۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۸
کد مطلب : ۲۳۶۱۹

افزایش 30 درصدی حق بیمه شخص ثالث خودروهای سواری در سال ۹۸ + جدول

افزایش 30 درصدی حق بیمه شخص ثالث خودروهای سواری در سال ۹۸ + جدول
 
جدول کامل نرخ حق بیمه شخص ثالث انواع خودروهای سواری در سال ۹۸ منتشر شد که حکایت از افزایش بیش از 30 درصدی حق بیمه‌ها دارد.به گزارش خبرگزاری تسنیم، شورای عالی بیمه، نرخ حق بیمه پایه شخص ثالث را در سال 1398 برای همه وسایل نقلیه 15 درصد بیش از نرخ‌های سال 1397 تعیین کرد. اوایل اسفند ماه سال 97 قوه قضاییه نرخ دیه را برای سال جاری حدود 16/9 درصد افزایش داده بود و در ادامه نیز با مصوبه شورای عالی بیمه، شرکت‌های بیمه 15 درصد دیگر به نرخ بیمه نامه‌های شخص ثالث اضافه کردند. بنابراین نرخ بیمه نامه‌های شخص ثالث در سال 98 حدود 32 درصد افزایش یافت.
 در اجرای ماده (3) «آیین نامه تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث و نحوه تخفیف، افزایش یا تقسیط آن» مصوب هیئت وزیران در سال 1396موضوع ماده (18) «قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه - مصوب سال 1395»، شورای عالی بیمه ششم اسفند ماه جدول نرخ حق بیمه‌ها را برای سال 1398 اصلاح کرد.
در این راستا، با توجه به اعلام مبلغ ریالی دیه برای سال 1398 از سوی قوه قضاییه که 16/9 افزایش در مبلغ ریالی دیه است و نیز افزایش 15 درصدی نرخ حق بیمه رشته شخص ثالث به موجب مصوبه شورای عالی بیمه، همه شرکت‌های بیمه موظفند بیمه نامه‌های شخص ثالثی را که تاریخ شروع پوشش آنها از اول فروردین 1398 و پس از آن است، با تعهدات بدنی سه میلیارد و 600 میلیون ریال (معادل دیه ماه‌های حرام) و تعهدات مالی حداقل 90 میلیون ریال صادر کنند.
شرکت‌های بیمه و نمایندگان آنها مکلفند جدول مذکور را در معرض دید متقاضیان قرار دهند؛ نحوه اعمال انواع تخفیف‌ها و اضافه نرخ‌های حق بیمه مربوط به بیمه شخص ثالث، براساس ضوابط مندرج در آیین نامه اجرایی ماده (18) قانون فوق الذکر و با رعایت بخشنامه‌های بیمه مرکزی ایران است.
گفتنی است، بیمه شخص ثالث با هدف حمایت از حقوق اشخاص آسیب دیده در سوانح رانندگی برای همه دارندگان وسلیه نقلیه (شامل سواری، مسافری، موتورسیکلت و ...) یک ضرورت برشمرده می‌شود و دامنه مخاطبین وسیعی را در برمی‌گیرد. پیش از استفاده از هر نوع وسیله نقلیه می‌بایست بیمه نامه شخص ثالث و میزان اعتبار آن برای پوشش‌دهی خسارت‌های مالی و جانی در برابر حوادث احتمالی پیشرو بررسی شود. منظور از شخص ثالث فرد (یا افرادی) است که توسط راننده مقصر دچار خسارت بدنی و مالی شده‌اند.
نرخ‌های درج شده فقط برای سال 98 است. مبلغ دیه در سال 1398 و برای ماه‌های عادی 270 میلیون و برای ماه‌های حرام 360 میلیون تومان اعلام شده است. ماه‌های حرام به ترتیب محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه هستند. سقف پوشش جانی به اندازه‌ی مبلغ دیه در ماه حرام است و حداقل پوشش مالی به اندازه یک چهلم مبلغ دیه در نظر گرفته می‌شود.
شرکت های بیمه و نمایندگان آنها مکلفند جدول مذکور را در معرض دید متقاضیان قرار دهند؛ نحوه اعمال انواع تخفیف ها و اضافه نرخ های حق بیمه مربوط به بیمه شخص ثالث، براساس ضوابط مندرج در آیین نامه اجرایی ماده (18) قانون فوق الذکر و با رعایت بخشنامه های بیمه مرکزی ایران است.

 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار