۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۱
کد مطلب : ۲۳۵۴۸
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد:

پیوند مدیریت باستان و عصر جدید، پاسارگاد را از سیل نجات داد

پیوند مدیریت باستان و عصر جدید، پاسارگاد را از سیل نجات داد
به گزارش بیان ما به نقل از گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، افشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: رودخانه‌ای در مجاور شهر پاسارگاد به نام سوباتن وجود دارد که کمترین فاصله آن با آرامگاه کوروش ۱۵۰ متر است و با وجودی که در سیل اخیر این رودخانه با حداکثر توان جاری شد، اما به دلیل پیش‌بینی‌ها عصر باستان و اقداماتی که در اوایل دهه ۸۰ انجام شده بود میراث جهانی پاسارگاد دچار خسارت ناشی از سیلاب نشد.
وی ادامه داد: در سال ۸۲-۸۳ دیواره سنگی محافظی برای این رودخانه ایجاد شده که همین مساله از طغیان آن در حریم مجموعه جهانی پاسارگاد در فروردین ۹۸ جلوگیری کرد.
ابراهیمی اضافه کرد: این دیواره سنگی کمک زیادی کرد که در سیل روز‌های اخیر که این رودخانه نیز پر از آب بود و آب عظیمی به سمت پاسارگاد و این مجموعه سرازیر شد هیچ گونه سیلابی وارد مجموعه پاسارگاد و آرامگاه کوروش نشود.
وی اظهار کرد: تور مجازی که قرار بود با استفاده از عینک‌های سه بعدی در نوروز ۹۸ در این مجموعه راه اندازی شود علی رغم اینکه تجهیزات آن آماده شده بود به دلیل برخی روند اداری به نوروز ۹۸ نرسید.
ابراهیمی گفت: اجرای این طرح باید به بخش خصوصی واگذار شود و به همین دلیل نیازمند انجام یکسری مقدمات اداری در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نظیر ثبت آگهی مزایده بود و به همین دلیل راه اندازی آن مدتی به تاخیر افتاد.
وی با اشاره به اتمام تامین تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری این طرح بیان کرد: تجهیزات پیشرفته‌ای برای تور مجازی این میراث تاریخی تامین و روند آن نیز به اتمام رسیده و اکنون این طرح در مرحله گذار از روند اداری و تعیین میزان هزینه دریافتی برای هر تور قرار دارد و پیش بینی می‌شود این طرح در بهار ۹۸ در مجموعه جهانی پاسارگاد راه اندازی شود.
آرامگاه کوروش دوم هخامنشی در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد تحت شماره ۱۱۰۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و همچنین در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۹ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.
پاسارگاد در حدود ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز است.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار