۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴
کد مطلب : ۲۰۳۳۳

دبيرکل مجمع خيرين سلامت کشورخبر داد؛ 6 هزار ميليارد تومان کمک خيرين سلامت در10سال

دبيرکل مجمع خيرين سلامت کشورخبر داد؛
6 هزار ميليارد تومان کمک خيرين سلامت در10سال
6 هزار ميليارد تومان کمک خيرين سلامت در10سال
 دبيرکل مجمع خيرين سلامت کشور گفت: در 10 سال گذشته بيش از 6 هزار ميليارد تومان کمک خيرين را در حوزه سلامت داشته ايم.
به گزارش بیان ما به نقل از خبرگزاري آريا، حسين علي شهرياري در نشست خبري گفت: در سال 96 خيرين سلامت بيش از هزار ميليارد تومان کمک کردند، اما از ابتداي امسال بيش از 400 ميليارد تومان کمک کرده اند، اميدواريم اين رقم افزايش يابد، همچنين در 10 سال گذشته بيش از 6 هزار ميليارد تومان کمک خيرين را در حوزه سلامت داشته ايم.
دبيرکل مجمع خيرين سلامت کشور افزود: البته با توجه به شرايط کنوني ميزان کمک‌هاي خيرين کاهش پيدا کرده است.
وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به کشت حلزون گفت: خيرين سلامت در زمينه کاشت حلزون نيز مشارکت فعال دارند و سالي حدود هزار کشت حلزون داريم و در مجلس نيز براي آن بودجه در نظر گرفته ايم.
شهرياري افزود: بيشترين نتيجه گيري افراد ناشنوا با استفاده از حلزون شنوايي تا 5 سال اول زندگي است، اما مواردي تا 20 ساله هم داشتيم که نتيجه داده است، در همين زمينه در خيلي از استان‌ها مرکز داريم و اميدواريم در استان سيستان و بلوچستان نيز کاشت حلزون را راه بيندازيم، اين‌ها بايد گفتار درماني شوند و همگي آن‌ها نمي‌توانند براي پروسه درمان به تهران بيايند.
وي گفت: بايد اين افراد را در سطح استان‌ها توزيع کنيم تا خدمات بگيرند، کاشت حلزون را در شيراز و اصفهان انجام مي‌دهيم و اميدواريم به زودي در سيستان و بلوچستان هم مرکز کاشت حلزون راه بيفتد.
شهرياري افزود: براي بعضي از معالجات ضرورت ندارد بيماران راهي پايتخت شوند، رسانه‌ها بايد در اين باره فرهنگ سازي کنند، به طور مثال آنژيوي قلب در همه جا خدماتش به يک کيفيت است و نياز نيست مردم تهران بيايند، بهتر است بيماران با نظر پزشک در استان خودشان درمان شوند و اگر نياز بود راهي بيمارستان‌هاي مجهزتر شوند تا دچار مشکل نشوند.
وي گفت: 56 مرکز مجمع خيرين سلامت در استان‌ها داريم که با دانشگاه‌ها و دانشکده‌هاي علوم پزشکي نيز همکاري دارند، به همين دليل هر کسي که قصد دارد در حوزه سلامت کار خير انجام بدهد بهتر است با دانشگاه‌ها هماهنگ باشد تا به نسبت ضرورت منطقه اقدام شود. 
دبيرکل مجمع خيرين سلامت کشور افزود: خيرين بهتر است با دانشگاه‌هاي علوم پزشکي هماهنگ باشند و موازي کاري انجام ندهند. البته در نهايت خود خير تصميم گيرنده است، اما هماهنگي با دانشگاه‌ها مي‌تواند باعث شود کار خير بهتر نتيجه بدهد.
شهرياري گفت: خيرين کار‌هاي ساخت و ساز را خودشان انجام مي‌دهند و ما آن‌ها را هدايت مي‌کنيم. منابع محدود است و خيرين ببشتر خودشان کار ساخت و ساز را انجام مي‌دهند.
وي افزود: بيس از 300 شعبه شوراي مشارکت خيرين در استان‌ها داريم که با آن‌ها هماهنگ هستيم.
شهرياري گفت: خيرين دوست دارند جايي را بسازند که به نامشان باشد، اما ما سعي داريم آن‌ها را به انجام کار‌هاي پژوهشي در دانشگاه‌ها سوق بدهيم و يک کرسي پژوهشي به نام آن خير ثبت کنيم.
وي درباره کار‌هاي انجام شده درباره بيماران سرطاني گفت: حدود يک سال و نيم است که خيرين را در زمينه پيشگيري و بهداشت تشويق مي‌کنيم تا فعال‌تر شوند، بعضي جا‌ها يکسري کار‌ها را در اين خصوص شروع کرده اند، اما بايد فرهنگ سازي کنيم تا سبک زندگي مردم هم تغيير کند.
دبير مجمع خيرين افزود: الان طوري شده که زن و مرد هر دو کار مي‌کنند و فرصت کافي براي پخت غذاي خانگي براي فرزندانشان ندارند و به سوي غذا‌هاي حاضري و فست فود روي آورده اند، از طرفي قيمت بعضي از اقلام مثل گوشت بالا رفته است، به همين دليل در بعضي از موارد مردم چاره‌اي ندارند، اما باز همه ما بايد براي آگاهي مردم و تغيير سبک زندگي شان اقدام کنيم.
وي در ادامه با اشاره به مشارکت مجمع با بنياد قلب سالم و طب ايراني نيز گفت: يکي ديگر از فعاليت‌هاي ما ارتباط و مشارکت با بنياد قلب سالم در بيمارستان قلب تهران است، با توجه به اينکه بيماري‌هاي قلبي زياد است سعي داريم راهکار‌هايي براي داشتن قلب سالم را به مردم آموزش دهيم، از طرفي با بنياد طب ايراني نيز مشارکت داريم، ما طب اسلامي نداريم و با مشارکت با اين بنياد سعي داريم به درمان بعضي از بيماري‌ها به خصوص صعب العلاج کمک کنيم.
شهرياري افزود: تبليعات درباره امر خير مي‌تواند حرف اول را بزند، به همين دليل با شبکه دو قرارداد داريم تا خيرين خودشان در برنامه حاضر شوند و از کار خير صحبت کنند، اين کار مي‌تواند باعث تشويق مردم به انجام کار خير شود، از طرفي با سايت‌هاي پربازديد نيز براي تبليغ امر خير مشارکت داريم.
وي با اشاره به اينکه مجمع خيرين سلامت در اختصاص دادن کمک هزينه به بيماران مشکل دارد، گفت: شايد در سال فقط يک ميليارد کمک هزينه بتوانيم اختصاص بدهيم و اين رقم در مقابل هزينه‌هاي بالاي بيماران رقم چشمگيري نيست.
شهرياري افزود: با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي هماهنگ هستيم تا خيرين براي خريد تجهيزات نيز اقدام کنند، آن‌ها مي‌توانند از طريق هيأت امناي ارزي تسهيلات لازم براي ورود تجهيزات پزشکي با قيمت مناسب‌تر اقدام کنند، به طور مثال ممکن است در بازار آزاد قيمت يک دستگاه دياليز بر فرض مثال 160 ميليون تومان باشد، اما از طريق هيئت امناي ارزي اين دستگاه را 80 ميليون تهيه مي‌کنند.
وي تأکيد کرد: مجمع خيرين سلامت کار‌هايي را در خصوص بيمارستان‌هاي نيمه کاره انجام داده اند، اين بيمارستان‌ها به خيرين معرفي مي‌شوند تا مراحل ساخت و ساز آن‌ها تکميل شود. پس از آن بيمارستان در اختيار خير قرار مي‌گيرد و او خودش مي‌تواند بيمارستان را اداره کند.

لینک کوتاه:
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار