۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۵۶
کد مطلب : ۲۰۵۲۱

هشدار دبیرکل ناتو درباره تشکیل ارتش اروپایی

هشدار دبیرکل ناتو درباره تشکیل ارتش اروپایی
 
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در آستانه نشست وزرای دفاع کشور‌های عضو ناتو هشدار داد باید از هر گونه برداشتی دال بر اینکه اروپا می‌تواند بدون ناتو امور خود را مدیریت کند پرهیز شود.
 
به گزارش بیان ما به نقل از خبرنگاران جوان، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در آستانه نشست وزرای دفاع کشور‌های عضو ناتو هشدار داد: «ما باید از هر گونه برداشتی دال بر اینکه اروپا می‌تواند بدون ناتو امور خود را مدیریت کند پرهیز کنیم. چرا که جنگ‌های جهانی و جنگ سرد به ما آموختند که به یک پیوند مستحکم فرا آتلانتیکی برای حفظ صلح و ثبات در اروپا نیاز داریم.»
هشدار دبیرکل ناتو پس از آن صورت گرفت که فرانسه و آلمان خود را متعهد با تشکیل ارتش مشترک اروپایی در آینده دانستند.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه ماه گذشته در معاهده‌ای توافق کردند که به تشکیل یک ارتش اروپایی کمک کنند. این اقدام سران آلمان و فرانسه باعث انتقاد شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شد.
با وجود آنکه ناتو تلاش می‌کند بودجه کشور‌های اروپایی را در زمینه دفاعی کارآمدتر کند، در عین حال به شدت تاکید دارد هر گونه اقدام اروپا نباید به معنای موازی کاری یا رقابت با ائتلاف ناتو باشد.
استولتنبرگ گفت: «در حالی که انگلیس به عنوان اصلی‌ترین قدرت نظامی اروپا در کنار فرانسه تصمیم دارد ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا خارج شود، اهمیت ناتو در بحث‌های دفاعی اروپا به مراتب بیشتر هم خواهد شد.»
وی افزود: «به طور خاص پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، واضح است که تلاش‌های اتحادیه اروپا نمی‌تواند جایگزین ناتو شود چرا که با خروج انگلیس، ۸۰ درصد بودجه دفاعی ناتو از کشور‌هایی تامین می‌شود که عضو این اتحادیه نیستند.»
ترامپ بار‌ها تاکید کرده کشور‌های اروپایی عضو ناتو بر بودجه دفاعی خود بیفزایند و ایده ایجاد یک ارتش جدای اروپایی را به سخره گرفت. زمانی که مرکل و مکرون معاهده خود را ماه گذشته در شهر آخن آلمان منعقد کردند، استولتنبرگ از آن استقبال کرد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار