خالق معروفترین مهار تاریخ جام جهانی درگذشت؛

عامل ناکامی پله در جام جهانی فوتبال در گذشت

23 بهمن 1397 ساعت 15:25

دروازه بان اسطوره‌ای و پیشین تیم ملی انگلیس، صبح امروز در سن ۸۱ سالگی درگذشت.


به گزارش بیان ما به نقل از گزارش خبرنگار دنیای ورزش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، گوردون بنکس دروازه بان اسطوره‌ای و پیشین تیم ملی فوتبال  انگلیس، صبح امروز در سن ۸۱ سالگی درگذشت.
این دروازه بان از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۲ مسئولیت حراست دروازه سه شیر‌ها را برعهده داشت و به عقیده بسیاری از کارشناسان او بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال انگلیس بود.

تنها قهرمانی تیم ملی انگلیس در تاریخ جام جهانی در سال ۱۹۶۶ رقم خورد و بنکس نیز عضو تیم رویایی آن زمان سه شیر‌ها بود.
وی شش بار پیاپی از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۱ به‌عنوان برترین دروازه‌بان جهان از سوی فیفا انتخاب شد.
مهار بی‌نظیر ضربه سر پله در جام جهانی ۱۹۷۰ در مسابقه انگلیس و برزیل توسط گوردون بنکس معروفترین واکنش تاریخ جام‌های جهانی است. ضربه‌ای که پله با سر زد و به نشانه خوشحالی حاصل از گل دست هایش را بالا برد، اما بنکس با واکنشی خارق العاده توپ را از خط دروازه بیرون کشید. پله درباره آن صحنه این گونه توضیح داده است: من به طرف توپ پریدم و آن را دقیقا با ضربه سر به گوشه دروازه فرستادم، در حالی که بنکس (دروازه‌بان انگلیس) در گوشه دیگر دروازه بود. من فریاد زدم: گل! ولی بنکس، مثل ماهی آزادی که آبشاری بالا می‌جهد، به هوا پرید و توانست با سر پنجه به توپ ضربه بزند، به طوری که توپ از روی تیر سقف دروازه رد شد. به نظر من این دیدنی‌ترین نجات دروازه در تمام آن دوره مسابقات، و نمایشی محال بود.
خالق معروفترین مهار تاریخ جام جهانی درگذشت
بنکس که حدود سه ماه پیش هم شایعه فوتش منتشر شده بود و آن زمان تکذیب شد، در زمان بازی اش در تیم هایی مثل لستر سیتی و استوک سیتی بازی کرده است و عمده دوران فوتبالی اش در این دو تیم گذشت.


کد مطلب: 20496

آدرس مطلب: http://www.bayanema.ir/news/20496/عامل-ناکامی-پله-جام-جهانی-فوتبال-گذشت

بيان ما
  http://www.bayanema.ir