۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۹
کد مطلب : ۲۰۴۱۴
استاد دانشگاه «جورج تاون»

تلاش واشنگتن برای اثرگذاری بر سیاست خارجی بغداد باعث بی‌ثباتی منطقه خواهد بود

تلاش واشنگتن برای اثرگذاری بر سیاست خارجی بغداد باعث بی‌ثباتی منطقه خواهد بود

استاد و مدیر مرکز مطالعات بین‌المللی و منطقه‌ای دانشکده امور خارجی دانشگاه «جورج تاون» می‌گوید اگر آمریکا به دنبال اثرگذاری بر سیاست خارجی و امنیتی عراق باشد، بی‌ثباتی در منطقه را تشدید خواهد کرد.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته در اظهاراتی که با واکنش منفی گسترده‌ای در عراق مواجه شد، گفت حضور نظامیان این کشور در عراق با هدف رصد فعالیت‌های ایران در منطقه صورت می‌گیرد.
«جورج تاون»دکترای خود را در علوم اجتماعی و علوم سیاسی از دانشگاه کمبریج اخذ کرده و صاحب مقالات و کتاب‌های زیادی است. کتاب‌های «قطر، کشور کوچک»، «سیاست بزرگ»، «خاورمیانه معاصر، تاریخ سیاسی پس از جنگ جهانی اول» و «انقلاب فکری ایران» از جمله آثار وی به شمار می‌رود.
کامروا با بیان اینکه ترامپ هیچ سیاست خارجی منسجمی ندارد، می‌گوید اگر واشنگتن به دنبال اثرگذاری بر سیاست خارجی و امنیتی عراق باشد، قطعا نیرویی ثبات‌زدا در منطقه خواهد بود.
آنچه در ادامه آمده است گفتگو با این استاد دانشگاه درباره اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره نظارت بر ایران از طریق حضور نیروهای امریکایی در عراق است.
سوال: دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرد نظامیان آمریکا را جهت نظارت بر ایران در عراق نگه می‌دارد. ترامپ در طی یک مصاحبه که روز یکشنبه در برنامه «فیس د نیشن» پخش شد، گفت: «من می‌خواهم قادر باشم ایران را نظارت کنم.» اظهارات جدید ترامپ در مورد ادامه حضور نظامیان آمریکایی در عراق با واکنش‌هایی در عراق مواجه شده است. رئیس‌جمهور عراق می‌گوید: «دونالد ترامپ جهت باقی ماندن سربازان آمریکایی در عراق جهت نظارت ایران از بغداد اجازه نگرفت.» با این حال چرا ترامپ تلاش می‌کند نیروهای آمریکایی در عراق باقی بمانند؟
کامروا: همانطور که ترامپ در سخنرانی سالانه خود در کنگره اشاره کرد، وی ترجیح می‌دهد حضور نظامیان آمریکایی را در سراسر جهان - نه فقط در سوریه، بلکه در افغانستان و همچنین عراق - کاهش دهد.
با این وجود، وزارت دفاع، وزارت امور خارجه، ناتو و دیگر مراکز سیاسی و فکری در ایالات متحده امریکا منافع متمرکز و ثابتی دارند که بر اساس آنها از سیاست کاهش حضور آمریکا در برخی نقاط جهان که توسط ترامپ مورد حمایت قرار می گیرد، حمایت نمی‌کنند.
به نظر من اظهارات ترامپ در مورد ادامه حضور نیروهای آمریکایی در عراق را باید نشانه‌ای از استراتژی آمریکا در ارتباط با ایران قلمداد کرد.
سوال: با توجه به اینکه گروه‌های مختلف عراقی با ادامه حضور نظامیان آمریکایی در عراق مخالفت کرده‌اند، حضور نیروهای آمریکایی در عراق چه تبعات امنیتی برای عراق خواهد داشت؟
کامروا: این مسئله که حضور مداوم نظامیان آمریکایی در عراق منبع ثبات یا بی‌ثباتی خواهد بود به میزان زیادی به این واقعیت بستگی دارد که این نیروها چه عملیاتی در عراق باید انجام دهند. اگر آنها واقعاً با عناصر داعش مبارزه کنند و اطمینان حاصل کنند که داعش دوباره ظاهر نخواهد شد، می‌توان گفت آنها منبع ثبات خواهند بود. اگر آنها سعی کنند به طور فعالانه با ایران رقابت کرده و در رهبری سیاست خارجی و امنیتی عراق به ویژه در مورد روابط آن با ایران دخالت کنند، آنها قطعا منبع بی‌ثباتی هستند.
سوال: سیاست‌های آمریکا در منطقه و به ویژه در عراق متناقض است. از یک سو آمریکا ادعای ثبات و امنیت در عراق را دارد و از سوی دیگر حضور آن در عراق به علت مخالفت گروه‌های عراقی باعث بی‌ثباتی و ناامنی در عراق خواهد شد. نظر شما در مورد تناقض سیاست خارجی آمریکا در ارتباط با عراق چیست؟
کامروا: دونالد ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید به طور مداوم نشان داده است که سیاست خارجی منسجمی ندارد. ترامپ برخی سیاست‌های خود را در طول پرواز اتخاذ می‌کند، همانطور که چندین بار سیاست‌های مورد نظر خود را از طریق توییتر در توییت‌های آخر شب بیان کرده است. به طور طبیعی انسجام بسیار کمی میان سیاست‌های وی وجود دارد. فقط در مورد حمایت بی‌قید و شرط آمریکا از عربستان و اسرائیل، در سیاست‌های خاورمیانه‌ای ترامپ انسجام وجود دارد. در مورد دیگر بخش‌های خاورمیانه یا بقیه جهان رئیس جمهور آمریکا دارای سیاست‌های دمدمی مزاج، مخالف و در مواردی متناقض بوده است.
سوال: ترامپ درصدد است از طریق عراق، ایران را در سوریه نیز تحت کنترل داشته باشد. بر این اساس حضور نیروهای آمریکایی بعد از خروج احتمالی از سوریه به عراق از این بعد قابل توجه است. این تحلیل را قبول دارید؟
کامروا: ترامپ به سرعت متوجه شد که سوریه یک سناریوی بدون برنده بوده و نفعی برای آمریکا ندارد. به نظر می‌رسد که آمریکا از سوریه چشم‌پوشی کرده و آن را ضرری استراتژیک می‌داند. بنابراین آمریکا چون استراتژی‌ای در سوریه نداشت، لذا آنجا را ترک می‌کند.
اما در ارتباط با ایران باید گفت که افراد اطراف ترامپ به ویژه «جان بولتون» و «مایک پمپئو» می‌خواهند به هر قیمتی شده به ایران آسیب بزنند. آنها به شدت ضد ایرانی بوده و می‌خواهند هر اقدامی را علیه ایران انجام دهند از جمله تشویق حملات نظامی علیه ایران، حمایت از گروه‌های تروریست داخلی ایران، استفاده از گروه‌های متکی به امریکا جهت فوران بحران‌های داخلی درون ایران. در راستای تلاش برای ضربه زدن به ایران آنها از هر اهرم و منبعی که در عراق دارند به منظور رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند.
منبع فارس
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار