از جنبش اسلامي طالبان هستند و ما شهروندان هستيم.
ما به عنوان شهروندان افغانستان، آرزوي گفتگوي هر چه سريعتر را بين دولت افغانستان و جنبش اسلامي طالبان داريم و ما آرزو داريم که اين گفتگوها در نهايت به يک تصميم منجر شود که در آن مردم افغانستان با يکديگر درباره آينده کشور تصميم گيرند.
شير محمد عباس استانکزي رئيس هيئت طالبان گفت: نود و نه مميز نه درصد از تمام جمعيت افغانستان مسلمان هستند. بنابراين، هر دولتي که بر سر قدرت آيد يک دولت اسلامي خواهد بود؛ ما آن را يک دولت اسلامي براساس قوانين اسلامي خواهيم خواند. بنابراين،ترديدي نيست که قانون اساسي اسلامي است و هميشه چنين خواهد بود و گفتگوي امروز همانطور که قبلا گفتيم، بسيار خوب در فضاي خوب و مفيد بود. مانند يک نوع کنفرانس بود که هر کسي ديدگاههاي خود را درباره صلح در افغانستان در آينده بيان مي کرد. اين نشستي نبود که ما امروز درباره مسائلي که حل نشده است،تصميم بگيريم اما ما ديدگاههاي خود را بيان کرديم. بنابراين اين نخستين گامي است که ما در حال برداشتن در مسير صلح هستيم و انشاء الله در آينده ما نشست هاي بيشتري خواهيم داشت.

نگراني افغان ها از شبح بازگشت طالبان
بسياري از مردم افغانستان معتقدند در صورت صلح با طالبان و بازگشت آنان بسياري از ازادي‌هاي مردم اين کشور دوباره محدود خواهد شد
شبکه تلويزيوني الجزيره انگليسي گزارش داد دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا اعلام کرد مي خواهد پس از هفده سال نيروهاي آمريکايي را از افغانستان خارج کند.
بر اساس اين گزارش, اين در حالي است که نماينده طالبان و آمريکا بر سر چارچوب توافق نامه صلح توافق کرده است. اما در حالي که افغان ها به واسطه اين مذاکرات براي پايان دادن به جنگ در اين کشور ترغيب شده اند, بسياري بر اين باورند دستيابي به توافق با طالبان مي تواند سبب محدود شدن حقوق زنان شود.
خبرنگار الجزيره انگليسي گزارش داد مينا رضايي صاحب يک کافي شاپ در کابل پايتخت افغانستان است. او يکي از ميليون ها زن در افغانستان است که زندگي اش از زماني که ائتلاف تحت رهبري آمريکا سبب برکناري طالبان از قدرت شد, دگوگون شد .
او گفت:"فکر مي کنم آزادي پس از حکومت طالبان براي زنان يک دستاورد بزرگ محسوب مي شود و با بازگشت آنها ما يک گام بزرگ رو به عقب بر مي داريم و اين موضوع بهاي زيادي براي ما دارد."
شمار زيادي از زنان افغان در ارتباط با توافق نامه صلح بين آمريکا و طالبان نگران هستند. آنها نمي خواهند به دوراني بازگردند که طي آن, حقوقشان محدود بود.
نجوا عالمي که روزنامه نگار است, گفت:" من صلحي را نخواهم پذيرفت که از من مي خواهد به خانه باز گردم و خانه نشين شوم. من صداي خود را بلند مي کنم و آماده پذيرش صلحي نيستم که به بهاي آزادي من تمام مي شود, سبب محدود شدن من مي شود و مرا در قفس قرار مي دهد. "
حدود دو دهه است که طالبان از قدرت کنار زده شده است. از آن زمان به بعد, از ميان حدود هشت ميليون دانش آموز در افغانستان, بيش از دو و نيم ميليون نفر دختر هستند. در سال دو هزار و چهار زنان توانستند براي نخستين بار طي چند دهه رأي دهند. بيش از يک چهارم کرسي هاي پارلمان در افغانستان در اختيار زنان است و آنها يک پنجم نيروي کار را در اين کشور تشکيل مي دهند اما فعالان حقوق زنان مي گويند همه اين پيشرفت ها در معرض خطر قرار گرفته ا ست.
زبيده اکبر فعال حقوق بشر در سخناني گفت: ",واضح است که همه ما خواهان صلح هستيم. زنان خواهان صلح هستند. مردم افغان خواهان صلح هستند. ما جنگ را در اين کشور داشتيم اما فکر مي کنيم زماني که ما شامل اين فرايند نشويم, اگر با ما گفتگو نشود, اگر به نگراني هاي ما توجه نشود, اگر به خواسته هاي ما توجه نشود, ما در اين باره نگرانيم که حقوق خود را از دست بدهينم."
طالبان اعلام کرده است رويکردهاي خود را در قبال حقوق زنان ميانه رو تر کرده است اما در مذاکرات صلح هيچ زني مشارکت ندارد و بسياري مي گويند اين زنان چيزهاي زيادي را از دست مي دهند تا بتوانند سبب شوند طالبان بر سر حرف خود باقي بماند.
منبع: آریا
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار