۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۰
کد مطلب : ۲۰۴۷۳

اسپوتنیک: بشار اسد با وارد کردن پنج شکست پی‌درپی، آمریکا را به زانو درآورد

اسپوتنیک: بشار اسد با وارد کردن پنج شکست پی‌درپی، آمریکا را به زانو درآورد
 
خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشت سوریه با حمایت خود از گروه‌های مقاومت در منطقه شکست‌های مداومی را بر آمریکا و رژیم صهیونیستی تحمیل کرده است.
به گزارش بیان ما، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشت: سوریه با حمایت خود از گروه‌های مقاومت در منطقه شکست‌های مداومی را بر آمریکا و رژیم صهیونیستی تحمیل کرده است. آمریکا در حالی جنگ علیه بشار اسد را آغاز کرد که رئیس جمهور سوریه، واشنگتن را در عراق و لبنان به چالش کشید و شکست داد به طوری که دمشق با حمایت لجستکی و سیاسی خود از مقاومت عراق، موجب خروج نظامیان آمریکایی از این کشور در سال ۲۰۱۱ شد. سوریه همچنین از حزب الله لبنان که در سال ۲۰۰۶ اسرائیل را شکست داد، حمایت کرد.
در ادامه این گزارش به چالش‌ها و درگیری‌ها میان آمریکا و بشار اسد به صورت مشروح اشاره شده است:
اولین رویارویی و چالش میان واشنگتن و بشار اسد به زمان حمله نظامی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ برمی گردد، پس از اینکه جرج بوش (رئیس جمهور اسبق آمریکا) اعلام کرد ماموریت در عراق انجام شده است، کالین پاول، وزیر امور خارجه وقت آمریکا روز جمعه دوم مه سال ۲۰۰۳ وارد دمشق شد. پاول باور داشت که می‌تواند شرط‌های واشنگتن را بر بشار اسد تحمیل کند، اما اسد شروط پیشنهادی پاول شامل قطع روابط با حزب الله لبنان، جنبش حماس و ایران را نپذیرفت و در مقابل حمایت خود را از مقاومت در عراق را آغاز کرد، مقاومتی که درس (شکست) به ارتش آمریکا داد و آن را وادار به خروج از عراق در سال ۲۰۱۱ کرد.
مرحله دوم شکست آمریکا از جانب بشار اسد در سال ۲۰۰۶ و زمانی که واشنگتن پل نظامی و دیپلماتیک خود را برای حمایت از اسرائیل در تهاجم نظامی این رژیم علیه لبنان و حزب الله در تابستان سال ۲۰۰۶ (جنگ ۳۳ روزه در ژوئیه سال ۲۰۰۶) گشود، اتفاق افتاد. در حالی که سوریه یک پل پشتیبانی موشکی از مبارزان حزب الله را باز کرد و حزب الله توانست در این جنگ بر اسرائیل پیروز شود و در پایان جنگ ۳۳ روزه شروط خود را بر آن تحمیل کند.
مرحله سوم شکست آمریکا در برابر بشار اسد به اقدام سوریه در میزبانی از حماس به عنوان یکی از جنبش‌های مقاومت برمی گردد. جنبش حماس تا سال ۲۰۱۱ در سوریه حضور داشت. در سال ۲۰۰۸ و تهاجم نظامی اسرائیل به نوار غزه، رهبران حماس در سوریه حضور داشتند. در واقع با حمایت سوریه، اسرائیل نتوانست حماس را شکست دهد.
در مرحله چهارم، پس از جنگ سال ۲۰۰۶، محور واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن مقدمات یک جنگ بزرگ علیه سوریه را فراهم کرد و این جنگ سال ۲۰۱۱ آغاز شد. واشنگتن و متحدان منطقه‌ای آن از برخی عوامل داخلی و منطقه‌ای برای شعله ور کردن حوادث ۲۰۱۱ علیه سوریه به ویژه ارتش آن استفاده کردند. با آغاز جنگ در سوریه تعداد زیادی از کشور‌های منطقه و غربی به واشنگتن پیوستند و ورود هزاران تروریست افراطی از سراسر جهان برای جنگ در سوریه آغاز شد و همزمان برخی گروه‌های معارض داخلی در کنار حمایت گسترده رسانه‌های جهانی و عربی فعالیت خود علیه دولت سوریه را آغاز کردند و پل‌ها و خطوط پشتیبانی از تروریست‌ها در مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب سوریه گشوده شد. اما بشار اسد با اتکا به نهاد‌های داخلی و مردم سوریه که در کنار ارتش ایستادند و از آن حمایت کردند، توانست در این جنگ بزرگ پیروز شود.
پنجمین شکستی که بشار اسد به واشنگتن وارد کرد، بیانیه اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان این کشور از سوریه بود. دمشق اعلام کرده بود مرحله بعدی نبرد ارتش سوریه پس از آزادسازی استان ادلب، منطقه شرق فرات خواهد بود. پایگاه‌های آمریکا برای حمایت از شبه نظامیان کُرد در مناطق شرق فرات قرار دارند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار