۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۳
کد مطلب : ۲۲۴۱۷

فاز ۱۳ پارس جنوبی به زودی با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد

فاز ۱۳ پارس جنوبی به زودی با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد
به گزارش بیان ما به نقل از گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر ،پیام معتمد با اعلام اینکه فاز ۱۳ پارس جنوبی با توانمندی نیرو‌های داخلی اجراء و راه‌اندازی شده است گفت: فاز ۱۳ پارس جنوبی نماد اقتصاد مقاومتی و اعتماد به توانمندی‌های ملی است.
وی با بیان اینکه فاز ۱۳ پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد تصریح کرد: عملیات اجرای فاز ۱۳ پارس جنوبی سال ۱۳۸۹ آغاز شد که با افتتاح آن روزانه ۲ میلیارد فوت‌مکعب گاز تولید و به شبکه سراسری منتقل می‌شود.
مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی تأمین خوراک این فاز را از ۳۸ حلقه چاه گاز در خلیج فارس و در میدان گازی پارس جنوبی دانست و تصریح کرد: چاه‌های گاز فاز ۱۳ پارس جنوبی در ۴ موقعیت دریایی قرار دارد که خوراک مورد نیاز پالایشگاه این فاز در کنگان را تأمین می‌کنند.
معتمد با بیان اینکه گاز ۳۸ حلقه چاه به‌وسیله دو خط ۳۲ اینچی به‌طول ۱۰۰ کیلومتر زیردریایی به پالایشگاه خشکی در کنگان انتقال می‌یابد افزود: در اجرای فاز ۱۳ پارس جنوبی حدود ۱۰۰ ماه تلاش شده که تمام بخش‌های این فاز با توان متخصصان داخلی اجرایی و تکمیل شده است.
وی با ابراز اینکه پالایشگاه فاز ۱۳ شامل چهار ردیف تصفیه گاز هر کدام به‌ظرفیت پالایش ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در روز است بیان کرد: در اجرای فاز ۱۳ پارس جنوبی ۲۵ میلیون مترمکعب خاک‌برداری و ۳۶۰ هزار مترمکعب بتن‌ریزی شده است.
مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی از نصب ۴۲ هزار تن سازه فلزی، ۵۲ هزار تن تجهیزات و ۵ هزار کیلومتر کابل‌کشی در این فاز خبر داد و بیان کرد: فاز ۱۳ پارس جنوبی برای تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.
معتمد تولید سالانه ۱.۵ میلیون تن ال‌پی‌جی و یک‌میلیون تن اتان را از دیگر محصولات فاز ۱۳ پارس جنوبی برشمرد و گفت: ارزش محصولات تولیدی فاز ۱۳ پارس جنوبی ۵ میلیون دلار در روز است.
وی اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۶ هزار نفر را از دیگر ویژگی فاز ۱۳ پارس جنوبی دانست و اضافه کرد: همزمان با افتتاح رسمی فاز ۱۳ پارس جنوبی از سوختن روزانه ۷۸۰ تن گاز‌های اسیدی جلوگیری می‌شود.
منبع:تسنیم
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار